GM PD-4104 Highway Traveler – najdominantnejší a najvplyvnejší autobus všetkých čias

 V 50. rokoch minulého storočia sa na trhu medzimestských autobusov vyrovnali spoločnosti General Motors len niektorí výrobcovia – ACF Brill, Beck, Fitzjohn, Aerocoach. Všetci bojovali o priazeň zákazníkov. Dnes sa pozrieme na autobus, ktorý porazil všetkých týchto vyzývateľov a vytvoril vzor pre všetky autobusy, ktoré prišli v ďalšej dobe. Viva la GM PD-4104 Highway Traveler!

Továreň GM sa stala veľmocou v oblasti autobusov vďaka inovatívnej zliatinovej polomonokokovej konštrukcii a novému ľahkému, ale výkonnému dvojtaktnému dieselovému motoru GM. Tento motor bol vďaka svojmu priečnemu umiestneniu úplne vzadu a uhlovému pohonu na zadné kolesá mimoriadne vhodný pre autobusy.

Tieto autobusy a ich predchodcovia boli pred vojnou radikálne nové a pri uvedení na povojnový trh sa dočkali menších aktualizácií. Boli to vynikajúce autobusy; dobre skonštruované a výhodné na prevádzku s motorom GM/DD 6-71. Neboli to však úplne nové autobusy, ktoré si spoločnosť Greyhound, najväčší zákazník GM, želala pre povojnové obdobie. Trvalo ešte niekoľko rokov, kým bol tento model predstavený. Ale keď sa tak stalo v roku 1953, otriasol tento model trhom s medzimestskými autobusmi v jeho základoch.

Čím bol model 4104 taký výnimočný a ako sa mu podarilo úplne ovládnuť trh? Bolo to niekoľko faktorov. Ale v prvom rade bol jednoducho lepší ako všetky ostatné autobusy, ktoré sa v tom čase ponúkali. Pozrime sa na podrobnosti.

Hmotnosť

Namiesto použitia oddelenej karosérie a podvozku mal autobus 4104 úplne jednoliatu karosériu (podobne ako autobusy Gar Wood). Vysokopevnostné hliníkové panely na monokokovom ráme umožnili vytvoriť mimoriadne ľahký a zároveň tuhý autobus, ktorý bez problémov vydrží neustále nápory, ktorým sú medzimestské autobusy vystavené na cestách.

Motor

Výkon a počet najazdených kilometrov. Vďaka relatívne ľahkému dvojtaktnému motoru Detroit Diesel 6-71 s výkonom 210 koní, ktorý bol v tom čase exkluzívnou súčasťou autobusov GM, a v kombinácii s nízkou hmotnosťou autobusu sa stal autobus 4104 najúspornejším a pravdepodobne aj jedným z najrýchlejších severoamerických autobusov.

Autobus 4104 zvyčajne dokázal prejsť 8 – 10 míľ na galón lacnej nafty v porovnaní s 2 – 3 míľami v prípade autobusov ACF Brill, ktoré používali benzínový motor Hall-Scott, alebo 7 – 8 mpg /míle na galón/ v prípade autobusov Fitzjohn a Aerocoach, ktoré používali štvortaktný diesel Cummins. A to mal cestovnú/maximálnu rýchlosť 65 míľ za hodinu.

Dúchadlo Rootsovho typu na boku motora (obrázok) je potrebné pre dvojtaktný diesel na rýchle vyčistenie valcov a naplnenie valcov čerstvým vzduchom pre sací zdvih.

Prevodovka

Nesynchronizovaná štvorstupňová manuálna prevodovka Spicer bola tiež účinnejšia ako neskoršie automatické prevodovky, hoci nebola práve „slick-shifting“ (prispôsobená na rýchle radenie)

Radenie

Dlhá radiaca páka bola od prevodovky vzdialená asi 10 metrov, takže si vyžadovala šikovnú ruku. Radenie nahor bolo relatívne jednoduché a lepší vodiči ho zvládali bez spojky. Na radenie nadol bolo potrebné zopnúť dvojitú spojku a vytočiť motor na požadované otáčky, aby sa prispôsobil rýchlosti otáčania ozubených kolies na výstupnom hriadeli. Ak sa podarilo preradiť na nižší prevodový stupeň bez akéhokoľvek náznaku škrípania, bolo to znakom vynikajúceho vodiča.

Jazda

Zatiaľ čo iné autobusy experimentovali so systémami vzduchového odpruženia, spoločnosť GM mala svoj vlastný systém pripravený na použitie vo svojich modeloch pre mestskú dopravu aj pre medzimestskú dopravu. Ten poskytoval mimoriadne hladkú jazdu bez ohľadu na počet cestujúcich na palube a čo je rovnako dôležité, bol veľmi spoľahlivý.

Tieto zosilnené gumové pružiny typu vlnovec sú dnes úplne všadeprítomné v autobusoch a vo veľkom percente nákladných vozidiel a prívesov. Ale v roku 1953 to bola veľká vec. Zlepšenie kvality jazdy bolo veľmi významné, pretože autobusy s oceľovými pružinami museli používať pomerne tuhé pružiny, aby zvládli plný náklad. Vzduchové pružiny teraz jazdili rovnako bez ohľadu na počet cestujúcich. Autobusy s oceľovými pružinami nikdy nedosiahli taký komfort .Väčšinou sa pri malom zaťažení v nich ozývalo kakofonické „bum, bum, bác“ spojené s veľkým poskakovaním sedadiel.

Batožinový priestor

Vďaka absencii pozdĺžneho rámu mal model 4104 podstatne väčšiu úložnú kapacitu pod podlahou ako ktorýkoľvek iný autobus – viac priestoru na batožinu a náklad v časoch pred zavedením FedEx.

Vzhľad

Aj keď si to dnes už ťažko predstaviť, v čase uvedenia na trh bol autobus GM 4104 známy revolučným dizajnom. Vyzeral modernejšie ako ktorýkoľvek iný autobus na cestách. Vyvolal rovnaký rozruch ako Stingray z roku 63 alebo Toronado z roku 66. Celohliníková karoséria a dopredu naklonené veľké okná sa stali ikonickými dizajnovými prvkami autobusov na ďalších 30 alebo viac rokov. Každý sa ponáhľal napodobniť model 4104.

Kvalita

Ľudia, ktorí pracovali na linke v michiganskom montážnom závode Pontiac, vedeli, ako postaviť autobus. Kľúčovým slovom bolo „solídny“ – autobusy GM z 50. a 60. rokov pôsobili oveľa solídnejším dojmom ako akýkoľvek iný autobus.

v 60. rokoch preslávila značku Greyhound. Po mnohých rokoch odjazdených pre túto spoločnosť bolo na 4104 vidieť, že majú najazdených veľa kilometrov. Stále však pôsobili dojmom, akoby boli „z jedného kusu“.

To vysvetľuje, prečo vozidlá 4104 stále odoberali od Greyhoundu menší prevádzkovatelia a prečo sa na desaťročia stali najobľúbenejším autobusom na prestavby obytných vozidiel. V tejto úlohe sú stále obľúbené a je relatívne jednoduché vidieť ich na cestách v USA.

Keď to všetko spojíte, dostanete autobus, ktorý cestujúcim výrazne zlepšil zážitok z cestovania a zároveň priniesol viac peňazí do bilancie prevádzkovateľov – výhra pre obe strany…

Ich trvanlivosť a úsporné vlastnosti sa nestratili ani u prevádzkovateľov mimo Severnej Ameriky.

O tom, že ich celková konštrukcia bola dobrá, svedčí aj fakt, že model 4104 bol v roku 1961 nahradený modelom 4106, čo bola v podstate verzia 4104 s väčšími oknami, modernizovaným systémom HVAC, dvojitými svetlometmi a výkonnejším motorom 8V-71.

Pokročilý ľahký dizajn, konštrukčné metódy a dokonca aj šikmé okná modelu 4104 boli kľúčovými aspektmi tranzitných autobusov GM „New Look“ v roku 1959.

Autobus 4104 mal staršieho brata, kultový Greyhound PD-4105 Scenicruiser. V podstate boli vyvinuté spoločne, pričom Scenicruiser prišiel v roku 1954, rok po 4104. Nanešťastie sa Scenicruiser netešil takej vynikajúcej povesti ako 4104; rýchlo sa stal dosť problematickým, mal problémy s praskaním karosérie a s dvoma motormi.

Ak budete sledovať rôzne webové stránky o autobusoch a doprave – na 4104 nájdete len samú chválu; „dokonalý autobus“, „najlepší autobus, aký bol kedy vyrobený“… stále má veľa fanúšikov.

V rokoch 1953 až 60 ich bolo vyrobených viac ako 5 000 – a vďaka ich pevnej konštrukcii je ich veľa na cestách dodnes.

A niektoré boli dokonca zreštaurované do svojej pôvodnej krásy.

Via: curbsideclassic.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest