Ikarus 55: maďarský fešák prezývaný „Raketa“

Ikarus 55 sa objavil v roku 1953. Patril vo svojej dobe k výnimočným zjavom automobilovej produkcie socialistických krajín. Bolo to aj kvôli tomu, že po prvýkrát v histórii autobusovej výroby v Maďarsku hlavné kritériá a ciele dizajnu autobusov boli totožné s osobnými automobilmi a boli rozdelené do troch skupín:

1. maximálny komfort pre cestujúcich (ochrana proti hluku, mäkké odpruženie, pohodlné umiestnenie cestujúcich a batožiny, pohodlie nastupovanie a vystupovanie, dobrá viditeľnosť vodiča aj cestujúcich);

2. prevádzkové parametre (manipulácia, stabilita v zákrute, rýchlostné charakteristiky) porovnateľné s automobilmi;

3. ziskovosť výrobných procesov.

Výzva

V predchádzajúcich modeloch s motorom vpredu bolo účinné potlačenie hluku vážnym problémom. Platilo to najmä pre motory Csepel s vysokým kompresným pomerom, vďaka ktorému boli veľmi hlučné. Oblasť okolo motora sa nedala využiť, a navyše nebolo možné umiestniť dvere na nastupovanie  úplne pred priestor pre cestujúcich alebo pred prednú nápravu, čím sa zmenšila užitočná plocha priestoru pre cestujúcich.

Na umiestnenie motora boli pri konštruovaní Ikarusu 55 vybrané dve hlavné možnosti umiestnenia : zadné alebo pod podlahu. Druhá možnosť vyžadovala horizontálny motor, ale ten v tom čase neexistoval. Bol dostupný „vertikálny“ Csepel B-613, ktorý mohol byť konštrukčne umiestnený iba v zadnej časti konštrukcie. Takže bolo rozhodnuté. Pri výbere tohto usporiadania a umiestnenia motora a jeho priestoru bol dôležitý aj prístup k jeho opravám a údržbe.

Kresby, ktoré vytvorili dizajnéri , vyvolali búrku medzi maďarskými špecialistami. Tvar autobusu bol určite jedinečný. Mnoho ľudí však kritizovalo zadnú polohu pohonnej jednotky a tak bolo nutné vysvetľovať, vysvetľovať a vysvetľovať. Veľa diskusií bola spôsobených aj nosnou štruktúrou rámu autobusu. Nakoniec  však výroba prototypu dostala zelenú.

Počiatky výroby

V dielni sa vyrobilo niekoľko rôznych modelov v mierke 1:10 s použitím rovnakých konštrukčných prvkov. Počas meraní boli sledované niektoré parametre, výsledky ktorých boli použité v ďalšom navrhovaní. Prvé dva prototypy IKARUS 55 s jedinečným vnútorným priestorom boli vyrobené v roku 1953. Stroj získal konečný vzhľad neskôr, po sérii transformácií. Kapota motora sa stále otvárala smerom nahor, ale počnúc následnou úpravou „0“, ktorá bola postavená o rok neskôr, sa kapota už skladala z dvoch krídel. Hlavným prínosom k modelovaniu vzhľadu zadnej časti vozidla bol Laszlo Finta, ktorý sa predtým podieľal na návrhu predchádzajúcich modelov spoločnosti.

Pozdĺž boku v spodnej časti bola umiestnená dekoratívna hliníková lišta so širokým tvarom, stredy strán boli rozdelené chrómovým lemom. Vďaka bohatej dekorácii automobilu to pripomína vzhľad predvojnových autobusových modelov s vysokým počtom chrómovaných prvkov v dizajne. Pôsobivé, ale drahé a na nárazy citlivé hliníkové dekoratívne prvky boli do roku 1958 zrušené, aby sa zvýšila funkčnosť a znížili náklady na výrobu a montáž.

Tiež sa rozhodlo, že rôzne modifikácie toho istého modelu by sa mali zostavovať pomocou rovnakých častí a komponentov.

V roku 1954 bol tento model vystavený na rôznych výstavách, kde  bol pozitívne hodnotený a získal ocenenia na autosalóne v Paríži a Ženeve.

Sériová výroba

Sériová výroba autobusov IKARUS 55 sa začala oveľa neskôr, ako sa plánovalo, pretože veľká časť výrobnej kapacity závodov sa podieľala na výrobe iného spotrebného tovaru a automobilových súčiastok nesúvisiacich s výrobou autobusov. Čiastočne s touto veľkou variabilitou vo výrobe tovární a následkom nízkej kvalifikácie personálu z hľadiska výroby autobusov nového a komplexného dizajnu boli spojené aj časté sťažnosti týkajúce sa kvality počas prvých rokov výroby. Vyskytli sa aj ďalšie problémy spojené s kvalitou komponentov dodávaných partnermi podniku, ako aj výpadky v ich dodávkach. Boj o zlepšenie disciplíny počas montážneho cyklu čoskoro mal významný vplyv na kvalitu montáže, čo radikálne zmenilo názor zákazníkov na model.

Na želanie

Ikarus 55 sa dodával v prevedení podľa priania odberateľa, v luxusnom interiéri mohla byť nastaviteľné kreslá leteckého typu, počet cestujúcich sa pohyboval od 32 do 44 (prvá verzia mohla mať palubný bar). Samonosnú karosériu tvorili vonkajšie panely z 0,8 mm hrubého oceľového plechu, nitované ku zváranému priestorovému rámu z oceľových profilov hrúbky 1,5 až 2 mm. Motor, vrátane spojky a prevodovky, bol uložený pozdĺžne vzadu na výsuvnom ráme, ktorý uľahčoval opravy.

Model LUX určený pre ZSSR mal typický horný reflektor „Kyklop“

Najväčším odberateľom Ikarusov 55  bola východná časť Nemecka (NDR), okrem toho sa  exportovali tiež do krajín Ázie a Afriky. Podľa maďarských údajov sa do roku 1972 vyrobilo 7425 luxusných autobusov Ikarus 55, potom ich výroba skončila a definitívne boli nahradené novou radou 200/250 s ležatým motorom Rába-MAN vzadu za nápravou.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest