Saurer 3 CT-3D – autobus, ktorého obnova zabrala 4500 hodín práce

Tento autobus bol vyrobený v roku 1952 s karosériou, ktorá odkazuje na rok 1939. V dnešnom článku si pripomenieme jeho históriu a renováciu.

Krátko z histórie

Tento autobus začal svoju kariéru v Hautes-Alpes v Château-Queyras v spoločnosti Autocars Audier, ktorá prevádzkovala trasu Gap/Marseille. Koncom 60. rokov bol zgenerálkovaný a predaný nadšencovi firmy Saurer. Ten si ho ponechal až do augusta 1991, keď ho kúpila firma Standard 216.

Podvozok švajčiarskej výroby s motorom, kolesami a (len) sedadlom vodiča zišiel z montážnej linky v továrni Suresnes (neďaleko Paríža) v roku 1952. Cestou sa táto kuriózna súprava dostala v tom istom roku do Grenoblu, kde Carrosseries Belle-Clot na zákazku vyrobila a vybavila celý priestor pre cestujúcich. Ide o jedinečný exemplár. Belle-Clot bol jedným z mnohých prestížnych výrobcov karosérií vo Francúzsku pred rokom 1955. Spoločnosť existovala v rokoch 1923 až 1976.

Hoci tento autobus bol vyrobený v roku 1952, jeho celkový dizajn pochádza z roku 1939, s dlhou kapotou, veľkými blatníkmi vpredu a volantom vpravo. Spoločnosť Saurer zostala dlho verná tomuto usporiadaniu volantu, pretože bolo vhodné pre švajčiarske poštové autobusy na úzkych horských cestách. Model 3 CT-3D sa na takýchto trasách často používal.

Saurer 3 CT 3D v Château-Queyras okolo roku 1958

Posledné záblesky „grand luxe“ turizmu na francúzsky spôsob (à la française)

V roku 1952 sa vo Francúzsku opäť objavila chuť cestovať. Nastal nesmelý prielom súkromných automobilov, medzimestské cestovanie železnicou a autobusmi a turistické výlety organizované profesionálmi v oblasti dopravy. Je pravda, že klasický autokar v posledných rokoch urobil nesporný pokrok z hľadiska bezpečnosti, rýchlosti a pohodlia, ale stále chýbali veľkolepé turistické vozidlá. Práve v tejto súvislosti vznikol tento autobus.

Vozidlo potrebovalo osvedčenú spoľahlivosť v čase, keď žiadna organizovaná havarijná či poruchová služba nebola schopná rýchlo zasiahnuť. Podvozkovo-motorová jednotka bola preto získaná v parížskom regióne od francúzskej pobočky slávnej švajčiarskej značky. Predvojnová technológia, ale robustná a osvedčená, diesel s výkonom 130 k, 4 ventily na valec, retardér na výfuku, vzduchom podporované hydraulicko – pneumatické brzdy s oddelenými prednými a zadnými okruhmi, zadné brzdy s 3 čeľusťami na bubon. Na tú dobu špičkové technologické riešenia, ktoré umožňujú ísť rýchlo a ďaleko a urobiť dobrý dojem v horách.

Saurer 3 CT-3D pred začiatkom jeho obnovy

Pokiaľ ide o karosériu, cestujúci v 50. rokoch minulého storočia ešte stále nostalgicky spomínajú na luxusné vozidlá so starostlivo navrhnutým čalúnením od veľkých karosárov, čo odôvodňuje túto podobnosť s veľkým „interiérovým autom“ z konca 30. rokov. Kapota je predĺžená, zatiaľ čo súčasné autokary už prešli na iný druh kabíny. Staromódny luxus má však svoje čaro. Prvky z plexiskla umožňujú dobrý výhľad do krajiny a interiér pripomína luxus bohatého domu.

Čo sa týka jazdy, priemer volantu dáva predstavu o tom, koľko energie bolo potrebné na smerové ovládanie autobusu alebo vjazd na parkovacie miesto. Miesto vodiča vpravo uprostred s malými historickými zrkadlami a dvoma guľôčkami na konci predných blatníkov, ktoré označujú veľkosť vozidla, nám pripomínajú, ako sa časy zmenili.

Niekoľko dát

Tento Saurer 3 CT-3D bol zreštaurovaný vo farbách spoločnosti Autocars Audier. Strávilo sa na ňom viac ako 4500 hodín práce: karoséria, lak, podlaha, strop, elektrina, čalúnenie, mechanika…

Dĺžka9,40 m
Šírka2,40 m
Nezaťažená hmotnosť6,50 t
Celková hmotnosť10,20 t
Motor6-valcový diesel Saurer CT-3D s výkonom 130 k
PrevodovkaSaurer 5-rýchlostný, manuál
Obsaditeľnosť35 sedadiel + 7 sklopných sedadiel

Foto: Standard 216, Patafisik

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest