Härtsfelder von Beck & Schubert: ako sa z majiteľa mliekarní stal prevádzkovateľ autobusovej dopravy

Härtsfeld je náhorná plošina na východe pohoria Schwäbischen Alb v Bádensku-Württembersku (Nemecko). Tu sa odohral príbeh, ktorý vám dnes chceme predstaviť.

Už v roku 1946 Albert Beck, majiteľ mliekarne v Großkuchen, videl príležitosť podieľať sa na rozvoji krajiny a zorganizoval prepravu ľudí a mlieka z Großkuchenu do Heidenheimu nákladným autom na drevo. O rok neskôr sa k nemu pridáva Günther Schubert. S jeho nástupom sa zrodila myšlienka zriadiť a doplniť dovtedy chýbajúce spoje miestnej dopravy.

1947: Marianne a Günther Schubertovci pred ich prvým autobusom
1947: Marianne a Günther Schubertovci pred ich prvým autobusom

Prvý autobus bol uvedený do prevádzky v roku 1947 – vozidlo, ktoré bolo po skončení vojny zrelé na odpis. Alebo na opravu. S výraznou podporou mliekarenskej spoločnosti Albert Beck sa ho podarilo spojazdniť. Až do takej miery, že bol spôsobilým na registráciu. Dostal názov „DER HÄRTSFELDER“. Prvá objednávka na prepravu prišla vzápätí. Bola od spoločnosti Carl Zeiss, ktorá zriaďovala podnikovú dopravu pre svojich zamestnancov z obcí Härtsfeld. V roku 1947 sa spoločnosť stáva zakladajúcim členom združenia Württ-Badischer Omnibusunternehmer (WBO).

Beck+Schubert

V roku 1948 založili Albert Beck a Günther Schubert v Großkuchen dopravnú spoločnosť Beck+Schubert s cieľom vytvoriť spojenie verejnou dopravou pre obce ležiace mimo železničnej trate Härtsfeld. A tiež s úmyslom vytvoriť spojenie s priemyselnými a obchodnými centrami. Spoločnosť bola vybudovaná s veľkým nasadením a osobným záujmom zamestnancov. Po vybavení dopravnými povoleniami v roku 1949 bolo možné obsluhovať trasy Schweindorf – Ohmenheim – Waldhausen – Aalen a Waldhausen – Ebnat – Oberkochen. Boli zakúpené najmodernejšie autobusy, ktoré boli na vtedajšom trhu dostupné. Tie boli k dispozícii aj na výlety.

1948: Elisabeth a Albert Beckovi pred HÄRTSFELDER, Magirus Deutz
1948: Elisabeth a Albert Beckovci pred autobusom Magirus Deutz

V znamení zájazdov

Prvý zájazd spoločnosti sa uskutočnil 7. mája 1949 k Bodamskému jazeru. Za volantom sedel prvý zamestnanec spoločnosti Karl Weber. Zájazdy sa stali obľúbenými pre pravidelnú aj výletnú dopravu a v roku 1951 už jazdili štyri takéto autobusy. Vedenie sa rozhodlo presunúť lokalitu z Großkuchen do Ebnatu, križovatky dopravných ciest. V roku 1952 bola na Hauptstraße 1 v Ebnate postavená garáž pre štyri autobusy. Rozširujú sa prevádzkové služby, pridáva sa dopravná linka Aalen – Waldhausen – Lauchheim a prevádzkuje sa pracovná doprava pre firmy Zeiss, Alfing a Spießhofer

1949: Prvá cesta k Bodamskému jazeru s MUŽOM
1949: Prvá cesta k Bodamskému jazeru s autobusom MAN

Čoskoro bolo potrebných dvanásť autobusov. Ich servis, opravy a údržba sa dosahuje prístavbami garáží v rokoch 1963, 1968 a 1974. Počas tohto obdobia bola železnica Härtsfeldbahn odstavená. Autobusy obsluhovali kilometrovú časť na trase Neresheim – Aalen. Ďalšia potreba vozidiel bola v roku 1974 so spustením mestskej premávky v Oberkochene. V roku 1981 sa spoločnosť stala členom Združenia kvality pre pohodlie autobusov. Odvtedy sú nové autobusy klasifikované podľa prísnych smerníc.

1950: Dnes by to bol vytúžený muzeálny kúsok: splyňovač dreva Henschel, pred ním náš dlhoročný zamestnanec Horst Saemann
1950: Dnes by to bol vytúžený muzeálny kúsok: autobus so splyňovačom dreva Henschel. Pred ním dlhoročný zamestnanec Horst Saemann
1956: Predný obal reklamnej brožúry v BODY VETTERS, Fellbach.  (Kolekcia Udo Becker)
1956: Predný obal reklamnej brožúry v BODY VETTERS, Fellbach. (Kolekcia Udo Becker)
Büssing s karosériou Vetter vo švajčiarskych Alpách

Rastúca zákaznícka základňa si vyžiadala rozšírenie podnikania: v roku 1984 bola slávnostne otvorená moderná vozovňa na Habsburger Straße. Vozidlá sú servisované a udržiavané podľa najnovších technických noriem. Spoločnosť je rovnako inovatívna, pokiaľ ide o obstarávanie autobusov: najmodernejšie autobusy sa postupne nakupujú na pravidelnú dopravu a od roku 1985 je zákazníkom ponúkaný poschodový autobus. V roku 1986 bola založená Verkehrsgemeinschaft Aalen GmbH (VGA).

1962: Vodič Horst Saemann so SETRA S 8 v Heidenheime na námestí pri radnici
Vodič Horst Saemann s autobusom SETRA S 8 v Heidenheime na námestí pri radnici
1964: Mercedes-Benz 0321 na priesmyku Großglockner
1964: Mercedes-Benz 0321 v priesmyku Großglockner

1966: Vozový park pozostáva z autobusov Mercedes-Benz a SETRA
1977: Uvedená prvá SETRA S 215 HD, jednotný firemný dizajn
1977: Prvá SETRA S 215 HD, jednotný firemný dizajn

„TopClass“

V roku 1988 bol uvedený na trh jeden z najmodernejších zájazdových autobusov v regióne SETRA S 315 HDH s veľkým klubovým kútikom a atmosférickým sedením. Pre tento exkluzívny autobus bol vytvorený reklamný výraz „TopClass“. SETRA neskôr preberá tento reklamný výraz pre svoju prémiovú triedu.
V roku 1992 nastúpil do spoločnosti Joachim Schubert av roku 2002 sa stal výkonným riaditeľom. Na doplnenie ponuky bola v roku 1997 v Aalene otvorená cestovná kancelária Beck + Schubert.

1991: SETRA S 315 HD – prvý autobus „TopClass“ pred bývalým dodávkovým závodom SETRA v Neu-Ulme
1991: SETRA S 315 HD – prvý autobus „TopClass“ pred bývalým dodávkovým závodom SETRA v Neu-Ulme

V znamení kvality

Od roku 2003 je k dispozícii desať moderných diaľkových vozňov s troj- a štvorhviezdičkovým vybavením – najväčšia flotila vozňov vo východnom Württembersku. K dispozícii je pevný cestovný program s 250 dátumami ciest ročne. Kvalita cestovania Beck+Schubert je uznávaná: Do Ebnatu prichádza veľa stálych hostí z ďalekého regiónu. V roku 2008 je uvedený do prevádzky VIPLiner s 28 exkluzívnymi sedadlami pre cestujúcich.

V roku 2011 pribudol 5-hviezdičkový autobus SETRA S 415 HD TopClass. So sklenenou strechou a individuálne nastaviteľnými opierkami nôh nastavuje nové štandardy v oblasti exkluzívneho cestovania autobusom.

2003: Autobus TopClass od SETRA zo série 400. Vlajkovou loďou je SETRA S 417 HDH

V roku 2014 bolo obstaraných celkom 6 nových autobusov s motormi EURO VI. Medzi nimi vlajková loď série TopClass 500 od SETRA, 517 HDH ​​​​s 54 miestami na spanie a 2 sedadlami pre spoločníkov v 4-hviezdičkovom dizajne! 

V roku 2015 bol uvedený do prevádzky diaľkový autokar SETRA ComfortClass 500, prvý sériovo vyrábaný autobus s novým bezpečnostným systémom ABA-3. Rozpozná nielen vozidlá pred vami, ale aj stojace prekážky a automaticky spustí čiastočné alebo úplné brzdenie, ak vodič nereaguje na nebezpečne zníženú vzdialenosť.

2015: Po viac ako dvoch rokoch rozsiahlej rekonštrukcie je k dispozícii na výlety historický autobus DER HÄRTSFELDER , SETRA S 11 s 39 miestami na spanie.

DER HÄRTSFELDER nebol v akcii viac ako 25 rokov.  Prvý výjazd 2015 do Dinkelsbühlu, tu pred Café Meiser
DER HÄRTSFELDER nebol „v akcii“ viac ako 25 rokov. 
Prvý výjazd 2015 do Dinkelsbühlu, pred Café Meiser

V Beck + Schubert momentálne premáva 24 autobusov. Zamestnaných je 38 angažovaných zamestnancov. Pravidelný servis je stále ťažiskom obchodných aktivít. Využívajú sa najmä klimatizované nízkopodlažné autobusy. Spoločnosť obsluhuje viac ako 140 zastávok v existujúcej sieti trás. Cestovný poriadok bol vypracovaný do prepojeného celkového konceptu a linky sú obsluhované v pravidelných intervaloch počas špičiek. V pravidelných linkách sa ročne najazdí viac ako milión kilometrov. V cestovnej a pravidelnej doprave sa používajú iba nové vozidlá EvoBus v Ulme. „Bezpečnosť je našou najvyššou prioritou,“ hovorí Joachim Schubert.

VIa: Beck&Schubert

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest