Konferenčný autobus Škoda 706 RO BRATISLAVA na unikátnych filmových záberoch

Viete o tom, že súbežne s výrobou autobusu Škoda 706 RTO na výstavu EXPO ´58 prebiehala na Slovensku výroba špeciálneho vozidla Škoda 706 RTO BRATISLAVA?

V roku 1957 sa síce sériová výroba autobusov Škoda 706 RTO ešte nerozbehla, hoci prototyp bol predstavený už v roku 1956, no v Štátnej výrobni autodielov (SVA) v Holýšove, kde tento typ autobusu vznikol, už v tom čase vedeli, aký bude mať potenciál. Kým sa v tom čase pod štátnym dohľadom v tichosti pripravovalo prevedenie Škody 706RTO vo verzií LUX na svetovú výstavu EXPO 58 v Bruseli, málokto si dnes spomenie, že podobný typ autobusu sa pripravoval aj v Bratislave. Tento dostal pomenovanie po mieste svojho vzniku a zároveň podľa účelu, ktorému mal slúžiť a verejnosti bol predstavený ako Konferenčný autobus Škoda 706 RO Bratislava. A o ňom budú nasledovné riadky.

Naozaj unikát?

Komunistickí pohlavári si na propagande dali naozaj veľmi záležať a nielen v dobovej tlači ale aj prospektoch k tomuto vozidlu sa vyzdvihovali novinky, ktoré vlastne novinkami až tak veľmi neboli, no v očiach potenciálnych zákazníkov mali vyvolať dojem, že sa v Bratislave zostrojil autobus, ktorý bude v Európe a hlavne východnom bloku unikátom. Pravda však bola niekde uprostred a od reality bola dosť ďaleko. Problém bolo to, že väčšina deklarovaných noviniek autobusu Bratislava už dávno existovala. Tak v zahraničí, ako aj v Československu. Maximálne presklenie karosérie bolo napríklad riešené zasklením strešných oblúkov – teda systémom, ktorý mali diaľkové RO vystavené na autosalóne v Prahe v roku 1947, ale ani vtedy to nebola žiadna novinka, pretože tento karosársky prvok používali tuzemské karosárne už v predvojnovom období. Komunistickí propagandisti však potrebovali vymazať históriu spred roku 1948 a tak zdôrazňovali vo svojich materiáloch slová ako novinka, inovatívny a prelomové riešenia… Nič takého sa v podstate nedialo.

Aerodynamika v podaní závodu Regena

Konferenčný autobus Škoda 706 RO Bratislava vznikal systémom, ktorý využívali v SVA Holýšov už dlhšiu dobu. V SVA boli vykonávané generálne opravy autobusov Škoda 706 RO, pri ktorých boli na pôvodný podvozok dosadzované karosérie typu RTO vyrobené práve v Holýšove, čím de facto vznikol nový voz. Rovnako tak v Bratislavských ČSAO (Československé automobilové opravovne), závod Regena, inštalovali na podvozku autobusu Škoda 706 RO zmenenú (upravenú) pôvodnú karosériu. Robili to tak, že nad bočné okná boli včlenené klenuté ďalšie, prechádzajúce až do strešnej časti, čím sa zlepšil výhľad z vozidla a tiež sa dosiahlo väčšie presvetlenie interiéru. Požiadavkou tiež bolo, že autobus musí byť maximálne aerodynamický (takéto typy vozidiel hromadnej dopravy projektovali pritom pred mnohými rokmi v Sodomkových karosárňach /po znárodnení KAROSA/. Preto sa vsadilo na oblosť a vonkajšok karosérie bol upravený tak, aby mal čo najmenej výčnelkov. Riešiteľom po karosárskej stránke bol pán Fridrich Hudec.

Luxus ako z výstavy

Kapacita autobusu bola 18 osôb, pre ktoré sa do interiéru umiestnilo 18 pohodlných otočných kresiel a rovnaký počet sklopných stolčekov. Nechýbalo rozhlasové zariadenie, gramorádio, magnetofón, premietačka filmov, spoločenské hry a podobné „vychytávky“, ktoré v tom istom čase český dizajnový génius Otakar Diblík montoval za nekresťanské peniaze do verzie LUX, určenej pre EXPO 58. Na zabezpečenie dobrej vnútornej pohody dostal konferenčný autobus dobre riešené vetranie, nezávislé kúrenie, bufet, tiež malé WC. Autobus bol zároveň vybavený malým pojazdným bufetom a pre prípad znečistenia interiéru tiež špeciálnym vysávačom.

Deti namiesto súdruhov

Súdruhov však, zdá sa, tento skvost neočaril. Je známy filmový dokument z roku 1962, ktorý zobrazuje výlet detí z bratislavskej škôlky práve autobusom Bratislava. Škôlkárom ho totiž venovali zástupcovia Slovenskej národnej rady.

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest