Československé autobusy vo filmoch a seriáloch: časť 2.

Pokračujeme v predstavovaní filmových scén s autobusmi československej výroby.

Existuje množstvo starých dokumentárnych filmov, v ktorých sa predstavili známe autobusy československej výroby, či už pod značkou Škoda, alebo Karosa. Autobusy však bežne účinkovali aj vo filmoch a seriáloch. A nielen našich. Svoje úlohy si „strihli“ aj v zahraničí. My sme sa podujali vyhľadať snímky, v ktorých sa mihli na scéne a vystrihli sme z nich krásne autobusové zábery. Tieto pravidelne zverejňujeme na našom facebookovom profile aj youtube kanáli. Nastal čas, aby sme zrekapitulovali našu snahu aj na tejto stránke. Nech sa páči. Toto je druhá časť.

„O lumina la etajul zece“ (1984)

Svetlo na X. poschodí – tak znie preklad názvu rumunského filmu z roku 1984. Dej je blízky aj nášmu divákovi, nakoľko v 50. rokoch prebiehali politické procesy aj v Československu. O čo ide vo filme? Žena sa snaží získať späť svoju dôstojnosť v osobnom živote aj v kariére po piatich rokoch väzenia pre krivé obvinenie, že bola sabotérkou.

V hlavných úlohách: Mircea Diaconu, Gheorghe Dinică, Irina Petrescu, Nicolae Dinica, Ion Niciu, Florina Luican & Škoda 706 RTO

Kouzelný den (1960)

Snímka o prípravách II: celoštátnej Spartakiády bola natočená v roku 1960. Päťroční „cvičenci“ so zápalom nacvičujú skladbu ´Rozprávka´ pre II. celoštátnu spartakiádu. Honzík sa skoro nedostane na oblastné Spartakiádne vystúpenie, ale nakoniec sa všetko podarí. patrila k tým, v ktorých sa aspoň na chvíľu mihol autobus Škoda 706 RO. A ako bonus v úvode Robur GARANT.

V hlavných úlohách: Jiří Lukeš, Tamara Vaněčková, Eva Remsová, Ladislav Holomčík, Jaroslav Bloch, Tomáš Hádl, Josef Pavlík, Luděk Šimák, Štěpánka Haničincová & Škoda 706 RO.

Neschovávejte se, když prší (1962)

Mladistvo nadšená učiteľka sa snaží zvýšiť životnú úroveň obyvateľov upadajúce pohraničnej obce. Úloha sympatického mladíka s podmienečným trestom bol prvou veľkou rolou Josefa Abrháma v tomto filme, natočenom v roku 1962.

Okrem neho účinkovali Ilja Prachař, Jiřina Štěpničková, Jaroslav Rozsíval, Miroslav Horníček a ….Škoda 706RO.

Červnové dny / Júnové dni (1961)

Úprimné a nevinné milostné vzplanutie baníckeho učňa sa stretne s necitlivým neporozumením dospelých … Dráma z roku 1961 bola režisérskym debutom Antonína Kachlíka. Nás teší, že si do záverečných scén vybral aj autobus Škoda 706 RO.

V hlavných úlohách: Jiří Bednář, Zuzana Schnöblingová, Josef Langmiler, Arnošt Faltýnek, Milan Dvořák, Aleš Košnar, Vladimír Vyskočil & Škoda 706 RO

Útek do Ropotama / Бягство в Ропотамо (1973)

Бягство в Ропотамо je úsmevný muzikál z roku 1973, ktorý bol nakrútený v Bulharsku. Kolotoč veselých príbehov sa začne v deň, kedy populárna speváčka Lina Dimova (Natalia Markova) po úspešnom koncerte zmizne.

V hlavných úlohách: Natalia Markova, Georgi Kalojančev , Grigor Vačkov , Džoko Rosič , Itschak Fintzi & Škoda 706 RTO

Pozri si aj:

Československé autobusy vo filmoch a seriáloch: časť 1.

Československé autobusy vo filmoch a seriáloch: časť 3.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest