Nové londýnske autobusy – pocta poschodovým Routemasterom

Najznámejším poschodovým autobusom v Londýne bol Routemaster. Ikona, s ktorou sa miestni veľmi ťažko lúčili. Niet divu. V uliciach hlavného mesta sa prvý objavil vo februári 1956 a posledný doslúžil v roku 2005. Nové londýnske autobusy poctou nielen jemu, ale aj všetkým poschodovým „doubledeckerom“.

© James O Jenkins 07876 341 910 www.jamesojenkins.co.uk

Červený symbol mesta

Autobus v Londýne je viac než len autobus, je to jeden zo symbolov mesta, ktoré sú známe po celom svete. Londýnsky doubledecker, dvojposchodový červený autobus, je známy a milovaný všade. Jazdiť na londýnskych autobusoch je zážitok.   Mimochodom, slovami cestujúcich sa dá láska k londýnskym autoibusom zhrnúť do jednej vety: „Nepamätám si žiadne iné mesto, kde by som chcel tak veľmi jazdiť autobusom.“ Londýn je výnimkou z pravidla.

Skvelá náhrada za historické autobusy

Autobus Routemaster sa počas povojnového obdobia stal ikonickým londýnskym autobusom. Medzi príchodom do ulíc v roku 1956 a výrobou posledného autobusu v roku 1968 bolo vyrobených 2 647 základných modelov Routemasters. Briti boli rozladení, keď v roku 2005 končila prevádzka týchto autobusov. O ich postupné vyradenie sa postarala aj nevhodnosť na dopravu ľudí s invalidným vozíkom alebo rodičov s kočíkmi. Tŕňom v oku bola hlavne plošina na nastupovanie, ktorá nespĺňala kritériá prevádzky autobusov vo verejnej doprave.

Rozladenosť  Londýnčanov netrvala dlho. V uliciach mesta sa objavil nový autobus. Mal moderné tvary, no stále pripomínal Routemaster!

Veľká udalosť

Londýnska mestská doprava má vo svete cveng. Uvedenie noviniek do prevádzky je vždy ostro sledované. Nejde len o nákup desiatok nových autobusov, ako sa to deje v iných mestách. Ide o to, aby sa z noviniek stali dôstojní pokračovatelia Routemasterov. A to vôbec nie je jednoduché. V tomto prípade šlo o dizajnérsku súťaž, ktorá trvala 3 roky!  Autobus v Londýne nie je koniec koncov iba autobusom, je to jeden zo symbolov mesta.


Takže v decembri 2007 sa začal projekt vývoja nového mestského autobusu. Projekt dostal názov „New bus 4 London“ . V roku 2010 bol uvedený do prevádzky nový autobus. Nádherný.

V súlade s trvalou udržateľnosťou

Farbou červený, dušou zelený – aj tak by sa dalo povedať o ekologickom prínose nových autobusov. Novinkou bol hybridný systém s pohonom predných kolies – naftovým motorom s objemom 4,5 litra. Zadné kolesá sú poháňané elektromotormi napájanými lítium-iónovými batériami. Batérie sa nabíjajú solárnymi panelmi na streche autobusu a v noci sú napájané elektrickým generátorom. Spotreba paliva je iba 28 litrov na 100 kilometrov, čo je polovica v porovnaní s bežným autobusom.

Autobus navrhol Thomas Heatherwick. Výrobcom sa stala spoločnosť  Wrightbus. 

Každý nový autobus stál 326 000 libier. Celková kapacita 87 cestujúcich: 22 sedadiel v dolnom podlaží, jeden priestor pre invalidné vozíky a 25 stojacich cestujúcich. Horná plošina má 40 sedadiel.  Autobus má ďalšie dvere a druhé schodisko do druhého poschodia. Klasická zadná plošina zostáva, ale je zatvorená ľahkými dverami.

Nové autobusy sa tak stali dôstojným nástupcom Routemasterov.

Na porovnanie – stará plošina na nastupovanie (Routemaster)…

…a nový systém nastupovania

Foto: City4people

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest