Najpozoruhodnejšia autobusová trasa na svete

Keď švajčiarsky vodič autobusu Walter Burch odišiel do dôchodku, nezriekol sa volantu úplne. Osud mu prihral prácu snov. Dvakrát týždenne vedie zájazdový autobus Scania Interlink cez Alpy vo výške takmer 3 000 metrov nad morom na jednej z najkrajších a najnáročnejších ciest na svete. Hovorí, že až dnes sa cíti ako skutočný vodič.

V skorých ranných hodinách stoja pred benediktínskym kláštorom sv. Jána v Müstaire vo švajčiarskom kantóne Graubünden turisti, cyklisti a niekoľko miestnych obyvateľov. Nie však kvôli prehliadke 1200starého miesta pod ochranou UNESCO, ale kvôli jazde autobusom, na ktorú budú ešte veľmi dlho spomínať. Autobusová linka Stelvio spája Val Müstair vo Švajčiarsku s regiónom Valtellina v severnom Taliansku. Cesta cez Stelvio Pass do Tirany je úžasným horským dobrodružstvom, ktoré ponúka švajčiarska spoločnosť PostBus od mája do novembra.

Pôvodná cesta bola postavená ešte v časoch Rakúskej monarchie v rokoch 1820 až 1825. Bola vybudovaná kvôli spojeniu bývalej rakúskej provincie Lombardsko so zvyškom krajiny. Cesta bola známa stúpaním 1 871 metrov. Odvtedy sa trajektória príliš nezmenila. Jej 85 úzkych zákrut je výzvou pre vodičov. 

Cesta bola nominovaná britskou automobilovou show Top Gear za “Greatest road in the world.” Na jej nekonečných krivkách boli testované modely vozidiel, ako sú Lamborghini, Porsche, Ferrari a Alfa Romeo. Nespočet cyklistov a motocyklistov sa pokúsilo dosiahnuť najvyšší bod cesty vo východných Alpách. Jazda však nie je celkom zábavná. Mnoho ľudí podcenilo ťažkosti kľukatej cesty a preháňalo možnosti svojich vozidiel, čo viedlo nehodám. Ukázalo sa, že to platí najmä na talianskej strane hory, kde je výstup prudší a najnáročnejší. Dokonca aj britský jazdec Formuly 1 Sterling Moss – muž, ktorý niesol meno „najväčší vodič, ktorý nikdy nevyhral majstrovstvá sveta“ – stratil kontrolu nad vozidlom a skĺzol z cesty v klasickom závode roku 1990.

Ako potom môže mať niekto nápad urobiť z cesty cez Alpy pravidelnú autobusovú linku?

Žltý poštový autobus Scania sa dokonale hodí na prekonávanie strmých ciest, vysokých prevýšení, starých a úzkych tunelov a niekedy hrozne ostrých zákrut.

Tento autobus, ktorého výška sa dá pri vstupe do najužších tunelov znížiť o 5 centimetrov, má dĺžku 11 metrov, šírku 2,55 ma výšku 2,3 ​​metra. Aj keď na švajčiarskej časti cesty nesmie jazdiť vozidlo dlhšie ako 10 metrov, bola pre tento autobus urobená výnimka, pretože má napriek svojej dĺžke rozvor kolies menší ako 5 metrov.

Keď vodič Walter Burch sadne v meste Müstair za volant, už vie, čo ho čaká. Jeho autobus je napoly plný vzrušených cestujúcich. Silné snehové zrážky sa môžu vyskytnúť aj v lete a na jeseň, ale dnes je predpoveď v štýle slnečno a jasno.

Walter Burch je dobrodružstvom nadšený a pravidelne, presne a spoľahlivo vedie svoj autobus. Dokonale manévruje s vozidlom a keď sa približuje sa k početným zákrutám, dáva o tom ostatným vodičom vedieť pomocou slávnej trojtónovej sirény, ktorá ich varuje.

Niekoľko sto metrov po prekročení talianskych hraníc zastaví autobus v hornej časti cesty vo výške 2 757 metrov nad morom. Mnoho turistov a cyklistov vystupuje z autobusu. Je to tiež najvyšší spevnený horský priechod vo východných Alpách a druhý najvyšší v celej hore. Ľadovec Stelvio Pass poskytuje v nadmorskej výške 3 450 metrov lyžovanie po celý rok a často sa používa ako cvičisko pre elitných alpských lyžiarov.

S 30-minútovou prestávkou má Walter čas premýšľať o svojom živote a stáva sa emotívnym, keď hovorí o svojej práci.

„Naozaj mám rád toto vozidlo a trajektóriu. Keď jazdíte autobusom v meste alebo po rovinách, ste len jeden v dave. Ale tu sa cítim výnimočne – ako skutočný vodič,“ hovorí a potľapkáva žltý autobus.

Pretože je každá zákruta výzvou, musia sa spolu so svojimi cestujúcimi spoliehať na autobus spoločnosti Scania.

„Pre mňa je to úžasný zážitok z jazdy a ja sa musím skutočne spoľahnúť na svoje vozidlo. Poskytuje mi stabilný zážitok z jazdy, veľmi dobrú ovládateľnosť a optimálny krútiaci moment. A cestujúci sú nadšení, že môžu cestovať v pohodlnej bez stresovej jazde v tejto nádhernej alpskej krajine. “

Zdroj Traton.com

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest