Poschodový autobus Setra S 328 DT je hviezdou Setra Oldtimer Collection v nemeckom Neu-Ulme

Historický poschodový autobus Setra radu 300 dopĺňa kolekciu Setra Classic v nemeckom meste Neu-Ulm. S 328 DT bol vlani odovzdaný spoločnosti EvoBus GmbH na výstave Retro Classics v Stuttgarte. Trojnápravové vozidlo lakované v sivej metalíze využívala na cestovanie a prenájom spoločnosť K. Dysli AG v Berne v rokoch 2003 až 2021, pričom najazdilo približne pol milióna kilometrov.

V spodnom podlaží vozidla S 328 DT sa nachádza malá kuchynka s varičom, bojler na teplú vodu, mikrovlnná rúra a toaleta. Cestujúci si tu môžu na svojich cestách po Európe urobiť pohodlie pri štyroch klubových stoloch. 72 látkových sedadiel má integrované kožené opierky hlavy. Najvzdialenejšou destináciou, ktorú autobus navštívil bolo Portugalsko. 

Dizajn a štýl S 328 DT

Poschodové autobusy modelového radu Setra 300 boli prvýkrát predstavené verejnosti na autobusovom veľtrhu „Car & Bus“ v belgickom Kortrijku v októbri 1993. Výrazný dizajn a zrkadlá S 328 DT sú typické vonkajšie črty druhej generácie poschodových autobusov, ktoré sa svojím jasným dizajnom plynule integrovali do modelového radu 300 predstaveného v roku 1991. 

Základné rozmery: 12 m dĺžka, 2,5 m šírka a 4 m výška. Voľná ​​výška v dolnej kabíne bola 1,8 m, zatiaľ čo v hornej palube to bolo 1,68 m. Polomer otáčania je 20,48 m. Celkovo bolo vyrobených 780 kusov S 328 DT.

Spodná časť paluby S 328 DT
Poschodie

S 328 DT od spoločnosti Dysli AG je vystavený ako súčasť kolekcie Setra Classic v Kässbohrer Halle v bezprostrednej blízkosti moderného závodu na výrobu autobusov v Neu-Ulme. Okrem iného tu budú môcť zákazníci obdivovať výlučne prvý autobus so samonosnou karosériou vyrobený spoločnosťou Kässbohrer so sídlom v Ulme. Autobus S 8 s číslom podvozku 50001. Ten predznamenal úspešný príbeh značky Setra.

Medzi bývalými vozidlami na prepravu zákazníkov, ktoré boli verne zreštaurované do najmenších detailov a sú plne spôsobilé na premávku, je aj S 210 HD. Autobus z modelového radu 200 vyrobený v roku 1988 používala turecká autobusová spoločnosť Varan na prepravu VIP osôb. Vystavený je aj S 315 HDH z modelového radu 300. Vozidlo z roku 1996, ktoré vyrobil švajčiarsky autobusový dopravca René Heiniger, bolo vybavené širokouhlou prednou a zadnou kamerou.

Patrik Dysli (vpravo), člen vedenia K. Dysli AG, Bern, symbolicky odovzdáva kľúč od poschodového autobusu Setra S 328 DT do kolekcie Setra Oldtimer Collection, ktorú zastupuje Udo Sürig, Communications Setra Buses and Coaches, Daimler Truck AG, Stuttgart.

Príbeh úspechu poschodových autobusov Setra

Setra S 228 DT

Predchodcom S 328 DT bola Setra S 228 DT predstavená v roku 1981. Bol to prvý poschodový autobus tejto značky. „ D “ v typovom označení znamenalo double decker, zatiaľ čo „T“ znamenalo tourer. S dĺžkou 12 m, šírkou 2,5 m, výškou 4,0 m a prípustnou celkovou hmotnosťou vozidla 22 t poschodový autobus neustále koketoval s limitmi vtedajšej legislatívy.

Napriek prísnym obmedzeniam komfortných prvkov a sedadiel spolujazdcov nastavil štandardy v oblasti komfortu a bezpečnosti. Okrem iného ​​elektronickým ovládaním klimatizácie a protiblokovacím systémom bŕzd.

V nasledujúcich rokoch vyvinula Setra množstvo zákazníckych riešení pre varianty salónikov a bistra. Po debutovom vozidle z roku 1981 nasledovalo v prvom roku výroby približne 50 kusov. V roku 1993 dosiahol prvý poschodový autobus značky pozoruhodný celkový počet: presne 1 104 kusov.

Setra S 228 DT
Foto: Gerd Bergmann

Setra S 431 DT

Po S 328 DT vyššie opísanej modelovej rady 300 nasledoval model S 431 DT, ktorý doplnil rad TopClass 400 v roku 2001, teda len rok po jeho predstavení. Autobus využíva rozšírené špecifikácie merania v rámci EÚ v záujme úplne nového konceptu. Pri nezmenenej výške presne 4,0 m pridal 13,89 m na dĺžku a 2,55 m na šírku. To znamená ďalšie štyri sedadlá pre cestujúcich a veľký batožinový priestor, vylepšený niekoľkými úložnými priestormi pod podlahou v rámci spodnej podlahy.

Atmosféru modelu S 431 DT zavŕšila voliteľná presklená strecha, pričom horná sa stala presvetlenou vyhliadkovou plochou. Jeho zapamätaný hliníkový „Line“ dodal výkonnému zájazdovému autobusu ešte väčšiu eleganciu.

Päť rokov po debute poschodového autobusu tretej generácie bolo v prevádzke už 500 kusov. Jeho kariéra sa však potom poriadne rozbehla. S poschodovým autobusom dokázala Setra okrem iného po náraste diaľkových predajov v Nemecku od roku 2013 enormne profitovať. Zo závodu v Neu-Ulme vyšlo celkovo 2 300 kusov Setra TopClass S 431 DT.

Setra S 531 DT

Už šesť rokov je S 531 DT triedy TopClass 500 štvrtou generáciou poschodových autobusov Setra na európskych cestách. Maximálna efektivita a variabilita, maximálny komfort a maximálna bezpečnosť: zájazdový autobus svojimi špičkovými aerodynamickými hodnotami opäť udáva trend vo svojej triede. Vďaka svojej flexibilnej spodnej palube sa prispôsobí každému použitiu na prepravu turistov a pravidelnej dopravy. Ako ďalší bezpečnostný prvok majú svetovú premiéru asistenčné systémy Active Brake Assist 4 a Sideguard Assist.

Setra S 531 DT súčasný Double Decker
Foto: Daimler

Foto: Setra, Daimler, archív

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest