Crown 286 – americký Ikarus považovali za zázrak studenej vojny

Ikarus-Crown 286 bol najdlhší (a tiež najširší) autobus, aký americká spoločnosť Crown Coach Corporation vyrobila, respektíve produkovala. Projekt Crown Ikarus bol „svadbou z rozumu“, kde nevesta bola z Maďarska a ženích z USA. Poďte sa s nami opäť vydať do zaujímavej minulosti.

Spoločný podnik

Na základoch modelu Ikarus 280 vznikol v osemdesiatych rokoch Crown-Ikarus 286, mestský kĺbový autobus, a to v rámci spoločného podniku Ikarusu s americkou firmou Crown Coach Corporation. Jednalo sa o špeciálne upravený stroj pre americký trh. Ten bol nakoniec postavený v rokoch 1980 – 1986 v 243 exemplároch, pričom najviac ich zamierilo do Portlandu a Houstonu. Základ sa staval v Maďarsku, ku kompletovaniu dochádzalo v USA.

Zázrak studenej vojny

Aj dnes sa tento obchodný ťah medzi Maďarskom a USA považuje za zázrak. Bolo obdobie studenej vojny. To znamenali, že preniknúť na jeden z najnáročnejších a zároveň najprísnejších trhov sveta bolo veľmi náročné. Nehľadiac na to, že USA si chránilo svoj vlastný trh a tak príležitosť na predaj svojich autobusov do tejto krajiny dostalo naozaj len minimum štátov sveta. Samozrejme – Maďarsko muselo mať svojho amerického partnera. Stal sa ním spomínaný Crown Coach Corporation v tandeme s významným výrobcom lietadiel McDonnell. Crown Coach Corporation bol významný výrobca autobusov, založeným už v roku 1904. Spoločnosť sídlila v Los Angeles a patrila k najznámejším výrobcom žltých školských autobusov.

Mraky sa zaťahujú…

Crown Ikarus 286 bol najdlhší (a tiež najširší) autobus, aký táto spoločnosť vyrobila, respektíve produkovala. V roku 1986 bolo partnerstvo ukončené nie kvôli nespoľahlivosti Ikarusu, ale kvôli tomu, že nad Crown Coach sa začali „zaťahovať mraky“. Dopyt po školských autobusoch v Amerike klesal a Kalifornská energetická komisia pripravovala štúdiu s cieľom testovať školské autobusy na emisie. Autobusy vyrábané spoločnosťou Crown Coach nemenili svoj dizajn ani technické záležitosti okrem malých výnimiek takmer 40 rokov a zámer prejsť testami si vyžadoval obrovské náklady na aktualizáciu výroby. Preto sa už v roku 1986 firma dostala do problémov a následne zrušila sľubne sa vyvíjajúci kontrakt s Maďarmi.

Ešte pár viet k histórií

Projekt Crown Ikarus vznikol hlavne kvôli tomu, že spoločnosť Crown Coach chcela expandovať mimo výroby malých školských autobusov aj do sveta tranzitnej autobusovej výroby. Nemala však vlastné prostriedky na to, aby vytvorila svoj vlastný dizajn od základov. Už v roku 1979 tak bola podpísaná zmluva s Ikarusom na dodávkach tela autobusu s tým, že americká strana dodá svoje komponenty, z ktorých bol hlavný motor (Cummins), ale napríklad aj špeciálnu zdvíhaciu plošinu pre invalidov a podobne. Všetky autobusy vyrábané pod názvom Crown-Ikarus boli považované za typ 286, no nezriedka obsahovali číselnú príponu (napríklad 286.02 pre Portland Trimet ). V Budapeštianskej továrni došlo tiež k zmenám. Úprava karosérie pre severoamerický trh spočívala hlavne v tom, že sa celková šírka karosérie zmenila z pôvodných 2500 mm na 2591 mm, čiže 102 palcov. Skelety sa vyvážali v dvoch celkových dĺžkach – 16,8m a 18,3m). Americká strana dodala motory Cummins , prevodovky Allison či Voith, nápravy a brzdy.

Ikarus na Havaji? Áno


Poďme sa ešte pozrieť, kde v USA Ikarusy v pravidelnej doprave premávali: Louisville (Kentucky), Houston (Texas), Portland (Oregon), San Mateo County (Kalifornia), San Jose (Kalifornia), Oakland (Kalifornia), Albany (New York), Jacskonville (Florida) a Honolulu (Hawaii).
Dnes si už ani samotní Američania na tento autobus takmer nespomenú. Jeho tamojšia kariéra bola príliš krátka na to, aby sa vryl do pamäti. Po ukončení spolupráce s firmou Crown Coach prestali do USA prúdiť dôležité náhradné diely a komponenty z Maďarska. Ešte pred rokom 1990 sa dopravcovia začali sťažovať na poruchovosť dverí a mnoho ďalších problémov, ktoré nevedeli sami opraviť, alebo nemali na to súčiastky. Došlo k nejakým žalobám, pretože pre nás bežné závady označili za výrazné chyby výrobcu a tak skončila spoločnosť Crown na súde.

Mimosúdne vyrovnanie

Žalované strany pred porotou uvádzali napríklad to, že diagramy údržby a servisné knihy sú písané prevažne po maďarsky a nerozumejú im. Po 17 mesiacoch došlo k mimosúdnemu vyrovnaniu, no už začiatkom 90. rokov sa všetci prevádzkovatelia Ikarusov snažili zbaviť sa týchto vozidiel a buď ich predali súkromníkom, alebo tieto skončili na šrotoviskách. Jedinou cennou vecou bol pre nich motor Cummins, ktorý z každého autobusu pred zošrotovaním vymontovali.

©️ ikarus286.com, Peter McLaughlin, busdrawings.com

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest