Fascinujúce zastávky mestskej hromadnej dopravy kvitnú ako kvety

Zabudnite na zastávky MHD vo forme, ako ich poznáte. Predstavte si, že by ako zastávka slúžil obrovský kvet, ktorý je navyše „živý“.

Architektonická spoločnosť HQ Architects vyvinula verejnú inštaláciu, ktorá ponúka umeleckú estetiku prostrediu prostredníctvom hravo reagujúceho dizajnu. Projekt Warde , ktorý sa nachádza na jeruzalemskom námestí Vallero dostal súbor týčiacich sa kvetinových sôch. Sochy sú dostatočne veľké na to, aby upútali zrak celého námestia. Namiesto boja proti metropolitnej povahe trhu chceli dizajnéri pracovať v harmónii s okolím.

Tieto obrovské kvety sa aktivujú pohybom, čo znamená, že kvitnú, keď prechádzajú pod nimi okoloidúci alebo pred príchodom vozidiel MHD. HQ Architects, aby dokonale popísali ich inštaláciu,  hovoria : „Mestský priestor zrazu reaguje na ľudí, ktorí ho používajú.“ Ľudia môžu kvety tiež využiť na tienenie pred slnkom alebo na svetlo, keď sa blíži noc. Akonáhle námestie už nie je plné ľudí, kvety „vädnú“ a zatvárajú sa. Ich živé okvetné lístky spočívajú až do nasledujúceho nárastu aktivít uzatvorené. Pretože práve pohyb ľudí je to, čo ich oživuje a povzbudzuje k ďalšiemu rozkvetu.

Nielen ako zastávka

HQ Architects vytvorili zábavnú interaktívnu inštaláciu s obrovskými kvetmi, ktoré kvitnú, keď pod nimi stoja ľudia.

Warde je mestská inštalácia umiestnená na námestí Vallero v Jeruzaleme a je súčasťou snahy mesta zlepšiť existujúce námestie, ktoré je v zlom stave. Námestie je električkovou traťou rozdelené na dva mestské priestory.

Tento umelecký pokus nebol výsledkom snahy bojovať proti chaosu. Namiesto toho je jeho úlohou spojiť mestský priestor“ a šíriť radosť zo života okolo takých fantastických prvkov, ktoré by prekonali realitu námestia.

Štyri obrovské kvety boli starostlivo umiestnené tak, aby ich bolo možné vidieť z celého námestia a z blízkeho trhu. Každý kvet je samostatne ovládaný senzormi a reaguje na svoju okolitú situáciu. Takže kedykoľvek idú okoloidúci, kvety rozkvitnú a otvoria sa, a potom, ako ľudia odchádzajú, sa vypustia a zatvoria. Ak niekto hľadá počas horúcich letných dní chvíľu tieňa, kvetina sa „nafúkne“ a zostane otvorená, kým osoba neodíde. Hlavným bonusom kvetov je ochrana čakajúcich na prostriedok MHD pred slnkom či dažďom. No obľúbili si ich prakticky všetci návštevníci námestia.

Ako signalizácia príchodu električky

Najčastejšie využívanou formou hromadnej dopravy na námestí Vallero sú električky. Keď sa električka blíži k stanici, všetky štyri kvety naraz rozkvitnú a signalizujú nakupujúcim, aby sa poponáhľali, ak chcú chytiť svoj spoj. Výsledkom je interaktívna mestská atrakcia, ktorá kombinuje praktické a fantastické zároveň.

Foto: HQ Architects, Dor Kedmi, Facebook

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest