Laz „Ukrajina-73“ – sovietsky superluxusný autobus bol v ZSSR jediným konkurentom Ikarusov!

Keď v 70. rokoch dvadsiateho storočia začali autobusy rodiny Ikarus-250 dobývať všetky turistické a medzimestské trasy, neexistovali v ZSSR žiadni priami konkurenti maďarskej linkovej doprave.

Mnoho fotografií uverejnených v tomto článku uvidíte po prvýkrát. Predtým boli tieto obrázky súčasťou archívu autobusového závodu Ľvov, neskôr sa zachovali iba vďaka vôli a úsiliu jednej osoby. Vďaka Vadimovi Navrotskému, ktorému aj my ďakujeme za možnosť zverejniť ich.

Ocenení, no nedocenení

Rodina autobusov LAZ-697, najmä modely E a M, bola oproti modelu Ikarus-250 znateľne nižšia v dynamickom výkone aj v úrovni komfortu pre cestujúcich. Pokusy o vytvorenie vlastnej verzie sériového medzimestského turistického autobusu LAZ-699A so vzduchovým odpružením kolies a strieškou nad čelnými sklami ako modeloch Ikarus sa tiež neskončili úspešne. A to aj napriek Veľkej cene na výstave v Nice v roku 1967.

„Výstavný“ LAZ-699A

Je však potrebné poznamenať, že Veľkú cenu nezískal samotný autobus LAZ-699A, ale sovietska expozícia, v ktorej boli okrem 699. LAZ demonštrované aj experimentálne ZIL-118 „Junosť“ a LAZ „Ukrajina-67“ vytvorené v jednom exemplári. Tento charizmatický ľvovský autobus sa vyznačoval avantgardnou, v tej dobe dokonca futuristickou. Tiež vonkajšou úpravou a pomerne vysokou úrovňou komfortu.

Neobvyklý LAZ „Ukrajina-67“
LAZ „Ukrajina-67“ budil zaslúženú pozornosť

Výkladná skriňa Sovietskeho zväzu

Séria autobusov LAZ pod všeobecným názvom „Ukrajina“ bola navrhnutá tak, aby demonštrovala najlepšie a najnovšie úspechy v oblasti výroby autobusov v ZSSR“. Takéto autobusy sa objavovali každých pár rokov od roku 1967. Snaha výrobcov bola premenená na akúsi výkladnú skriňu sovietskeho autobusového priemyslu. Bohužiaľ, takmer všetky autobusy série „Ukrajina“ boli vytvorené v jedinom exemplári a k ​​cestujúcim sa dostali iba ich zjednodušené verzie.

Koncepty série „Ukrajina“ zostali pre sovietskych cestujúcich z väčšej časti neprístupné. Za účelom ďalšej modernizácie presahovali možnosti montážnych dielní Ľvovského závodu. Tak to bolo takmer so všetkými LAZ série Ukrajina. S výnimkou hrdinu tohto článku – autobusu „Ukrajina“ LAZ-699D, ktorý sa stal známym ako LAZ „Ukrajina-73“.

Sovietsky medzimestský autobus LAZ „Ukrajina-73“hrdina tohto článku
LAZ „Ukrajina-73“ (vpravo). Hoci si zachoval rozpoznateľnú tvár, vynikal svojou veľkosťou.
Fotografia archívu LAZ poskytnutého Vadimom Navrotským

Od autobusu LAZ „Ukrajina-1“ až po LAZ „Ukrajina-71“

Tento desaťmetrový autobus vybavený motorom ZIL-130 (150 k) a päťstupňovou prevodovkou, odlišných od agregátov inštalovaných na sériovom LAZ-697. Autobus bol navrhnutý na prepravu 36 cestujúcich.

Autobus LAZ „Ukrajina-1“

O dva mesiace neskôr bola v LAZ postavená „Ukrajina-2“, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou bufetu, šatníka a toalety a ešte viac sa podobá modelu Ikarus-303, ktorý bol vyrobený v roku 1959.

LAZ „Ukrajina-2“
Pre porovnanie: Ikarus 303

Po uvedení modelu Ukrajina-2 vznikali nové série, ktoré bohužiaľ „zapadli prachom. Pôvodné číslovanie sa zmenilo podľa posledného dvojčíslia roku, v ktorom sa ten – ktorý model vyrobil. Autobus LAZ „Ukrajina-67“ a jeho upravená verzia „Ukrajina-69“ sa nestali sériovými autobusmi, hoci „šesťdesiatsedmička“ zažiarila ako meteor na Medzinárodnom týždni autobusov v Nice.

LAZ „Ukrajina-69“ s menej okázalým vzhľadom, na rozdiel od svojho predchodcu

Do roku 1971 predstavila spoločnosť LAZ model Ukrajina-71, ktorý bol z hľadiska pohodlia cestujúcich skutočne dokonalý (šatník, toaleta, dva televízory, magnetofón a ďalšie vybavenie). No v skutočnosti takéto vybavenie tento autobus nikdy nevozil. Výnimkou boli iba demonštračné cesty, zriedkavý servis vysokých politických úradníkov a … to je asi všetko.

LAZ „Ukrajina-71“
Originálne fotky z tých rokov

Zároveň bol autobus stále vybavený karburátorovým motorom ZiL, ktorý sa už považoval za nedostatočne výkonný pre veľký medzimestský autobus.

Neskôr, takmer o sedem rokov neskôr, sa koncept „Ukrajina-71“ čiastočne prejavil v sériovom autobuse LAZ-699R. A oveľa oveľa neskôr, vďaka osobnému odhodlaniu a nadšeniu muža menom Vadim Navrotsky , dôjde k opačnému procesu s jedným z strojov LAZ-699R: Vadim postavil svoju repliku „Ukrajina-71“ zo zachovanej kópie „bežného“ autobusu.

Dve fotografie s replikou LAZ „Ukrajina-71“. Na tejto snímke pred ňou pózuje  Vadim Navrotsky

LAZ „Ukrajina-73“

Hlavná postava článku, sovietsky medzimestský autobus LAZ „Ukrajina-73“, sa objavil pred širokou verejnosťou v roku 1973, čo sa dá ľahko odhadnúť z modelového indexu. LAZ „Ukrajina-73“ by sa do istej miery dal nazvať pýchou domáceho autobusového priemyslu.


Technický popis tohto modelu by sa mal začínať…. telo, ktoré je dlhšie ako všetky ostatné LAZ, takmer dosiahlo „ikarusovských“ dvanásť metrov. Keďže v tomto prípade išlo o vybavenie autobusu naftovým motorom YaMZ-740 (budúci KamAZ-740), ktorý je ťažší ako motor Zil, bola výrazne prepracovaná a zosilnená zadná časť autobusu. Autobus určený na medzinárodnú prevádzku musel navyše vyhovovať medzinárodným bezpečnostným normám, čo na „Ukrajine-73“ viedlo k vytvoreniu jeden a pol podlažného modelu, ktorý zvýšil úroveň priestoru pre cestujúcich, sediacich nad veľkými batožinovými priestormi.

Obe fotografie ukazujú totálne nerovnomerný prechod z tradičnej prednej časti LAZ do novej karosérie autobusu.

V skutočnosti to bol úplne iný autobus s inou tvárou ako klasický LAZ, respektíve so zásadne odlišnou karosériou. Takéto kontroverzné rozhodnutie z hľadiska dizajnu je vysvetlené skutočnosťou, že sa z autobusu „Ukrajina-73“ mala stať minimálne „sériová výroba“. Stále však vedená ako malý luxusný autobus. Podľa toho sa tvary karosérie so zložitými krivkami nezmenili a „tvár“ autobusu zostala rozpoznateľná. Zaujímavé tvrdenie pri pohľade na fotografie.

LAZ „Ukrajina-73“ (vľavo) vyniká „prechodom“ do veľkých rozmerov

Čakanie na správny motor

Bohužiaľ, naftový motor YaMZ-740, ktorý sa mal montovať do Ukrajiny-73, autobus nikdy nedostal, takže autobus mal pôvodne karburátorový motor ZIL-375 a samotný motorový priestor disponoval mechanizmom podobným motorovej rampe Ikarusu-55, ktorá umožňovala pomerne rýchlu výmenu motora. „Ukrajina-73“ čakala na svoj naftový motor a úvodné testy autobusu preukázali nedostatočnú dynamiku s motorom ZiL. Neskôr nový autobus ešte dostal YaMZ-740, vďaka čomu sa stal prvým sovietskym medzimestským autobusom s naftovým pohonom s pneumatickým zavesením kolies.

Motorový priestor

Prevodovka, spojka a iné

O pohodlnú prácu za volantom tohto dlhého autobusu sa postarala päťstupňová prevodovka (typ YaMZ), dvojkotúčová spojka s pneumatickým posilňovačom a riadenie s mechanizmom MAZ a hydraulický posilňovač KrAZ.
Mimochodom, hoci čelné sklá zostali podobné čelným sklám sériových autobusov LAZ, neboli s nimi zameniteľné. LAZ „Ukrajina-73“ dostala čelné sklá o 1,6 mm širšie ako LAZ-699R.

Všimnite si obloženie vnútorných dverí a integrovaný popolník 

Pre nový, zjavne ťažší autobus, boli potrebné pneumatiky, ktoré by boli väčšie ako pneumatiky sériových autobusov. Zriedkavé archívne fotografie modelu LAZ nám hovoria niečo o celkom dobrej prejazdnej schopnosti autobusu kedykoľvek počas roka.

Interiér

Po dlhú dobu sa na koncepčných LAZ pod značkou „Ukrajina“ vyvinul nielen exteriér, ale aj interiér autobusov. Skorý model LAZ-699A z hľadiska pohodlia a útulnosti skutočne nevynikal, hoci v polovici 60. rokov vyzeral dobre.

Salón autobusu LAZ-699A

 Vo verzii „Ukrajina-71“ salón už predstavoval budúce vlastnosti modelu LAZ-699R a zároveň ponechal patentované žalúzie LAZ nad čelnými sklami. Zaujímavosťou je možnosť fajčenia v autobuse, kde cestujúci ocenili popolníky v operadlách.  

Interiér autobusu LAZ „Ukrajina-71“

Novinkou boli tiež „takmer“  kožené stoličky zväčšenej veľkosti a úplne odlišný dizajn individuálneho osvetľovacieho a ventilačného systému, ktorý sa zohľadnil pri vytváraní modelu LAZ-699R. Sklon sedadiel bol tiež porovnateľný s rozstupom niektorých lietadiel v tej dobe v kabíne prvej triedy.

Luxusné sedadlá autobusu LAZ „Ukrajina-73“ umožnili pohodlne usadiť aj tých najnáročnejších cestujúcich


Autobus bol vybavený dvoma televízormi, z ktorých jeden bol namontovaný na pôvodnej zaťahovacej konštrukcii. Podobné riešenie sa použilo pri inštalácii salónnych televízorov do európskych autobusov pred objavením sa tenkých obrazoviek, ktoré sa sklápajú do stropu.

Doplnky

V technickej miestnosti v zadnej časti salónu sa nachádzala malá kuchyňa s plynovým sporákom, kávovarom a chladničkou, bufetový bar s malým stolíkom pre šesť osôb, priestranná šatníková skriňa a toaleta v samostatnom bloku. Na toaletu sa vstupovalo z druhého stupňa zadných dverí, zhruba rovnakým spôsobom, ako sa vchádzalo na toaletu z priestoru stredných alebo zadných dverí moderných autobusov. Pre každého cestujúceho bolo zabezpečené individuálne osvetlenie a ventilácia, ktorá na rozdiel od predchádzajúcej verzie LAZ Ukrajina-71 dodávala skutočne studený vzduch. Laz „Ukrajina-73“ bol vybavený klimatizačným systémom „Freeturbo-BUS BM-15“. Takéto možnosti nemal ani vtedajší sériový Ikarus dodávaný do ZSSR.
Na prevádzku v zimnom období mal autobus dva nezávislé vykurovacie systémy: štandardný ohrievač vzduchu od motora a vykurovací systém OB-95, ktorý distribuoval teplo kanálmi pozdĺž bočných stien autobusu a zabraňoval tak vnútornému zahmlievaniu okien.

Vchod do priestoru pre cestujúcich. 
Vľavo je šatňa, vpravo šatníková skriňa, bar je priamo viditeľný. 
Opäť venujte pozornosť čalúneniu interiéru!

Obsaditeľnosť

Je charakteristické, že s celkovými rozmermi porovnateľnými s typom Ikarus 250 bol LAZ Ukraine-73 navrhnutý pre pohodlnú cestu iba 34 cestujúcich (pre porovnanie, LAZ-697 všetkých verzií s dĺžkou niečo cez deväť metrov vzal na palubu aj 33+ 1 osoba, a LAZ-699 s dĺžkou 10 a pol metra – 43 + 1 osoba). Taká skromná kapacita vtedajšej vlajkovej lode sovietskych autobusov nebola spôsobená ani tak veľkým stúpaním sedadiel a priestranným priestorom v zadnej časti autobusu, ako skôr normami pre obsadenie turistických skupín platnými v 60. rokoch, ktoré, ako sa vtedy predpokladalo, tvorilo najviac tridsať ľudí.

Zadok autobusu vôbec nebol ako „tradičný“ LAZ
Poznávacím znamením tohto autobusu sú aj automatické vchodové dvere s dvoma posuvnými krídlami. 

Napriek úspešnej demonštrácii doma i vo svete sa o sériovej výrobe autobusu LAZ Ukrajina-73 nehovorilo. Po mnohých úspechoch bol autobus presunutý do jedného zo sanatórií v Ivano-Frankivsku, kde … odstránili všetko, čím sa odlišoval od iných LAZ: demontovali toaletu, bufet a kuchyňu. A  pridali niekoľko sedadiel z iných autobusov. LAZ „Ukrajina-73“ bol skutočne odoslaný do služieb „národného hospodárstva“. Takto sa skončila história najprogresívnejšieho sovietskeho medzimestského autobusu v čase svojho vzniku.

Za pomoc s písaním tohto článku a s unikátnymi fotografiami patrí naša najsrdečnejšia vďaka: ikarusbusclub.ru, Вадим Навроцкий , drive2.ru

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest