Dedičstvo Černobyľu: Stovky vozidiel infikovaných žiarením na jednom mieste

Cintorín vrakov, 15 km od Černobyľu, je smutným mementom strašnej jadrovej katastrofy z roku 1986. Nachádza sa na ňom všetko: obrnené vojenské vozidlá, tanky, autobusy, hasičské vozy, ekonomické a nákladné vozidlá a obrovské ruské vrtuľníky. Ich spoločným menovateľom je to, že sa podieľali na záchranných a dezinfekčných prácach po černobyľskej havárii, takže všetky boli vystavené žiareniu.

Mesto duchov


Po najznámejšej jadrovej nehode na svete boli desiatky tisíc ľudí z oblasti evakuovaných. Do mesta Pripjať dorazili tisíce autobusov Ikarus a LAZ. Vtedy len málokto tušil, aký smutný osud ich postihne. Záchranné zložky, ktoré po výbuchu na miesto dorazili nevedeli, akému nebezpečenstvu čelia. Rovnako tak vojenské autá a vrtuľníky boli vystavené silnej dávke rádioaktívneho žiarenia…
Kým bežné civilné automobily nemali do okolia Černobyľu prístup, vláda udelila jednu výnimku – pre bežné autobusy, dva osobné vlaky a civilné nákladné automobily.
27. apríla 1986 dorazilo do mesta Pripjať 1225 autobusov značiek Ikarus a LAZ (114 so stanicami prvej pomoci),360 nákladných automobilov a dva osobné vlaky. Autobusom sa za necelé tri hodiny podarilo dostať z mesta 44 600 osôb!
Daňou za túto pomoc bolo, že všetky evakuačné a záchranné vozidlá boli zaradené do skupiny rádioaktívnych a aj napriek protestom kompetentných boli vyradené a uskladnené na špeciálnom „cintoríne“ 15 km od Černobyľu.


Rovnako tak dopadli vojenské vozidlá a vrtuľníky. Napríklad obrnené vozidlá BTR-60 a BRDM 2 boli síce odolné voči rádioaktívnemu prachu, no so žiarením, ktoré „chytili“ v blízkosti elektrárne si v Sovietskom Zväze nevedel nik rady. Obrovské vrtuľníky Mi-26, Mi-8, Mi-17 a Mi-6, ktoré boli do akcie nesadené obišli rovnako.
Pozývame vás pozrieť sa na toto smutné miesto. 

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest