Transoceânica je najdlhšia autobusová linka na svete naprieč celým kontinentom

Jedna trasa – jeden kontinent: najdlhšia priama autobusová linka na svete, Transoceânica, premáva medzi Rio de Janeiro a Limou.

Táto „road movie“ umožňuje cestujúcim ponoriť sa hlboko do duše Južnej Ameriky. Popri ceste a v samotnom autobuse je možnosť vychutnať si množstvo fascinujúcich príbehov, ktoré demonštrujú kontinent v celej jeho ambivalencii.

Najdlhšia

Len málokto si užíva dlhé prejazdy autobusom. Tiež sa na smrť nudíte, keď musíte ísť celú noc na školský výlet alebo prázdniny s rodičmi? Tak si spomeňte na najdlhšiu autobusovú trasu na svete a hneď vám bude lepšie. Vedie z brazílskeho Rio de Janeiro do peruánskej Limy. Hovorí sa jej Transoceânica a je dlhá 6300 km. Trvá okolo 100 hodín, čo je viac ako štyri dni. Za tú dobu autobus prekoná celú Južnú Ameriku z východného pobrežia na západné a prekoná pohorie Andy s nadmorskou výškou až 5000 metrov.

Cesta superlatívov

V roku 2016 bola ako Transoceânica spustená najdlhšia priama autobusová doprava na svete z Rio de Janeira do Limy. Je to cesta superlatívov: 6300 kilometrov za 100 hodín. A cesta plná kontrastov. Z Ria autobus prechádza cez savanu, najväčšie močiare na svete, Amazonskú džungľu, až po Andy k pobrežiu Tichého oceánu. Po ceste je možné zažiť krásu vidieka, hrdosť jeho obyvateľov a hospodársky vzostup, ale aj negatíva: znečistenie, chudobu a kriminalitu. Všetky tieto javy možno nájsť pri ceste – a ožívajú v príbehoch, ktoré rozprávajú cestujúci v autobuse. Pasažieri sa dozvedajú o ich túžbach a nádejach a dopĺňajú si tak kaleidoskopický pohľad na bohato tradičný, prirodzene krásny kontinent, ten, ktorý prechádza hlbokou zmenou.

Odkiaľ a kam?

Transoceânica prechádza cez nasledujúce mestá v Peru (Ica, Nazca, Abancay, Cuzco , Puerto Maldonado, Iñapari) a v Brazílii (Assis Brasil, Rio Branco, Porto Velho, Cuiabá, Campo Grande a São Paulo) pred dosiahnutím Ria.

Transoceânica je považovaná za míľnik, pretože spája ľudí, ktorí predtým žili úplne izolovane. 

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest