Jediný kĺbový Ikarus v Kolumbii bol poháňaný CNG a mal dvere na oboch stranách

Ikarus 280L Alto CNG bol 18 metrový prototyp autobusu C83.30G s plynovým pohonom, ktorý spoločnosť Ikarusbus dokončila začiatkom roka 2001 pre systém TransMilenio v juhoamerickej Bogote.

Zaujímavosťou tohto typu bolo, že dvere pre cestujúcich na ľavej strane autobusu boli určené pre vysokú plošinu (4 dvojkrídlové). Bolo to preto, že tento autobus bol prevádzkovaný na uzavretej trati, oddelenej od ostatnej dopravy v systéme BRT dopravnej spoločnosti TransMilenio. Pravá strana vozidla bola vybavená 1 výklopnými mechanickými dverami s 1 krídlom vpredu a 1 krídlom vzadu. Tie sa však používali len na konečnej stanici alebo v prípade nebezpečenstva.

Na cestách rýchlej prepravy BRT premávajú iba autobusy a nastupovanie a vystupovanie sa vykonáva na vyvýšených nástupištiach. Systém BRT je veľmi rozšírený v metropolách ako Istanbul, Jakarta alebo Sao Paulo.


Autobus bol vybavený 6-valcovým motorom Rába Deltec G10 DE-UTSLL 233 s objemom 10,35 litra a výkonom 233 kW na stlačený zemný plyn. Motor bol spojený s 3+1-stupňovou hydromechanickou automatickou prevodovkou Voith D863.3. Agregát bol napájaný z kompozitných nádrží na zemný plyn na streche s celkovým objemom 1 176 l (8 X 147 l). Náprava prívesu už nebola riadená, ale bola nahradená dvojmontážnou nápravou. Kvôli 18-metrovej dĺžke vozidla, zaťaženiu nápravy a pneumatík bolo maximálne prípustné zaťaženie riadenej nápravy 7 500 kg.


V roku 2001 Ikarus vyrobil iba dva kusy C83. Jeden je dodaný v Bogote pre operátora TransMilenio. Druhý zostal v Maďarsku, kde bol prerobený na 4-dverový kĺbový autobus a využívaný lokálne.

, Foto: Tamás Krivan, cargo-bus.ro

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest