Ikarus 303 (1959) – autobus z budúcnosti

Z budúcnosti? Veru tak – prívlastkom „Bus of the Future“ sa mohol pýšiť tento autobus, ktorý by mal dnes neuveriteľných 63 rokov! V roku 1959 bol vyrobený jeho prvý prototyp, ktorý mal byť určený pre menšie skupiny turistov ako zájazdové vozidlo.


✴️ Práce na ňom boli zverené mladému dizajnerskému tímu, z ktorého neskôr vzišli legendárne mená Ikarusu – patril sem László Finta (dvorný dizajnér) či Pál Michelberger, budúci ekonóm Fakulty dopravného inžinierstva Technickej univerzity v Budapešti. Ikarus 303 bol skôr experimentálnym modelom, s ktorým sa do sériovej výroby nerátalo. Mladí dizajnéri však dúfali v zázrak a tak pri jeho navrhovaní strávili stovky a stovky hodín s úmyslom vdýchnuť tomuto modelu dušu. 

✴️ Ikarus 303 sa stal prvým maďarským autobusom so vzduchovým odpružením, bezpečnostným rámom proti prevráteniu a konštrukčne inovatívnym stĺpikom riadenia. Spoločnosť JÁFI preň navrhla aj jedinečný motor, K-625 (120 konských síl V6) , ale modely 303 boli vybavené aj motormi Csepel D-414 (95 koní), známymi z bežných typov Ikarusu.


✴️ V roku 1960 bol Ikarus 303 oficiálne predstavený na Medzinárodných veľtrhoch v Lipsku a v Budapešti. Veľmi úspešne.
Nanešťastie masovej výroby sa nedočkal – oficiálne kvôli nemožnosti sériovej výroby jednotlivých komponentov preň. Z výrobných pásov tak zišlo len 9 kusov Ikarusu 303. Naozaj škoda.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest