Československé autobusy vo filmoch a seriáloch: časť 3.

Existuje množstvo starých dokumentárnych filmov, v ktorých sa predstavili známe autobusy československej výroby, či už pod značkou Škoda, alebo Karosa. Autobusy však bežne účinkovali aj vo filmoch a seriáloch. A nielen našich. Svoje úlohy si „strihli“ aj v zahraničí. My sme sa podujali vyhľadať snímky, v ktorých sa mihli na scéne a vystrihli sme z nich krásne autobusové zábery. Tieto pravidelne zverejňujeme na našom facebookovom profile aj youtube kanáli. Nastal čas, aby sme zrekapitulovali našu snahu aj na tejto stránke. Nech sa páči. Toto je tretia časť.

My z konce světa (Seriál 1975)

Žiť na „konci sveta“ môže niekomu pripadať ako vyhnanstvo, ako miesto, kde sa ani žiť nedá. Pre súrodencov Vuka, Jurka a malú Gábinu je horská chata vysoko v horách najkrajšom domovom…

Seriál bol nakrútený v roku 1975 a hneď v prvej časti sa objavil nám všetkým známy autobus. V hlavných úlohách: Jiří Máša, Radovan Lukavský, Radka Jandáčková, Zdena Hadrbolcová, Oldřich Vízner, Yvetta Kornová, Václav Kotva, Zuzana Bydžovská, Martin Růžek … a Škoda 706 RTO.

Škoda 706 RO vo filme Florenc 13:30

Film z roku 1957 je povinnou jazdou pre všetkých fanúšikov autobusov. Niet sa čomu diviť – zahral si v ňom legendárny autokar Škoda 706 RTO LUX. Keďže zábery naň sú notoricky známe, rozhodli sme sa pridať ukážku, v ktorej uvidíte krátky záber na iný autobus československej výroby. Tým je predchodca RTO – Škoda 706 RO.

Vo filme sa objavuje vo chvíli, keď do neho nastupuje urazená Barborka….

V hlavných úlohách: Josef Bek, Sylvie Daníčková, Valentina Thielová, Dana Medřická, Karel Effa, Jaroslav Vojta …. a Škoda 706 RO.

Velitel (seriál 1981)

Seriál je síce „poplatný dobe“, no my sme v ňom našli zábery s autobusmi Karosa ŠL11 aj Škoda 706 RTO.

O čom je dej? Začiatok školského roka je rovnaký aj pre študentov vojenskej vysokej školy. Do posledného ročníka nastupujú dvaja kamaráti – Petr Lípa a Zdeněk Horák. Obaja sú navyše členmi ľahkoatletického družstva, ktoré vedie prísny, nekompromisný a trochu podivínský kapitán Marek. Po záverečných skúškach obaja vstupujú do strany a pracujú v armáde, kde plnia dôležité a náročné úlohy. Ich súkromné životy sa odvíjajú od ich práce. Manželstvá sa rozpadávajú, lásky chladnú, pracovná morálka klesá a prichádzajú problémy.

Hrajú: Antonín Procházka, Jaromír Štemberg, Jozef Holec, Václav Neužil st., Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Antonie Hegerlíková, Marta Hrachovinová, Ota Sklenčka, Boris Rösner, Dušan Jamrich… a autobusy Karosa ŠL11, Škoda 706 RTO.

Lidé jako ty (film 1960)

V roku 1960 bol natočená snímka, opisujúca „celkom všedný a obyčajný“ pracovný deň v rôznych prevádzkach veľkých oceliarní. A my sme hneď v jeho úvode našli scénu s autobusom Škoda 706 RO. Nenechajte si ujsť hlavne záverečné sekundy zostrihu.

Hrajú: Ota Sklenčka, Rudolf Deyl ml., Věra Tichánková, Bohuš Záhorský, Karla Chadimová, Jaroslav Vojta, Pavla Maršálková, Rudolf Jelínek, Stanislav Neumann… a autobus Škoda 706 RO.

Nepodepsaný knoflík (film 2003)

V niektorých filmoch majú autobusy celé scény a v niektorých len „štek“. Tak tomu aj bolo v tomto filme z roku 2003. Autobus sa krátko objavil v úvodnej scéne.

Dej filmu? Vidiecka dvojica detektívov pátra po vrahoch starého Vodičku. Bol to nesympatický starec, ktorý sa zrejme kedysi stal svedkom kriminálneho činu. Dvojica pomaly rozpletá nitky prípadu siahajúceho hlboko do minulosti.

Hrajú: Oldřich Vlach, Jan Zadražil, Jiří Holý, Josef Vajnar, Miriam Chytilová, Olga Schmidtová, Petr Oliva a autobus Karosa B 731

Pozri si aj: 

Československé autobusy vo filmoch a seriáloch: časť 1.

Československé autobusy vo filmoch a seriáloch: časť 2.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest