Ikarus 55 na jadrový pohon, alebo prvoaprílový žart, ktorý Maďarom totálne vyšiel…

Na jar roku 1958 šokovali Maďari Európu a takmer celý svet.

Časopis Auto-Motor priniesol senzačnú správu doplnenú fotografiou veľmi neobvyklého variantu autobusu Ikarus 55. V texte sa uvádzalo, že sa prísne tajné skúšky vozidla s jadrovým pohonom chýlia ku koncu a už čoskoro sa na maďarských cestách objaví Ikarus, ktorý vďaka jadrovému pohonu bude moderný rýchly a bezpečný.  Téma mierového (a často nie veľmi mierumilovného) atómu bola v polovici 20. storočia mimoriadne populárna. V roku 1954 bola v sovietskom meste Obninsk spustená prvá jadrová elektráreň na svete. Z tohto dôvodu ľudia snívali o vytvorení mobilných jadrových zariadení.

A odrazu Maďari vypustili do sveta viac než senzačnú správu. Navyše si dali tú prácu, že zverejnili aj detaily: Vozidlo bude mať 20 miest pre cestujúcich a v jeho zadnej časti bude malý reaktor z ľahkého penobetónu a olova, v ktorom bude podľa nedávno nájdených plánov Nikolu Teslu na výstavbu malej atómovej elektrárne prebiehať jadrová reakcia uránu a poháňať autobus. A na streche bude umiestnený obrovský výmenník tepla… Po zverejnení tejto správy prepadla Európa panike a strachu. Najviac však „padla sánka“ pohlavárom v Sovietskom zväze, kde bolo okamžite rozhodnuté, že (aj kvôli nedávnym udalostiam v roku 1956, kedy sa Maďari vzopreli moskovskému diktátu) bude ustanovená komisia na prešetrenie stavu s výrobou jadrového Ikarusu.

A tak sa v Maďarsku zjavili agenti z Moskvy. A hoci nenašli po tomto vozidle stopu, šok vo svete trval ešte takmer štyri mesiace.
 A pointa? Len málokto si všimol, že maďarský časopis s týmito správami vyšiel presne 1. apríla 1958. A Maďarom tento prvoaprílový žart vyšiel na 100%. Aj po rokoch tlieskame..️.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest