V Poľsku je na autobusovej zastávke otvorená knižnica

V obci Uwieliny v Mazowieckom vojvodstve vznikla nezvyčajná knižnica. Čo ju odlišuje od ostatných je fakt, že funguje 24 hodín denne na autobusovej zastávke a čitatelia nemusia mať čitateľský preukaz. 

Drodzy Czytelnicy.
Miło będzie jeśli zatrzymacie się w naszej bibliotece.
Rozgośćcie się w tych skromnych progach
i czujcie tak jak u siebie w domu.
Pozdrawiam serdecznie. Sołtys Uwielin.

Čiže po slovensky:

Vážení čitatelia.
Bude pekné, ak sa zastavíte v našej knižnici.
Urobte si pohodlie v tomto skromnom prostredí
a cíťte sa ako doma.
Srdečne vás pozdravujem. Starosta obce Uwielin.

Aj tieto vety privítali ľudí na autobusovej zastávke – knižnici. Dnes je už v nej takýchto odkazov v nej viac a tak sme sa rozhodli venovať tejto netradičnej autobusovej zastávke nasledujúci článok.

Knižnica na autobusovej zastávke v Uwielinách 

V obci Uwieliny pri Varšave už niekoľko mesiacov funguje „Knižnica na autobusovej zastávke“. Nezvyčajná iniciatíva má nielen povzbudiť ľudí k čítaniu, ale aj dať starým knihám druhý život. 

Knižnica vznikla v apríli 2021 pri príležitosti Svetového dňa knihy a o jej existencii informovala na svojom facebookovom profile starostka obce Teresa Wójcicka.  Zvyčajná autobusová zastávka je zrekonštruovaná a vymaľovaná vo veselých farbách a vo vnútri sa našlo miesto na knižnicu. 

Knižnica na zastávke funguje na báze burzy kníh, teda obľúbeného bookcrossingu. Túto knihovničku môže používať ktokoľvek bez opýtania, dôležité je knihu po prečítaní vrátiť do „bezplatnej“ knižnice alebo do nej pridať vlastné tituly. 

Okrem poličky s knihami pre dospelých a deti môžu najmenší využiť aj „truhlicu s pokladmi“, v ktorej sú ukryté rôzne hračky. Starostka obce Teresa Wójcicka v liste umiestnenom na zastávke vyzvala deti, aby používali hračky, ale aj darovali vlastné hračky, s ktorými sa dnes deti nerady hrajú a iným môžu priniesť veľa radosti. 

Knižnica autobusových zastávok je hitom internetu 

Nezvyčajná knižnica si získala obrovskú popularitu na sociálnych sieťach. Na Facebooku majú fotografie knižnice niekoľko tisíc zdieľaní a stovky pozitívnych komentárov. Používatelia internetu sa zhodli, že premeniť obyčajnú zastávku na čitáreň pod holým nebom je naozaj krásny nápad. 

Občas sa ozývali aj hlasy pochybností – či knihy nepoškodí nevyspytateľné počasie a či sa o zastávku nakoniec nezačnú zaujímať vandali. Teresa Wójcicka takéto obavy nemá. Regály s knihami sú umiestnené hlboko v kôlni, kam sa pre dážď nedostane, pričom vandali – ako starostka ubezpečuje – v jej obci vôbec nie sú. 

Knižnica na autobusovej zastávke funguje dodnes a nachádza sa v blízkosti Zboru dobrovoľných hasičov. Dnes už zastávku nájdete aj vo vyhľadávači Google, kde sa prezentuje ako 24-hodinová turistická atrakcia. Takéto atrakcie sa určite oplatí vidieť! 

Zdroj: Granice.pl, Patryk Obarski

Foto: Teresa Wójcicka

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest