Evans Auto-Railer – konvertibilný autobus pre cestnú aj železničnú dopravu

„Evansov auto-koľajník“ (Evans Auto-Railer) z roku 1935 bol navrhnutý ako jedno z možných riešení dopravných potrieb Ameriky.

Za jeho zrodením stála spoločnosť Evans Products Company z Plymouthu v Michigane. Na jej čele stál Edward S. Evans. Spoločnosť navrhla, patentovala a vyrobila množstvo výrobkov používaných tak v automobilovom priemysle ako aj na železnici. Podľa Stouta skonštruovala prvý výsuvný podvozok používaný v lietadle. A tiež pozoruhodný koľajový autobus.

Filmový týždenník z roku 1935 od spoločnosti Chevrolet Leader News zobrazuje koľajovú autodráhu používanú v oblasti Jacksonu v Michigane. Film ukazuje niekoľko výhod koľajového autobusu – vrátane schopnosti zastaviť v rozumnej vzdialenosti, čo bežný železničný vagón nedokáže.

Všetko pre všetkých

S ústredím v elegantnej budove Union Guardian v centre Detroitu a továrňami v Plymouthe v Michigane (a inde) bola spoločnosť Evans Products Company rozmanitým podnikom. Takým, ktorý vyrábal všetko: od železničných vagónov po trojkolky. V tomto ohľade bola spoločnosť veľmi podobná jej zakladateľovi a výkonnému riaditeľovi Edwardovi S. Evansovi, vynálezcovi a obchodníkovi spoločnosti Motor City. Evansove záujmy boli rovnako rozmanité. Od letectva po spracovanie dreva. (Spoločnosť Evans Products vyrábala napríklad slávne lisované preglejkové stoličky Eames.) Jeho syn Robert B. Evans sa neskôr stal hlavným akcionárom a predsedom spoločnosti American Motors.

Z cesty na koľajnice

Jedným z nápadov, ktorého vývoj spoločnosť agresívne podporovala v polovici 30. rokov, bol osobný autobus s názvom Auto-Railer. Bol navrhnutý na jazdu po diaľnici alebo po železničnej trati s normálnym rozchodom. Tento produkt bol prirodzeným vývojom pre spoločnosť Evans, ktorá v rovnakom duchu vyrábala úžitkové vozidlá, ako aj „rozbaľovacie“ pomocné podvozky na prestavbu cestných vozidiel na jazdu po železnici.

Pod futuristickou a efektnou karosériou Auto-Railer sa ukrýval autobus. V podstate bol vybavený štandardným podvozkom nákladného vozidla Chevrolet so šesťvalcovým motorom vpredu a zavesením tandemovej nápravy vzadu. Dôvody konštruovania hybridného cestného / koľajového vozidla sú zrejmé. V oblastiach, ktoré nedokázali podporiť železničnú ani diaľničnú osobnú dopravu, mohol systém Auto-Railer slúžiť obidvom funkciám. Aj keď sa automobil Auto-Railer nevyrábal vo veľkom množstve, spoločnosť sa evidentne tešila úspechu s týmto produktom, keď ich začalo používať niekoľko dopravných liniek na východnom pobreží.

Foto: www.macsmotorcitygarage.com, theoldmotor.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest