Memoriál Mariana Polónyho 2023 – Stretnutie generácií, 34. ročník (+ fotogaléria)

1. mája 2023 sa v Banskej Bystrici konal tradičný zraz fanúšikov historických vozidiel: Memoriál Mariana Polónyho. Boli sme pri tom.

Dnes už vie mnoho ľudí oceniť pri pohľade na historické vozidlá stovky a tisícky hodín, strávených pri ich renovácii. Vnímanie histórie očami sa bytostne dotkne každého z nás. O to viac v prípade, ak sa nám pritom v spomienkach vynorí autobus, ktorým sme kedysi jazdili do školy, na zemiakové brigády či do práce.

Odkaz Mariana Polónyho

„Krása sa nedá vyjadriť v jednotkách SI sústavy, Dá sa len ohodnotiť známkami a hviezdičkami. A tlkotom vlastného srdca. Krása je to, čo ťa hladí na duši. To, z čoho máš motýle v bruchu,“ hovoril kedysi Marian Polóny, človek, ktorého meno nesie každoročné stretnutie veteránov v Banskej Bystrici. Zvykol tiež dodať: „Krása je niečo oveľa hlbšie, ako len vonkajší vzhľad. Koľkí z nás jazdili v detstve autobusmi Škoda 706 RTO a nepovedali by na ne, že sú krásne. Krása musí dozrieť. Ak po rokoch opäť uvidíš Škodu 706 RTO a pocítiš nutkanie sa tohto autobusu dotknúť a pohladiť, znamená to, že si dozrel aj ty. A že sa ti krása tohto autobusu ukázala v jeho neviditeľnej podstate, v tvojich pocitoch a spomienkach.“

A presne tak je to aj s ostatnými historickými vozidlami. Nielen s autobusmi. Prvomájové stretnutie veteránov v Banskej Bystrici bolo doslova pastvou pre oči. My vám z nej prinášame fotoreportáž.

Hoci sa na Memoriáli Mariana Polónyho stretávajú historické vozidlá z mnohých kútov Slovenska, tá najdlhšia kolóna vychádza z Partizánskej cesty v Banskej Bystrici. Naleštené nákladné a osobné vozidlá a, samozrejme, autobusy sú od skorého rána zoradené za najväčšou hviezdou – autobusom Saurer L3C, ktorý bol vyrobený pred viac, ako 80 rokmi vo Švajčiarsku a ktorý bol srdcovou záležitosťou Mariana Polónyho. Aj preto má tú česť ísť v čele kolóny naprieč celou Bystricou až na parkovisko Štiavničky.

Naplánovaný odchod bol o 8:00 hodine. A odchádzalo sa na minútu presne.

Počasie vyšlo na jednotku a v ranných hodinách sa v Banskej Bystrici objavili vozidlá, ktoré zostali mnohým v spomienkach. Vidieť ich takto pokope naživo bol ozajstný zážitok.

Tatra 500 HB je jediným pojazdným kusom tohto autobusu na Slovensku. Už druhý rok ho môžu obdivovať návštevníci Banskej Bystrice práve 1. mája.

Pred každým vozidlom Veterán klubu bola informačná tabuľa s krátkym technickým popisom.

V autobusových hlavných úlohách

Saurer L3C

Tatra 500 HB

Škoda 706 RTO Cabrio

Karosa 700 Cabrio – špeciál na prevoz motocyklov

Škoda 706 RO

Bez týchto ľudí by sa usporiadanie Memoriálu Mariana Polónyho 2023 nedalo zvládnuť. Patrí im naša veľká vďaka.

Rovnako ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii celého podujatia a sprievodného programu.

Máj – lásky čas. Niet divu, že tento mesiac, a hlavne jeho prvý deň, považujeme za dôležitý pre zamilované páry. Bozk pod rozkvitnutou čerešňou patrí k „povinným“ jazdám zamilovaných párov práve 1. mája. Ešte naše staré mamy pripisovali prvomájovému bozku pod rozkvitnutou čerešňou dôležitosť, či dokonca magické účinky. Dievča, ktoré dostane bozk pod kvetmi čerešne, by malo mať dostatok lásky počas celého roka. A tak sme rozkvitnutý čerešňový konár zavesili na rameno špeciálneho žeriavu Tatra 111 z roku 1954.

Neodolali ani páni z Veterán klubu.

Po pár rokoch sa opäť ukázal na podujatí autobus, na ktorý mohli počas akcie kresliť deti (aj dospelí) – a zanechávať na ňom svoje odkazy.

Nemaľovalo sa len na autobus.

Vo vnútri autobusu nachádzali návštevníci spomienky na časy ČSAD.

1. máj bol dňom nezabudnuteľných zážitkov a vzácnych stretnutí

Na záver ešte rozlúčková jazda naprieč Banskou Bystricou

Budeme sa tešiť opäť 1. mája o rok…

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest