Unikátny most cez rieku Slatina nájdete blízko obcí Vígľaš a Pstruša

Obec Vígľaš, v okrese Detva, sa môže pýšiť unikátom, aký určite nenájdete nikde v okolitých štátoch.

Je ním most zo starého železničného vagóna. Tento typ vagónov sa vyrábal pred druhou svetovou vojnou, niekedy medzi rokmi 1931 až 1939. Na vagóne nie sú žiadne zvary a jednotlivé diely sa spájali nitovaním.

Ponad Slatinu viedol najskôr bežný most, ktorý bol počas vojny zničený. Nahradený bol lávkou, zavesenou na lanách. Tá časom doslúžila a tak v roku 1968 miestni poľnohospodári využili vyradený vagón, pomocou buldozérov ho dotiahli k Slatine a žeriavom uložili vagón tak, aby prehradil obidva brehy. Tento parádny most využívali ľudia z Hájnikovej, aby si skrátili cestu do Pstruše, kde chodili do roboty. Časom sa tento most prestal využívať a začal chátrať. Hrdzavel a postupne z neho vypadávala drevená podlaha. Hrozilo, že most sa poškodí natoľko, že sa rozpadne a táto zaujímavá architektonická pamiatka zanikne.

Od roku 2010 ho začali rekonštruovať dobrovoľníci, natreli vnútro vagóna a aj vonkajšku sa dostalo peknej zelenej farby. Podlaha bola vymenená za novú, opäť drevenú. Vyčistené bolo aj okolie, vyťaté stromy a kroviny, kvôli ktorým už nebol tento skvost vôbec vidieť. Dnes je o vagónový most veľký záujem. Chodia sem turisti, nadšenci histórie, či rodiny na víkendový piknik.

Poloha

Obec: Pstruša (okres Detva)

GPS: N 48.556 E 19.313

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok

Zdroj & foto:  Jozef Martinský / Eagle’s View

Unikátny most cez rieku Slatina nájdete blízko obcí Vígľaš a Pstruša

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest