Maďarský autobus Ikarus v 80. a 90. rokoch v americkom autobusovom systéme

V 70. a 80. rokoch 20. storočia boli výrobky socialistických krajín východnej Európy pre Západ lacné, z ich pohľadu nekvalitné a mohli sa predávať len do krajín tretieho sveta. Výnimkou bol autobus Ikarus z Maďarska, ktorý nielenže patril k najkvalitnejším autobusom v socialistickom tábore východnej Európy, ale mal aj dobrú povesť na Západe.

V rokoch 1980 až 1985 americký autobusový systém nakúpil osem sérií 246 kĺbových autobusov Ikarus série 286, ktoré sa používali vo viacerých amerických mestských autobusových systémoch.

V rámci ochrany automobilového priemyslu USA

Séria Ikarus 286 zakúpená systémom verejnej dopravy USA sa nevyváža do Spojených štátov amerických ako kompletné vozidlá. Spojené štáty americké sú krajinou s otvoreným automobilovým trhom. Ale to platí len pre rodinné autá, dodávky s menej ako 7 miestami na sedenie a SUV s menej ako 7 sedadlami. Na dovážané pickupy a dovážané osobné autá s viac ako 8 sedadlami sa vzťahuje dovozné clo vo výške 25 % na ochranu národného automobilového priemyslu USA. Spojené štáty americké majú vyššie štandardy ochrany pre miestny priemysel výroby autobusov. V osemdesiatych rokoch minulého storočia museli mať autobusy predávané na americkom trhu mieru lokalizácie vyššiu ako 50 %.

Ikarus ako polotovar

Závod Ikarus v Maďarsku vyrábal Komponenty (doslova polotovary), ktoré sa posielali do USA na konečnú montáž. Tá prebiehala v závode na výrobu prestavaných vozidiel spoločnosti Crown Coach Corporation v USA. Tu boli vybavené celým radom amerických komponentov: dieselovými motormi Cummins, automatickými prevodovkami Allison, nápravami Rockwell, riadiacimi systémami Sheppard. Ďalej brzdovými systémami Westinghouse, brzdami Thermo King, tlmičmi výfuku Donaldson atď.

Bezpečnostné predpisy USA

Americká verzia modelu Ikarus 286 bola navrhnutá tak, aby spĺňala bezpečnostné predpisy USA. Všetky bočné okná sa dali rýchlo vyklopiť (aby sa uľahčil únik cestujúcich v prípade nehody, na obrázku nižšie sú bočné okná v otvorenom stave). Nárazníky spĺňali požiadavky na bezpečnosť pri náraze pri rýchlosti 10 km/h. Jeho americký motor Cummins bol oveľa výkonnejší ako pôvodný maďarský motor Raba. Americká verzia modelu Ikarus 286 (séria 1) dosahovala maximálnu rýchlosť 96 km/h.

Vyklopené bočné okná by ste v európskom Ikaruse márne hľadali.

Strojnásobenie ceny

Ikarus 286 sa predával do USA z Maďarska v rozobratom stave za 60 000 USD. Jeho konečná cena v USA po zmontovaní narástla na 175 000 USD. Americká verzia modelu Ikarus 286 bola univerzálnejšia. Na obrázku vyššie je na boku predných dverí symbol invalidného vozíka. To znamená, že autobus mal zdvíhaciu plošinu (nie bočné funkčné zariadenie) na uľahčenie prístupu do autobusu pre osoby na invalidnom vozíku.

Súbor fotografií autobusov série Ikarus 286, keď boli v prevádzke v USA

1982, Portland, Oregon, USA
1983, Portland, Oregon, USA
1983 v Santa Clara, San Jose, Kalifornia, USA
Alameda Costa County, Kalifornia, USA v roku 1988
1. marca 1993 – Havaj, USA
1. septembra 1992 Honolulu, Havaj, USA
16. apríla 1989 Houston
Rok 1989, Houston
Milwaukee, Wisconsin
Jacksonville, Florida
Rok 1984 v New Yorku

Autobusy Ikarus 286 boli v americkom autobusovom systéme zaradené od roku 1981. V prevádzke slúžili viac ako desať rokov. Posledný autobus bol vyradený v roku 1999.

Foto: sohu.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest