Ikarus 255 z roku 1972 prerobili v Nemecku na hasičský autobus

Niektoré „autobusové osudy“ sú naozaj zaujímavé. Takýto je prípad maďarského autobusu Ikarus 255, ktorý dlhé roky premával na diaľkových linkách v Nemecku.

Ikarus 255 bol diaľkový autobus vyvinutý továrňou Ikarus v roku 1970 spolu so svojím prímestským „súrodencom“ Ikarusom 266. Hlavnými odberateľmi modelu boli okrem Maďarska Sovietsky zväz a NDR . Továreň ich dodala celkom 16 219 prvému a 4 971 druhému. Okrem spomínaných dvoch krajín sa typ dostal aj do Kórey, Iraku, Egypta, Líbye, Tuniska, Číny a NSR .

V Nemecku ho po odpísaní ako diaľkového autobusu v roku 1993 kúpili hasiči z okresu okresu Luckenwalde a premenili ho na hasičský autobus vybavený modernými komunikačnými prostriedkami. 

Nachádza sa v ňom napríklad miestnosť pre rádiostanice s 2 pracovnými stanicami, náhradné batérie, anténny stožiar a generátor. Nielenže bol autobus vybavený kompletnou vysielačkou a ďalším komunikačným zariadením, ale bol v ňom ubytovaný aj zvyšok personálu. Boli v ňom tiež zriadené priestory na spanie a kuchynka. Autobus je potrebný na pomoc pri hasení lesných požiarov. Napríklad dáva súradnice vrtuľníkom na hasenie požiarov zo vzduchu a usmerňuje hasičov na správne miesto pri pozemnom hasení.

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest