Model autobusu Škoda 706 RO CAR ČSA – Československé aerolínie (1956) pribudol do zbierky Ivy Rajm

Kedysi dávno sme zverejnili na našom YT kanáli skvelý zostrih videa s autobusom Škoda 706 RO, ktorý prevádzkovali Československé aerolínie. Удивительное воскресенье je rodinný film, ktorý bol nakrútený v roku 1958 v koprodukcii Československo / Sovietsky zväz. V tom čase by nám ani nenapadlo, že sa týmto vozidlom už čoskoro stretneme. Tentokrát v modelovej podobe. Pani Iva Rajm ho má vo svojej zbierke a poslala nám jeho fotografie!

MUDr. Iva Rajm žije v Čechách a jej koníčkom sú autobusové modely. My sme vám ju predstavili v tomto článku a v mnohých ďalších nájdete aj jej zbierku, ktorej „hviezdy“ postupne zverejňujeme. Históriu jedneho z novších modelových prírastkov pani Rajm opísala takto:

Škoda 706 RO

Škoda 706 RO (Rekonštruovaný Omnibus) je typ autobusu, ktorý bol vyrábaný v Československu v rokoch 1947–1958. Potom bol vystriedaný modelom Škoda 706 RTO.
Autobus bol vyvinutý počas druhej svetovej vojny podnikom Škoda AZ (Automobilové závody), Mladá Boleslav. Po vojne bolo rozhodnuté, že sa v Mladej Boleslavi budú vyrábať iba osobné automobily, preto bola výroba vozidiel R (nákladné automobily) a RO (autobusy) odovzdaná do pražskej Avie, ktorá sa stala jedným zo závodov AZNP, vzniknutých v roku 1946. Karosérie boli vyrábané v Avii (pre jej vyrábané linkové varianty), ostatné produkovala firma Sodomka (od 1948 Karosa), kde prebiehala kompletizácia s podvozkami dodávanými Aviou. V Avii boli podvozky a autobusy vyrábané v rokoch 1947 až 1951. Potom bola výroba z Avie presunutá do Rýnovíc (podnik LIAZ), kde výroba prebiehala rovnako ako v Avii (do roku 1957). Na výrobu vo Vysokom Mýte táto zmena nemala žiadny vplyv, Karosa naďalej dostávala podvozky z LIAZu, ktoré kompletovala pomocou vlastných karosérií.
Označenie autobusu značkou Škoda pochádza od výrobcu motora do vozidiel 706 RO.

Popis vozidla :

Na svoju dobu išlo o moderný veľkokapacitný autobus trambusovej koncepcie. 706 RO bol odvodený od nákladného vozidla Škoda 706 R, motor a niektoré ďalšie časti autobusu boli zhodné práve s týmto automobilom. Rám podvozku bol ale oproti vozidlu 706 R znížený a predĺžený. Karoséria, ktorej kostra bola zvarená z oceľových profilov, bola vyrábaná v týchto prevedeniach:

MTZ (mestský – tuzemský) a MEX (mestský – exportný) – mestský autobus (dvoje štvorkrídlové, neskôr dvojkrídlové dvere). Rozmiestnenie sedadiel pri mestskej verzii bolo rôzne. V prvých rokoch výroby boli sedadlá umiestnené kombinovane: v prednej časti vozidla boli pozdĺžne lavice, v zadnej naopak sedačky priečne. Neskôr sa toto rozmiestnenie prehodilo, niektoré vozidlá naopak mali sedadlá umiestnené iba priečne.

CAR – linkový autobus (jedny štvorkrídlové, neskôr dvojkrídlové dvere, ktoré boli ovládané pneumaticky, alebo jedny dvere mechanické, tzv. „búchacie“). Linkové vozne mali na streche tzv. záhradku, kam bola umiestňovaná batožina. Tieto autobusy mali priečne sedačky, avšak v rôznom počte.

LUX – diaľkový autobus (jedny mechanické „búchacie“ dvere, sedadlá iba priečne, polstrované s opierkou pre hlavu).Zaujímavá bola verzia luxusného, ​​jednodverového autokaru, ktorý bol vyrobený v jedinom prototype v roku 1947. Interne bolo toto vozidlo označované ako Pullman. Cestujúci mohli využívať pohodlné kožené sedačky s opierkami hlavy, ktoré boli polohovateľné. V zadnej časti vozidla sa nachádzalo WC. Pre batožinu bol určený priestor pod interiérom, do ktorého bol prístup z bokov vozidla, ako u dnešných autobusov.
Niektoré vozidlá prevádzkované v polovici 60. rokov boli „rekonštruované“ dosadením novej karosérie typu RTO od SVA Holýšov na pôvodný podvozok, čím boli de facto vyrobené nové vozidlá.


Prevádzka

 Autobusy 706 RO boli najmä v 50. rokoch používané v celom Československu nielen podniky ČSAD v medzimestskej doprave, ale aj snáď všetkými dopravnými podnikmi v MHD. Celkom bolo vyrobených cez 13 000 autobusov 706 RO, niektoré boli tiež exportované (napr. do NDR, Turecka, Sýrie, Bolívie, Číny a inam). Dnes si predstavujeme model, ktorý prevádzkovali Československé aerolínie.

Ďakujeme za vyčerpávajúci popis aj za fotografie a tešíme sa na ďalšie.

©️ Iva Rajm

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest