História experimentálnych autobusov Ikarus PALT

V 80. rokoch sa maďarská autobusová továreň Ikarus rozhodla urobiť revolúciu v preprave cestujúcich do lietadiel. Výsledkom bol vznik neobvyklých experimentálnych autobusov. Sľubný projekt nakoniec naozaj zostal len experimentom.

Príchod na letisko niekoľko hodín pred letom, pohyb po letisku, čakanie na batožinu – to cestujúcim vždy spôsobí určité nepríjemnosti. Na odstránenie tohto problému sa Maďari rozhodli vytvoriť špeciálny autobus, ktorý bude prepravovať ľudí a batožinu priamo z hotela do lietadla.

Ako to malo fungovať?

Takto sa objavili štvornápravový „singel“ Ikarus 692 a kĺbový trojnápravový Ikarus 695. Špecialisti závodu spolu s ním navrhli zásadne nový systém pre obsluhu cestujúcich v leteckej doprave – PALT (Person to Aircraft Luggage Taxi).

Ikarus 692 mal fungovať takto: do autobusu vstúpi cestujúci, batožinu odloží na špeciálnu paletu, odkiaľ sa táto skotúľa do batožinového priestoru. Keď autobus priblíži k lietadlu, predná časť Ikarusu sa premení na schodisko, po ktorom cestujúci vojdu do kabíny lietadla. Batožina sa medzitým presunie do nákladného priestoru.

Pre použitie systému PALT boli vyvinuté dva typy autobusov: letiskové a mestské autobusy. Letisková verzia mohla prepraviť neuveriteľných 170 ľudí.  Autobus mal slúžiť na prepravu cestujúcich a batožiny len medzi budovou terminálu na letisku a lietadlom. Mestský autobus určený na prevoz z hotela do lietadla a mal 100 miest.

V roku 1985 sa Ikarus 692 stal hlavným exponátom maďarskej výstavy v Moskve.  Tieto autobusy sa však do série nedostali, pretože v praxi nebola jazda nimi taká pohodlná. Napríklad boli problémy s prejazdom colnou kontrolou alebo bezpečnostnými kontrolami.

Do moskovskej výstavy vkladali Maďari veľké nádeje
Princíp „fungovania“ autobusu dokonca vyšiel s popisom v azbuke

Dubajské letisko síce prejavilo záujem o systém PALT, dohoda sa však neuskutočnila a Ikarusy skončili na smetisku.

Ikarus „Transformer“: krásne riešenia, ktoré nefungovali 

Dovolili sme si preložiť texty z dobovej tlače do slovenčiny. Tu sú úryvky z nich:

Na začiatku osemdesiatych rokov sa konštruktéri maďarskej spoločnosti Ikarus rozhodli priviezť k životu originálny nápad na autobus – transformer, špeciálne vozidlo na prevoz cestujúcich do lietadla a z lietadla priamo do hotela, ktorého časť kabíny sa mohla zmeniť na lietadlové schody. Ako súčasť konceptu PALT (Person to Aircraft Luggage Taxi) bola v nasledujúcich rokoch postavená séria štyroch autobusov so skladacími schodmi. Prvý model takéhoto autobusu sa predstavil v roku 1983 pod názvom Ikarus 692.01. Mal niekoľko nevýhod, z ktorých najdôležitejšia bola veľmi slabá manévrovateľnosť. Druhá verzia známa pod názvom Ikarus 695.01 bol už prijateľný tak pre vodičov ako pre cestujúcich, no narazil na iný problém. Ťažké je robiť organizované „dodávky“ cestujúcich do lietadla a rovnako tak odvoz v skupinách do hotela bol veľmi zriedkavý. V dôsledku týchto faktov neprejavovali letiská o takýto druh dopravy záujem a dva autobusy tak ostali bez povšimnutia. Napriek týmto faktom sa zrodil v roku 1985 model Ikarus 692.03 s integrovaným skladacím schodiskom. Bol ešte viac vylepšený ako predchádzajúce modely, no napriek tomu ho cestujúci odmietli. Inými slovami – bol to klinec do rakvy takýmto autobusovým transformerom.

Foto: archív Ikarus

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest