Henschel Bimot: autobus, ktorý mal dva motory jazdil pred viac, ako 70 rokmi!

Začiatkom 50-tych rokov ponúkala spoločnosť Henschel-Werke autobusy Henschel-Bimot, ktoré boli poháňané dvoma motormi. V tom čase Allied Control Council povoľovala len motory s maximálnym výkonom 150 koní (hp). Spojením dvoch jednotiek s výkonom 95 hp sa dal dosiahnuť celkový výkon 190 hp.

Ako to fungovalo?

Model autobusu Henschel Bimot HS 190 N bol prvýkrát predstavený na ženevskom autosalóne. Ako naznačuje názov, pod karosériou Kässbohrer G8 sa nachádzali dva motory namontované priečne na prednej časti autobusu. Išlo o dva 6-valcové vznetové motory Typ 512 DG s výkonom 95 hp. Ich celkový výkon bol teda 190 hp, čo bolo uvedené v indexe modelu. Motory stáli zotrvačníkmi oproti sebe. Na tento účel bol jeden z motorov upravený tak, aby sa kľukový hriadeľ otáčal v opačnom smere, teda proti smeru hodinových ručičiek. Hoci si tento motor zachoval väčšinu štandardných dielov, mal iný vačkový hriadeľ, prekonfigurované vstrekovacie čerpadlo, olejové čerpadlo a čerpadlo chladiacej kvapaliny. Vpravo a vľavo od prednej mriežky sa nachádzali dva servisné poklopy.

Motory boli spojené pružnou spojkou určenou na vyrovnávanie drobných nesúladov medzi nimi. Ak by jeden z motorov zlyhal, spojka by sa dala ľahko odstrániť a autobus by mohol pokračovať v jazde len na jeden motor. Každá pohonná jednotka mala vlastný kompresor vzduchovej brzdy a vlastnú palivovú nádrž. Krútiaci moment motorov sa prostredníctvom súhrnnej prevodovky prenášal na štvorstupňovú manuálnu prevodovku. Na rovnej ceste bolo možné dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 105 km/h.

Výbava ponúkala na tú dobu najvyšší komfort s nastaviteľnými sedadlami s opierkami na nohy a popolníkom a lampičkami na čítanie integrovanými v operadle, ako aj barovým pultom, toaletou a rádiom.

Pre svoju zložitú konštrukciu a vysokú cenu sa tento autobus nestretol s veľkým záujmom dopravcov. Vyrobilo sa ho len 8 kusov. Niekoľko exemplárov opustilo továreň ako podvozok.

Už v roku 1951 úradníci zdvihli limit konských síl pre motory, takže sa mohli vyrábať výkonnejšie motory a ťažšie úžitkové vozidlá. Vozidlá Bimot boli v roku 1953 nahradené jednomotorovými úžitkovými vozidlami s vyšším výkonom motora. Ich výroba však skončila skôr – v roku 1951 pre nedostatok dopytu.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest