Autobus Škoda 706 RO v propagačnej brožúre z roku 1948

Pred 75 rokmi uzrela svetlo sveta publikácia, ktorej úlohou bolo vyvolať zahraničný záujem o nové autobusy Škoda 706 RO v luxusnom prevedení. Vyšla v anglicko – francúzskej mutácií. My sme vás s ňou pred časom zoznámili na našom facebookovom profile a na želanie viacerých z vás sme text preložili. Preklad zverejňujeme práve v dnešnom článku.

Po zverejnení na FB napísal pod fotografie náš fanúšik Pavol Turanec zaujímavý komentár, nájdete ho v závere článku.

Brožúra:

ŠKODA 706 RO

Technická dokonalosť, hospodárna prevádzka a prvotriedne spracovanie sú základnými požiadavkami pri kúpe autobusu. Dlhoročné skúsenosti Škody v oblasti dizajnu a výroby zaručujú potenciálnemu klientovi, že všetky tieto vynikajúce vlastnosti nájde v autobuse Škoda. Vozidlá Škoda sa osvedčili aj v tých najdrsnejších prevádzkových podmienkach. Sú široko používané v Československu a majú stabilne rastúci dopyt na zahraničných trhoch. Autobus Škoda 706 RO sa vyznačuje veľkým výkonom, odolnosťou a spoľahlivosťou; vlastnosti, ktoré mu zaisťujú dôveru majiteľov a vodičov.

Prvotriedne materiály spolu so starostlivou výrobou výrazne zvyšujú jeho ziskovosť, čo je rozhodujúca charakteristika pri navrhovaní vozidla. Autobusy Škoda majú dlhoročnú tradíciu Dokonalý dizajn, hospodárna prevádzka, bezchybná povrchová úprava, veľký výkon, máločomu sa vyrovnajúca výdrž, to sú niektoré z vlastností, vďaka ktorým je typ Škoda 706 RO oceňovaný na domácom trhu aj v zahraničí.

Motor

Srdcom autobusu je 6-valcový dieselový motor so silnými vložkami valcov. Kľukový hriadeľ so siedmimi ohybmi je uložený v siedmich valčekových ložiskách. Šikmé delenie ojníc s ložiskami umožňuje demontáž piestov a ojníc bez demontáže motora. Mazanie dvojitým zubovým čerpadlom. Automatický, samočistiaci olejový filter odstraňuje z oleja aj tie najmenšie čiastočky. Kompresor vzduchovej brzdy je poháňaný čelným ozubeným kolesom od kľukového hriadeľa. Vstrekovacie čerpadlo Škoda vybavené odstredivým regulátorom dodáva palivo oceľovým potrubím do ľahko vymeniteľných vstrekovacích trysiek. Výtlačné čerpadlo je namontované priamo na vstrekovacie čerpadlo. Palivo sa čistí v dvoch filtroch. Vzduchový filter v olejovom kúpeli pracujúci na odstredivom systéme úplne čistí vzduch. Vyhrievacie zapaľovacie sviečky uľahčujú štartovanie motora za studena. Chladič s ventilátorom a odstredivým vodným čerpadlom zaisťuje efektívne chladenie za všetkých prevádzkových podmienok.

Podvozok

Hnacia sila je prenášaná z motora cez dvojlamelovú suchú spojku a 5-stupňovú prevodovku. Tri najpoužívanejšie prevody sú v stálom zábere, vďaka čomu je zmena prevodových stupňov veľmi jednoduchá. Prenos sily na zadnú nápravu zabezpečuje dvojdielny spojovací kardanový hriadeľ, osadený 3 kĺbmi s ložiskami.  Zadná náprava obsahuje kužeľový prevod so šikmými zubami, priamy prevod so šikmými zubami a diferenciál. Dlhé poloeliptické pružiny zaisťujú mäkké pruženie. Šnekové riadenie s veľkým volantom umiestneným na boku motora je ľahko ovládateľné. Vodič má nerušený výhľad do všetkých strán. Vozidlo má 3 brzdy, pneumatickú pedálovú brzdu, systém Škoda, pôsobiaci na všetky 4 kolesá. Ďalej ručnú brzdu, rohatku, pôsobiacu na zadné kolesá a blokujúcu naložený autobus aj vo veľmi strmom svahu. A nakoniec – Škoda motorová brzda – odstavuje palivo a uzatvára výfuk. Nízky podvozok je veľmi dlhý.

Karoséria

Karoséria Škody 706 RO je moderného atraktívneho tvaru, luxusne a pohodlne osadená. Vyrába sa buď ako diaľkový autokar s priečnymi sedadlami pre 61 cestujúcich, alebo ako autobus pre 80 cestujúcich s kombinovanými sedadlami. Vchodové dvere sú skladacie, štvorpanelové. Dvere sa zatvárajú alebo otvárajú pneumaticky zo vzduchového valca umiestneného v puzdre nad dverami. Dvere sú pri otváraní aj zatváraní pod stálym tlakom, takže sú pod priamou kontrolou. Vodič alebo sprievodca a cestujúci ich nemôžu otvárať ani zatvárať s výnimkou núdzového otvorenia. Okenné sklá na bokoch a vzadu majú štandardné rozmery. Všetky okná sú vybavené nerozbitným odolným sklom, ktoré je uložené v gumovej montáži a je vybavené žľabmi na odvádzanie dažďa. Posuvná strecha je 1500 mm široká a 1200 mm dlhá. Vetranie zabezpečujú dve odsávacie ventilácie v prednej stene a odsávací otvor v strope. Vykurovanie je zabezpečené teplým vzduchom privádzaným za chladič cez rozvodný kanál pod predným sedadlom. Nosič batožiny je z elektricky zváraných rúrok. Rebrík je umiestnený vzadu, na pravej strane, s výklopnou spodnou časťou, s aretáciou.

Sedadlá

V autobusoch sú sedadlá usporiadané pozdĺžne vpredu a za prepážkou sú sedadlá usporiadané priečne, v diaľkových autobusoch sú všetky sedadlá usporiadané priečne. Sedadlá sú odpružené, operadlá bez pruženia. Sedadlá a operadlá sú potiahnuté umelou kožou. Sedadlo vodiča je nastaviteľné vertikálne aj horizontálne. Sedák je odpružený a operadlo v tvare kresla je mäkko čalúnené. Deliaca stena za kabínou vodiča sa tiahne po celej šírke karosérie. Je vybavená sklenenými panelmi paralelne s vonkajšími oknami. Centrálne je usporiadaný posuvný sklenený panel na komunikáciu s vodičom.

Vybavenie a vnútorné usporiadanie

Spodná časť vnútornej steny je povrchovo upravená vlnitým hliníkovým plechom, vrchná časť je povrchovo upravená preglejkou. Bočné steny sú pokryté preglejkami alebo doskami zo syntetického materiálu vo farbe mahagónu. Strecha je dokončená v preglejke. Boky lavíc sú v ich spodnej časti chránené rebrovaným hliníkovým plechom. Po oboch stranách nad oknami sú rozmiestnené nosiče batožiny kombinované s madlami pre stojacich cestujúcich. Zaoblená časť stropu je chránená kovovými lištami po celej šírke batožinových nosičov. Na vstupných dverách sú dve leštené kovové tyče uľahčujúce nastupovanie a vystupovanie cestujúcich.  Lekárnička je vyrobená z lisovaného oceľového plechu a je umiestnená na deliacej stene nad oknami v strede.

Technické dáta

Kapacita, podľa typu – 61 až 80 osôb

Nosnosť podvozku – 8750 kg

Motor – dieselový štvortakt

Počet valcov – 6

Vŕtanie a zdvih – 125 x 160 mm

Objem motora – 11.781 cm3

Výkon – 145 HP pri 1800 otáčkach

Napätie elektrického systému – 12 V

Rázvor kolies – 5400 mm

Spotreba paliva – 30 l/100 km 

Kapacita palivovej nádrže – 150 l

Komentár z Facebooku

Tých RO-čkových „LUX-ek“ asi nebolo aj viac okrem tohoto prototypu a atypického veľmi luxusného Pullmanu, ktoré boli vyrobené krátko po vojne ešte pred komunistickým prevratom v r. 1948, n’est-ce pas? Je to dané zrejme tým, že súdruhovia v najtuhšej prvej polovici 50. rokov politických čistiek a likvidácie triednych nepriateľov zastávali názor, že autobusy majú slúžiť len na vozenie pracujúcich do a z práce pri budovaní krajších zajtrajškov a ich detí z a do školy a tak sa sériovo vyrábali len mestské a linkové Škody 706 RO. Na také dekadentné kapitalistické móresy ako rekreácia a zájazdy nemal zdravý pracujúci človek ani pomyslieť. Ale neskôr zmenili názor a chceli sa pred Západom ukázať, že aj tu si vieme dopriať trochu komfortu a zaslúženého oddychu a tak prvá funkčná vzorka nástupcu Škoda 706 RTO z r. 1957 bola práve diaľkový autokar LUX, ktorý si „zahral“ vo filme Florenc 13,30.

(Pavol Turanec)

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest