Firenze 426 AERFER, alebo ako sa Taliani rozhodli vyrobiť poschodový autobus

V minulosti sa stávalo, že ak niekto iný okrem Britov navrhol a skonštruoval dvojpodlažný autobus, výsledok bol mierne povedané tak trochu divný.

Do tejto kategórie spadá aj taliansky autobus Firenze 426 AERFER na podvozku FIAT 412/1, ktorý v rokoch 1964 – 1969 zakúpili dopravné podniky niekoľkých talianskych miest.

V prednej časti autobusu sa nachádzala veľká samostatná kabína pre vodiča, ktorej čelné sklo veľmi pripomínalo holandské autobusy z 50. rokov. A naopak, čelné sklo na poschodí autobusu sa skôr podobalo na tie, ktoré mali autobusy Harrington. Úplne prvé talianske double – deckery sa síce v Ríme objavili už v 30. rokoch. Tento model však bol odlišný od bežných dvojposchodových autobusov tej doby. Mal dvoje schodísk, trojicu širokých dverí na vystupovanie a nastupovanie. A aj keď to bude znieť neuveriteľne, posledný z tejto série autobusov premával v Ríme ešte v roku 1980.

Koniec koncov, Rím od roku 1964 do roku 1969 nakúpil 58 kusov týchto vozidiel. Firenze 426 AERFER brázdili cesty vo všetkých veľkých mestách Talianska okrem Milána. Premávali však na trasách, kde neboli žiadne prekážky. Pod pojmom prekážky rozumej nízke mosty, oblúky stavieb, popod ktorými bežné autobusy prechádzali či káble elektrického vedenia. Väčšina talianskych miest nie je dodnes vhodná pre dvojposchodové autobusy. A tak sa po roku 1980 využívajú na vyťažených trasách len autobusy kĺbové.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest