Ikarus 286 „Big Red“ zvečnil meno Anny László za oceánom

Pred 45 rokmi predstavila talentovaná vývojová inžinierka z Maďarska svetu Ikarus 286. Anna László a jej manžel László Finta aktívne prispeli k zázraku menom Ikarus a k úspechu karosárne a automobilky doma aj v zahraničí. Jeden z autobusov Ikarus nesie dodnes prezývku Annino dieťa. O ňom bude dnešný článok.

László Finta bol konštruktérom viacerých úspešných autobusov vrátane série 200, najväčšej sériovo vyrábanej modelovej rodiny na svete. Práca Anny László v spoločnosti Ikarus bola rovnako cenná ako práca jej manžela László Fintu. V roku 1975 bol Anne zverený projekt dodávok autobusov Ikarus radu 200 na jeden z najnáročnejších trhov na svete. Do Spojených štátov amerických. O tomto projekte sme už viackrát písali – napríklad TU.

Prototyp, ktorý sa dostal za oceán


V roku 1977 bol v hlavnom závode spoločnosti Ikarus postavený 18 metrový prototyp modelu 286 podľa návrhu Anny László. Po dokončení a potrebných skúškach bol autobus 18. decembra 1977 dopravený do Hamburgu a potom loďou do Los Angeles, kde bol 1. februára 1978 predstavený. 18,2 metra alebo 60 stôp dlhý Ikarus 286 podľa návrhov Anny László sa zúčastnil rôznych výstav vrátane Los Angeles a San Francisca. Čerešňovo červené vozidlo vzbudzovalo veľký rozruch všade, kde sa objavilo, keďže kĺbové autobusy boli v tom čase v USA nezvyčajné.

Po uvedení na trh v Los Angeles si dopravné podniky vo viacerých veľkých mestách USA vyskúšali čerešňovo červený kĺbový autobus Ikarus 286 „Big Red“, ktorý americké médiá oslavovali ako Annino dieťa.

Obrovské vozidlo na každej predvádzacej akcii riadila samotná Anna László.

Späť do Maďarska

Po predvádzacom turné bol autobus na jar 1979 privezený domov na sériovú výrobu. Po návrate domov sa používal už len na dvore továrne Ikarus. Vozidlo, ktoré si zaslúžilo lepší osud, zapadlo prachom. Dlhé roky stálo na odľahlom mieste v Ikaruse a v 90. rokoch bolo v čase, keď už malo dopravno-historickú hodnotu, demontované.

Anna László dnes

Vďaka spolupráci medzi Ikarusom a rôznymi severoamerickými výrobcami bolo v rokoch 1980 až 1988 vyrobených celkom 505 kusov Ikarusov 286. Ich teritóriom boli: Portland, Louisville, Ottawa, Albany, Milwaukee a Toronto.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest