Konflikt autobusov na Majstrovstvách sveta vo futbale ´74

V roku 1974 sa v Nemecku (vtedy Západnom) hrali majstrovstvá sveta vo futbale. Menši rozruch na nich vyvolal „východonemecký“ autobus. Preto sme tomuto futbalovému konfliktu venovali nasledujúci článok.

Poďme však najprv do súčasnosti…

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 alebo ak chcete arabsky: 2022 كأس العالم لكرة القدم budú 22. majstrovstvá sveta, ktoré sa konajú raz za štyri roky. Pôjde o medzinárodný futbalový turnaj mužských národných tímov, ktorí sú členmi federácie FIFA. Konať sa budú v Katare od 21. novembra do 18. decembra 2022. Budú to vôbec prvé majstrovstvá sveta v arabskom svete a prvé v krajine s moslimskou väčšinou. navyše po turnaji v Južnej Kórei a Japonsku v roku 2002 pôjde o druhé majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať čisto v Ázii.

My sa v nasledujúcich riadkoch prenesieme v čase do roku 1974, kedy bolo Nemecko rozdelené na dva štáty. Spolkovú a Demokratickú republiku.

Weltmeisterschaft

Jubilejný desiaty šampionát pod skratkou WM 74 (nemecky Weltmeisterschaft) sa konal 13. júna – 7. júla na štadiónoch v Nemeckej spolkovej republike a Západnom Berlíne.

 Finálového turnaja sa zúčastnilo 16 tímov z 96, ktoré sa zúčastnili kvalifikačných kôl. Aby sa národné tímy mohli efektívne a pohodlne presúvať medzi ubytovacími miestami, tréningovými ihriskami a štadiónmi, organizátori v spolupráci s Mercedes-Benz pripravili 16 turistických autobusov typu O 302-13 R Üh.

Mercedes-Benz Reiseomnibusse Typ 0302. Fußballweltmeisterschaft 1974 in Deutschland.

Autobusy Mercedes-Benz

Všetky autobusy boli špeciálne prispôsobené potrebám futbalových tímov. Na streche bola umiestnená veľkorozmerná klimatizácia Thermo King. Všetky karosérie boli natreté farbou zvanou Cognac a následne zdobené farbami príslušných národných tímov a názvami krajín. Na zadnom okne bolo logo WM 74 a obrázok maskotov šampionátu, postavičiek menom Tip a Tap.

SONY DSC

Vo vnútri boli pohodlné sedadlá v lietadle, sporák s chladničkou a kávovar. Zadná časť karosérie bola prerobená na toaletu. Z tohto dôvodu boli niektoré okná špeciálne matné. Osvetlenie priestoru pre cestujúcich počas jazdy v tme bolo možné prepnúť na menej oslňujúce modré svetlo.

Problém s východnými Nemcami

Pri lakovaní reprezentačných autobusov došlo už pred začiatkom podujatia ku konfliktu medzi organizátormi a funkcionármi z Nemeckej demokratickej republiky. Odmietli prevziať autobus. Dôvodom boli jeho farby. Vozidlo malo rovnaký náter ako Nemecká spolková republika, ibaže malo nápis „DDR“ namiesto „BR Deutschland“. Súdruhovia z východu kategoricky žiadali, aby boli znaky NDR „domaľované“ charakteristickým symbolom kladiva a kružidla. Požiadavka bola splnená a aj východonemecký tím si mohol užívať komfort, ktorý Mercedes O 302 poskytoval.

Aký bol Mercedes-Benz O 302?

Mercedes-Benz O 302 sa začal vyrábať v máji 1965 a nahradil model O 321H. Autobus bol dieťaťom ekonomického zázraku, ktorý sa odohral v 60. rokoch v Nemecku. Silueta odkazujúca na dizajnovú tradíciu trendu Bauhaus bola doplnená o početné chrómové doplnky a lišty. Charakteristická silueta autobusu stanovila štandardy v dizajnoch Mercedesu aj pre ostatné modely. Pozornosť pútali veľké panoramatické okná siahajúce až po strechu vozidla.

Autobusy sa vyrábali v rôznych variantoch (turistický, medzimestský a prímestský) a dĺžkach (od 9,6 do 11,9 metra). V zadnej časti vozidla boli inštalované motory s výkonom 126, 150, 160 a 230 HP. Mercedes-Benz O 302 bol prvým autobusom s individuálnym prúdením vzduchu pre každé sedadlo cestujúceho.

Pocta „majstrovskému“ autobusu

Vráťme sa však k autobusom z WM 74. Pri príprave úplne nového múzea sa Mercedes-Benz rozhodol zariadiť v nej miestnosť s vozidlami, ktoré používali známe osobnosti. Okrem modelu 500L patriacemu Lady Di, Papamobilu a Mercedesu 190 E AMG, na ktorom jazdil Ringo Starr, mal byť namontovaný aj autobus majstrov sveta z roku 1974. Pátranie po pôvodnom autobuse sa začalo v roku 2004. Žiaľ, stopa sa stratila a neuspeli ani inzeráty v tlači, sľubujúce cenu pre nálezcu v podobe dvojitého VIP balíčka na Majstrovstvá 2006.

V tejto situácii sa vedenie múzea rozhodlo postaviť presnú repliku slávneho autobusu na základe iného O 302 z toho istého roku. Úlohu vykonalo servisné stredisko EvoBus z Neu-Ulmu. Dnes možno dielo obdivovať v múzeu Mercedes-Benz v Stuttgarte.

Foto: blob.freent.de, Mercedes-Benz

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest