Holanďania zrenovovali Kromhout-Verheul VB10 – autobus s podivne lomeným čelným sklom

Spoločnosť Kromhout sa po firme Saurer stala dodávateľom motorov pre holandské autobusy v 60. rokoch 20. storočia. Existovalo niekoľko sérií, vrátane Kromhout-Verheul VB10 / RET 754, ktorý si dnes predstavíme bližšie.

Poznámka: Čelné sklo sa môže javiť podivné len nám, nakoľko vo východnej Európe bolo skutočne neobyčajné stretnúť takýto autobus.

foto: Jan v.d. Stelt

Na začiatok zopár informácií

Kromhout-Verheul VB10 / RET 754
 Posledný majiteľ v prevádzke: RET
 Číslo vozového parku: 754
 Súčasný majiteľ: Stichting Veteraan Autobuses
 Rok výroby: 1961
 Motor: Kromhout
 Podvozok: Verheul
 Karoséria: Werkspoor
 Verzia: v pôvodnom stave
 Obnovené: áno

História

Od roku 1960 boli autobusy Saurer nahradené autobusmi s motormi Kromhout z Amsterdamu, nadstavbou od Verheul z Waddinxveenu a podvozkom od Werkspoor Utrecht. Vďaka tomu sa stal pravým holandským výrobkom. Typový rad 700 Kromhout pozostával z niekoľkých sérií od tých istých konštruktérov, ale s odlišným vzhľadom. Model 754 je súčasťou série 740-759. Svojou vypuklou strechou tento typ veľmi pripomína staršie autobusy. Séria 700 ukázala, že peniaze sa musia využívať rozumne vzhľadom na obmedzenia výdavkov. Séria sa preto rozdelila na menšie série a rôzne verzie a na krátky čas sa zaviedli aj inovácie. To je zreteľne vidieť, keď RET 754 a RET 770 stoja vedľa seba.

Autobus 754 sa počas svojej životnosti pohyboval na mnohých autobusových linkách na severe aj na juhu a v 60. a začiatkom 70. rokov 20. storočia bol súčasťou panorámy Rotterdamu. Po skončení prevádzky autobus odkúpili štyria nadšenci a spolu s RET 223 vytvorili začiatky pracovnej skupiny Rotterdam Veteran Buses Foundation, ktorá sa neskôr stala pracovnou skupinou pre autobusy nadácie RoMeO.
Model 754 predstavuje klasický mestský autobus s oblými tvarmi zo 60. rokov. Po tomto type prichádzali ďalšie a ďalšie inovácie, ktoré pomaly viedli k štandardnému mestskému autobusu. Vďaka motorom Kromhout má tento typ nielen klasický vzhľad. Autobus dokáže dobre držať krok s dnešnou dopravou, pokiaľ ide o rýchlosť, ale motor a posilňovač riadenia z neho robia autobus so špecifickými vlastnosťami.

Obnova a používanie

Keď bola v roku 1997 na žiadosť RET založená nadácia ROMEO, všetky autobusy vo vlastníctve pracovnej skupiny boli začlenené do novej nadácie. V prípade 223 a 754 však SVA (Stichting Veteranen Autobus)zostala ich vlastníkom, ale boli odovzdané do výpožičky nadácii ROMEO, čo bolo upravené v zmluve o správe. Spolu s modelom 223 stál model 754 pri zrode pracovnej skupiny SVA. Tento autobus poskytlo združeniu Stichting Veteranen Autobus niekoľko nadšencov a neskôr sa stal súčasťou rotterdamskej pracovnej skupiny. Autobus bol v dobrom stave vrátane repliky pôvodných reklamných tabúľ, naplánovaná bola len generálna oprava motora.

Všetko však bolo nakoniec inak a autobus prešiel plnou rekonštrukciou.

Ale rovnako ako počas obdobia SVA absolvoval autobus 754 mnoho (zahraničných) ciest a zúčastnil sa na rôznych oldtimerových zrazoch, autobus bol tiež mnohokrát vystavený autobusom pracovnej skupiny RoMeO a často ho bolo možné vidieť na uliciach v teraz už bezchybnej plne zreštaurovanej verzii.

foto: Jan v.d. Stelt
foto: Jan v.d. Stelt
foto: Jan v.d. Stelt

Zdroj: Rovm

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest