Lancia: neprehliadnuteľné autobusy s talianskym vkusom

Nedávno sme si predstavili autobus vyrobený spoločnosťou Alfa Romeo – dnes sa pozrieme do kuchyne iného legendárneho talianskeho výrobcu, ktorý bude viac známy svojimi štíhlymi kupé, peknými sedanmi a rýchlostnými autami.

Omicron

Rovnako ako Alfa Romeo, aj Lancia vyrábala osobné autá, nákladné autá a autobusy od začiatku až do druhej polovice dvadsiateho storočia. A opäť, rovnako ako Alfa, v 20. a 30. rokoch postavili niekoľko mimoriadne veľkých autobusov. Známy je napríklad autobus Lancia Omicron L, vyrobený v rokoch 1930-36. 

Omicron bol diaľkový autobus používaný na trase Rím – Tivoli. Poháňal ho veľký šesťvalcový benzínový motor Lancia Type 77 s výkonom 95 koní. Autobus mohol odviezť 88 cestujúcich, horná zadná časť bola 1. trieda. 

Gran Turismo

Už v roku 1927 sa talianska automobilka Lancia sa podieľala na na vývoji a výrobe zvláštneho vyhliadkového autobusu s názvom OM Gran Turismo. Ten sa na cestách objavil o desať rokov neskôr. V spodku jeho zvýšenej zadnej časti sa nachádzal priestor pre batožinu a tiež minibar. Písal sa rok 1938 a schyľovalo sa k svetovej vojne.

Povojnové roky

Po vojne, koncom 40., začiatkom 50. rokov, Lancia pokračovala okrem iného v projektovaní a výrobe medzimestských aj mestských autobusových modelov – väčšinou konvenčných návrhov. No napriek tomu sa medzi nimi našli ozajstní krásavci.

50. roky: funkciu rámu preberá karoséria

Začiatkom 50-tych rokov vyvinuli v Lancii svoj prvý model autobusu so semi-monokokovou karosériou. Autobus „Esatau“ sa vyrábal od roku 1951 až do polovice 60. rokov. Na obrázkoch je schéma verzie mestskej dopravy a obrázok medzimestského modelu. Tieto autobusy sa vyrábali s rôznymi motormi namontovanými vpredu, jedným z nich bola veľká verzia plynového motora Lancia V10, ktorý mal až 144 koní.

1950 – 1960 +

Dalo by sa povedať, že v tejto desaťročnici a pár rokov po nej nebolo potrebné vymýšľať niečo nové. Autobusy Lancia boli výkonné, pohodlné a mali dobré jazdné vlastnosti. Jediné, čo sa menilo, bol dizajn karosérie a to približne každé dva roky. „Styling“ niektorých bol niekedy naozaj jedinečný.

Rok 1953
Rok 1955
Rok 1962

Šesťdesiate roky

Lancia v roku 1964 vyrobila opäť poschodový model . Dostal meno DDS.

Esatau boli v posledných 60. rokoch nahradené „Esagammou“ – tu v podobe mestskej verzie autobusu. Motor bol presunutý z prednej časti do prostrednej časti, za prednou nápravou. Najčastejšie sa na pohon používal šesťvalcový naftový motor Lancia s rôznymi veľkosťami.

Podvozok Esagamma má tentokrát telo španielskeho výrobcu Pegaso
Pekný dizajn Esagamma z roku 1969.

Koniec jednej éry

Divízia výroby autobusov a nákladných vozidiel Lancie sa ohlásila ukončenie svojej činnosti v 70. rokoch. Tento „asymetrický“ model ATM z roku 1974 bol jedným z posledných vyrobených. 

Lancia pokračovala vo výrobe nákladných vozidiel a autobusov až do roku 1975, keď sa divízia nákladných vozidiel a autobusov spojila so spoločnosťami Fiat, OM, Unic a Magirus-Deutz a vytvorili IVECO.

Zdroj: Curbside Classic

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest