Jeden z najúžasnejších modelov autobusu má viac ako 70 rokov a unikátnu históriu

Nadšencom z The Busboys Collection sa podarilo objaviť unikátny nález. Model Kaiser Busu. S históriou, z ktorej fanúšikom osobnej dopravy doslova „stoja chlpy“!

Čo bol Kaiser Bus?

Ak pozorne čítate naše články, určite ste naň už narazili. Napríklad TU. V skratke si ho môžeme pripomenúť: V Severnej Amerike sa v dávnej histórii vyskytli tri pokusy o diaľkový „kĺbový autobus“.  Týkali sa obdobia štyridsiatych rokov minulého storočia a každý zlyhal.  Jedným z nich bol Kaiser Bus.

Spoločnosť Kaiser bola počas druhej svetovej vojny známym výrobcom džípov. Predtým, ako sa presunula do oblasti automobilového priemyslu, sa pokúšala vyrábať kĺbové autobusy na dlhé vzdialenosti.

Aj sa im to podarilo. Postavili ho v roku 1946 neďaleko Los Altos v Kalifornii. Mal 60 stôp (18,3m) dlhú trojnápravovú karosériu z horčíkovo-hliníkovej zliatiny, torzné odpruženie a 6-valcový preplňovaný motor Cummins s výkonom 275 koní umiestnený pod prednou časťou autobusu. V zadnej časti sa nachádzala klimatizácia a úložný priestor na batožinu.

Koncom júla 1946 Henry J. Kaiser predstavil kĺbový autobus so znakmi Santa Fe Trailways, ktorý bol označovaný za „autobus budúcnosti“.
Mohol prepravovať 63 cestujúcich, keď v tom čase typický autobus prepravoval 37 cestujúcich, a Kaiser Bus bol vybavený otočnými sedadlami.

Premával na pravidelnej spiatočnej linke spoločnosti Santa Fe Trailways (neskôr premenovanej na Continental Trailways) medzi Los Angeles a San Franciscom. Zaujímavosťou je, že spoločnosť Santa Fe musela požiadať Kalifornskú štátnu železničnú komisiu o povolenie premávať na štátnych cestách, pretože mala príves. Autobus zostal v prevádzke do roku 1951.

Viac fotografií a textu + jedno video nájdete v našom dávnejšom článku.

Našiel sa model!

Neziskovú organizáciu „Bus Boys Collection“ založili bratia Dan a Stan Holterovci v roku 2009 s cieľom zachovať a chrániť dedičstvo autobusového priemyslu zbieraním a reštaurovaním historických autobusov, ako aj pamiatok súvisiacich s týmto odvetvím. Jedného dňa sa im dostala do rúk zvláštna krabica. Skôr kufrík, v ktorom ležal drevený model autobusu. A nie hocijakého. Bol to Kaiser Bus!

Spoločnosť Busboys Collection sa o svojom jedinečnom kúsku vyjadrila takto:

„Po dlhom zvažovaní, či sa pokúsiť o opravu nášho jedinečného 70-ročného modelu, padlo rozhodnutie odložiť ho, aby sme ho uchránili pred ďalším znehodnotením, keďže niektoré časti dreva sa okrem iného štiepili.“

„Tento jedinečný exemplár je jeden z postavených vzoriek predajcu, ktoré nechal Henry Kaiser vyrobiť, aby napodobnil jediný skutočný kĺbový autobus Intercity, ktorý postavil v roku 1946. Je jediným žijúcim kusom histórie, o ktorom vieme, keďže samotný skutočný autobus bol zošrotovaný v roku 1951. Tento model bol postavený pre obchodný tím spoločnosti Kaiser, aby ho mohol priniesť prevádzkovateľom a ukázať im niektoré funkcie, a ako by vyzerala ďalšia verzia tohto autobusu, ak by pokračovala vo výrobe. Pre tento model máme postavené aj pôvodné kryty, v ktorých sa prevážal.“

Fotografie zverejnila spoločnosť The Busboys Collection na svojom Facebooku.

Via: The Busboys Collection / Facebook

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest