Autobusy Karosa v „ČSAD-Goravtotrans Tula“

ČSAD-Goravtotrans Tula bol spoločný česko – ruský dopravný podnik, ktorý vznikol kvôli odstráneniu dopadov krízy z roku 1998. My sme získali vzácne fotografie z tohto obdobia. Tak si k nim napíšeme aspoň pár riadkov.

Názov mesta Tula mnohým niečo hovorí. Zvlášť Banskobystričania si spomenú, že od roku 1967 bolo ruské mesto Tula partnerským mestom Banskej Bystrice. O viac, ako 30 rokov sa vytvorilo ďalšie partnerstvo v Čechách, krajine, ktorú vzdušnou čiarou od Tuly delí viac, ako 1700 kilometrov.

Čo si pamätajú obyvatelia Ruska – rok 1998 znamenal platobnú neschopnosť, krízu. Všetci obyvatelia Tuly si pamätajú aj to, že 30. júna 1998 vznikol spoločný podnik ČSAD-Goravtotrans Tula. Vďaka nemu sa okrem električiek českej výroby stali pánmi tulských ulíc aj české autobusy Karosa viacerých modifikácií.

Koncom 90. rokov začali tradičné tulské dopravné podniky, ktoré prevádzkovali mestské linky, upadať. Mesto hľadalo spôsoby, ako vyriešiť otázku dopravy, vrátane vytvorenia nových dopravných spoločností. Jedným z nich bol „ČSAD-Goravtotrans Tula“, ktorého vozový park bol doplnený ojazdenými českými autobusmi, ale po generálnej oprave. Autobusy boli natreté na zeleno-bielo a nápis na bočných stranách hovoril, že autobusy patria spoločnosti ČSAD…

Ako sa hovorí, život sám všetko zariadil, spoločný podnik v mestskej doprave nemal dlhé trvanie a v dôsledku toho väčšina vozidiel skončila v mestskom vozovom parku. Hoci plány boli veľkolepé, hovorilo sa dokonca o montáži nových autobusov Karosa v Tule, nič z toho sa však neuskutočnilo.

Foto: Anatolij Lukyanov

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest