Setra S 150 Panorama: dokonalý príklad výletného autobusu svojej doby

Počas svojej histórie sa Setra vyznačovala ponukou autobusov, ktoré spĺňali špecifické požiadavky. Jedným z nich bol aj model „S 150 Panorama“, ktorý bol navrhnutý pre turistické služby a ponúkal vynikajúcu viditeľnosť vďaka vysokej podlahe. Autobus bol priekopníkom vo svojej kategórii. Od svojich proporcií a interiéru, ktorý bol navrhnutý tak, aby poskytoval pohodlie a exkluzivitu.

Vzlietnuť vysoko

Setra Classic: kolekcia historických modelov >Značka má vo svojej kolekcii dokonalý príklad, ktorý Setra vyzdvihuje a podrobne opisuje takto:

V čase, keď sa cestovanie lietadlom dostávalo do módy, Otto Kässbohrer navrhol turistický autobus, ktorý ponúkal viac pohodlia ako luxusné lietadlo. Jeden z dvoch vtedy vyrobených panoramatických autobusov S 150 je dnes vystavený v zbierke historických vozidiel Setra. Éra dostupných letov sa práve začala, keď švajčiarska autobusová spoločnosť Zumstein Reisen v roku 1967 poverila Otta Kässbohrera, aby navrhol turistický autobus na exkluzívne výlety. V tom čase sa spoločnosť Kässbohrer chystala uviesť na trh svoju 100. sériu. Bola to dobrá príležitosť využiť technické poznatky 100. série a pridať k nim mimoriadnu výbavu a moderný dizajn. Výsledok: Setra S 150 Panorama. Autobus, ktorý nemusel vzlietnuť vysoko a napriek tomu bol z neho výhľad, ako z lietadla.

Naozaj luxusný výhľad! Priestor pre cestujúcich vpredu pozýva už svojou modernou atmosférou – oranžovohnedé poťahy sedadiel boli najmodernejšie – a zvýšená zadná časť napriek nižšej výške na státie zapôsobí ohromujúcim pocitom priestoru. Cez okná, panoramatické sklo diagonálnej strechy a nerušený výhľad cez opierky hlavy predných radov sedadiel si cestujúci užíva 360° výhľad, ktorý je pri malých iluminátoroch lietadla nepredstaviteľný.

Podobnosť s Golden Eagle vďaka bočným panelom

Na boku vozidla sa odvážne dvíha až po strechu krídlo v tvare leteckého rebríka. Nie je ťažké uhádnuť, kde Otto Kässbohrer čerpal inšpiráciu pre dizajn nového luxusného autobusu. Aby sa ešte viac zdôraznil jeho exkluzívny charakter, bol S 150 Panorama obložený bočnými panelmi zo zlatého eloxovaného hliníkového plechu. Ten si Kässbohrer požičal zo svojich modelov Golden Eagle pre americký trh.

Rozhodnutie uprednostniť dvojúrovňový vysokopodlažný autobus nie je dnes prekvapivou voľbou, keďže takáto konštrukcia bola v 50. a 60. rokoch 20. storočia považovaná za najvyšší štandard komfortu cestovných modelov. Vozidlo si zachovalo nezmenený podvozok a prednú časť radu 100, zatiaľ čo zadný priestor pre cestujúcich bol zvýšený o ďalších 30 cm. K tomu sa pridal na tú dobu nezvyčajný batožinový priestor s objemom dvanásť kubických metrov. Zadný vchod bol presunutý do stredovej časti, čo umožnilo dovtedy nevídané riešenie výbavy: podlahové WC, ku ktorému sa dalo dostať cez stredový vchod.

Bezkonkurenčná voľba

Setra S 150 Panorama z roku 1967 stanovila predovšetkým nové štandardy v oblasti výbavy: priestranné sedadlá so sklopnými operadlami, poschodová posteľ pre vodiča, minibar, špeciálna ventilácia, nehovoriac o výkonnej klimatizácii s výkonom 50 kW. Tú, inštalovanú v ľavom batožinovom priestore za prednou nápravou, poháňal vlastný jednovalcový vznetový motor Farymann. Rozhodujúca výhoda: klimatizáciu bolo možné prevádzkovať aj pri stojacom vozidle. Ideálny detail na leto v Taliansku. Pri jazde model ponúkal aj veľmi nezvyčajnú úroveň komfortu. Podvozok Setra so vzduchovým odpružením a nezávislým zavesením kolies bol v roku 1967 bezkonkurenčnou voľbou.

Pri takomto množstve luxusných prvkov je len logické, že aj kabína vodiča v modeli S 150 Panorama by mala byť na úrovni. Polstrované, kľukou nastaviteľné sedadlo vodiča je rovnako presvedčivé ako sedadlo spolujazdca s prehľadným usporiadaním prístrojov a spínačov. Ovládanie šiestich prevodov ZF s predbežným blokom si vyžadovalo určitý tréning, ale odráža najmodernejšiu technológiu pohonu v tom čase, rovnako ako šesťvalcový naftový motor Henschel s výkonom 215 koní.

Z dnešného pohľadu je Setra S 150 Panorama priekopníkom mnohých riešení výbavy a komfortu. Písal sa však rok 1967 a jeho čas ešte nenastal, čo ovplyvnila aj cena, ktorá bola pomerne vysoká.

Foto: Setra

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest