Škoda 706 RTO a iné vozidlá na vzácnych fotografiách fluorografických vozidiel v Estónsku

Srdce nám doslova zaplesalo nad kolekciou fotografií, ktorú zverejnil Ramon Engman z Estónska. Získal ich od ženy, ktorá kedysi pracovala v pojazdných RTG pracoviskách. Tak sme trochu pátrali v histórii a pridali pár viet…

Čo je fluorografický autobus?

Fluorografia je vlastne snímkovanie zo štítu, z obvykle pohyblivej vyšetrovacej plochy röntgenového prístroja, na ktorú sa premieta röntgenová snímka. Pred viac, ako polstoročím bol v mnohých krajinách problém dostať ľudí z odľahlých oblastí na snímkovanie. A tak podľa hesla „Keď nejde Mohamed k hore, ide hora k Mohamedovi“, sa začalo premýšľať nad tým, ako priviesť röntgenové pracovisko aj tam, kde líšky dávajú dobrú noc. Verte, alebo nie, medzi prvými, ktorí dali toto pracovisko na kolesá, bolo Československo.

Via: Ramon Engman

Niektoré autobusy 706 RTO sa už z výroby dodávali upravené na sťahovacie vozy, pojazdné predajne, pojazdné laboratóriá, ordinácie, či röntgeny, servisné aj prenosové vozy a podobne. Každé z týchto vozidiel, okrem sťahovacieho vozu, vychádzalo zo sériovo vyrábanej karosérie, ktorá bola následne upravená podľa potreby a účelu na ktorý mala slúžiť. A tak vznikol pojem fluorografický autobus.

Najväčším odberateľom pojazdných transfúznych staníc a RTG autobusov Škoda 706 RTO bol Sovietsky zväz. Do neho v tej dobe patrilo aj Estónsko.

Z estónskej dobovej tlače

„Nadýchni sa a zadrž dych!“

Takýto nadpis má článok, ktorý ako výstrižok z novín nájdete v galérii k článku. Preklad z estónskeho jazyka znie: Tieto fotografie boli urobené v Märjamaa neďaleko úradu vlády, kde bol momentálne zaparkovaný fluorografický autobus. Snímky urobila Kersti Koger, röntgenová laborantka zo Štátnej ambulancie pre tuberkulózu. Na spodnom obrázku je v popredí hlavná účtovníčka TTV Meeri Kärme. Prišlo veľa ľudí, pred dverami autobusu bol neustále rad. V novinách sa objavil cestovný poriadok autobusu a v dielňach a kanceláriách sú plagáty, že každý musí prejsť fluorografom. „Poštou vám pošleme pozvánku domov, ak ste tu neboli posledných dvanásť mesiacov,“ hovoria zamestnanci TTV. Keď snímky, vyhotovené v pojazdnom RTG, preskúmajú v Tallinne, oddelenie pre tuberkulózu ho pošle do archívu obvodu, kde bola snímka vyhotovená. V prípade najmenšej pochybnosti je každý vyzvaný na dodatočné vyšetrenie. Ontogenológ Hans Piiskop z okresnej centrálnej nemocnice uviedol, že tuberkulózu pľúc a rakovinu pľúc, skrytú bronchitídu a niektoré srdcové choroby možno včas odhaliť pomocou fluorografického snímania. V okrese budú aj v nasledujúcich mesiacoch premávať dva fluorografické autobusy…

Dva autobusy a jedna Praga

Jedným z upravených autobusov, spomínaných v článku bol Škoda 706 RTO a druhým Ikarus 630. Príjemným zistením je, že do flotily fluorografických vozidiel tej doby patrila aj skriňová Praga V3S. Autobus Škoda 706 RTO mal zabudovaný rőntgenový prístroj od Chirana Praha, s ktorým sa robili snímky pľúc prakticky všetkých ľudí nad 15 rokov.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest