Ako to vlastne začalo? Kniha Ladislava Chroboczka mapuje históriu ČSAD pútavým spôsobom

Prakticky len pred pár dňami sa objavila v Čechách zaujímavá kniha plná skvelých obrázkov a zaujímavého textu s cennými informáciami. Hoci je primárne venovaná histórii ČSAD Český Těšín, milovníci dopravy tu nájdu snímky aj zo Slovenska. Navyše je kniha plná zaujímavosti, ktoré pán Ladislav Chroboczek prezentuje pútavou formou. A tak si na svoje si prídu ako laici, tak aj odborníci a ľudia, ktorí majú dopravu ako koníček. Spoluautorom knihy je Martin Harák, ktorý vydal už množstvo kníh, či už o trolejbusoch a autobusoch všeobecne alebo zameraných na konkrétne typy.

Pána Ladislava Chroboczka sme spoznali oveľa skôr, ako bola kniha vytlačená. Dostali sme na neho tip, ako na skvelého pamätníka s bohatou zásobou historických fotografií z čias ČSAD. Tesne pred vydaním knihy sme sa s ním spojili telefonicky a nakoniec z toho bol takmer hodinový rozhovor, plný spomienok. Nakoniec sme boli prví na Slovensku, ktorí dostali knihu „Jak to vlastně začalo?“ prakticky ešte „voňavú z tlačiarne“. A keďže sme ju už prečítali, je na čase predstaviť ju aj vám.

O autorovi

Ladislav Chroboczek sa narodil v Českom Tešíne v roku 1955. V tom čase jeho otec už šesť rokov pracoval ako vodič – mechanik u ČSAD. Od svojich detských rokov sa so svojim o rok starším bratom pohyboval v prostredí medzi autobusmi a ich šoférmi na rôznych linkách, na ktorých otec roky jazdil. Vďaka otcovi sa s bratom dostali do priestoru garáží a takto spoznávali svet veľkých kolies zblízka. Pán Chroboczek sa v rokoch 1970-1975 vyučil a potom pracoval v Mototechne v Českom Tešíne. Na svet okolo ČSAD však nikdy nezabudol.

Rozhovor

Ako to teda všetko začalo? Alebo čo bolo impulzom k napísaniu publikácie?

Z historických prameňov je zrejmé, že 1. januára 1949 vznikla štátna organizácia ČSAD. A tak 1. januára 2024 tomu bude od vzniku už 75 rokov. A to je určite pádny dôvod si túto skutočnosť pripomenúť. Preto som sa rozhodol vydať k tomuto výročiu publikáciu.

Dnes už je dosť ťažké zohnať pamätníkov, ktorí by prispeli netradičnými spomienkami…

Dnes je už naozaj málo žijúcich pamätníkov, na ktorých som sa mohol obrátiť. Veľmi mi pomohli spomienky môjho otca Andělína Chroboczka, ktorý ako mnohí ďalší, spomínaní v tejto publikácii, našiel v ČSAD celoživotné uplatnenie ako vodič autobusu. Môj otec Andělín bol nielen skvelým vodičom autobusu, ale poslúžil slávnemu spisovateľovi Jozefovi Škvoreckému, s ktorým slúžil na vojne, ako románová predloha vodiča tanku Andělína Stravičku v románe Tankový prapor, ktorý bol neskôr sfilmovaný.

Päťdesiate roky boli rokmi, kedy ešte po našich cestách v službách ČSAD premávali nielen výlučne československé autobusy, respektíve maďarské Ikarusy, ale aj vozidlá, ktoré po II. Svetovej vojne patrili ku vojnovej koristi. Pre nás, ktorí sme tieto roky nezažili, to vyzerá, ako skvelá doba. Hlavne ak na dobových fotografiách nájdeme zaujímavé typy vozidiel…

No. Ono je to na prvý pohľad naozaj vyzerá, ako idyla. Všetko však bolo trochu inak: Pred nástupom na základnú vojenskú službu do Milovíc v roku 1950 začínal otec ako vodič na nákladných vozidlách zdedených po súkromných autodopravcoch. Francúzskeho Delahaya si musel najskôr opraviť aby vôbec jazdil. Pretože bol vyučený automechanik, nebol to pre neho nakoniec žiadny problém. Keď majster zistil, že je Andělín schopný zamestnanec a vie si rady, tak dol otcovi za úlohu z dvoch pokazených amerických vozidiel GMC urobiť jedno pojazdné. Aj sa tak stalo. Dnes by takéto „montážne zásahy“ určite neboli možné.

Prečo váš otec opustil nákladnú dopravu a vydal sa „autobusovou cestou“?

Po predĺženom návrate zo základnej vojenskej služby (kvôli vojne v Kórei sa vrátil v roku 1953 späť do ČSAD Český Těšín), boli „jeho“ náklaďáky už zošrotované. Jemu bol pridelený autobus Škodo 706 RO, aby s ním jazdil na linke Ostrava – Čadca. Na vozenie cestujúcich si poľahky zvykol.

Ako dlho pracoval váš otec u ČSAD?

Od roku 1949 na nákladnej doprave a od roku 1953 až do dôchodku ako vodič autobusu. Prešiel tak vlastne celú evolúciu Československej autobusovej dopravy od jej počiatku až po roky, keď tento predtým štátny a neskôr národný podnik zanikal.

V knihe sme našli stovky krásnych fotografií, z ktorých mnohé ešte neboli publikované. Vlastníte nejakú zbierku?

Áno. Ale to by bolo na knihu málo. Ďakujem preto všetkým, ktorí mi boli ochotní poskytnúť fotografie svojich blízkych, alebo ktorí v ČSAD Český Těšín pracovali a pomohli tok obohatiť obsah tejto publikácie. Zvlášť chcem poďakovať touto cestou pani Pastvovej a Irene Buchtovej, pánom Ledvaňovi a Martinovi Harákovi, ktorých snímky podklady a spomienky sú nedoceniteľné.

Aj my vám ďakujeme za rozhovor.

Publikácia

Spomínali sme, že hoci sa kniha „točí“ okolo ČSAD Český Těšín, ponúka v nej pán Chroboczek komplexnejší pohľad na vznik a život tohto podniku. Nechýbajú príhody aj zaujímavosti a vysvetlenia niektorých, dnes už zabudnutých reálií z čias ČSAD. Ak by ste mali záujem vlastniť túto publikáciu, pokojne napíšte autorovi > chroboczek.l@seznam.cz . Určite vás kniha zaujme.

Via: Ladislav Chroboczek – Jak to vlastně začalo? *v článku sú použité fotografie z publikácie

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest