Bałtyk: zrejme najzáhadnejší poľský autobus, vyrábaný na podvozku Škoda 706 RTO

Poľské mesto Koszalin bolo kedysi súčasťou Nemecka. Práve tu vznikol zaujímavý autobus s jednoduchým názvom Bałtyk. Vybrali sme sa po jeho stopách.

Koszalin je priemyselné mesto pri Baltskom mori. Od stredoveku bol súčasťou nemecky hovoriaceho celku, Pruského kráľovstva, Nemecka atď. Od konca 19. storočia sa rýchlo rozvíjalo – od roku 1908 malo dokonca aj letisko! Mesto bolo tiež domovom niektorých motoristických aktivít.

Z histórie je pre nás veľmi zaujímavé povojnové obdobie automobilového priemyslu v Koszaline. V roku 1945 bolo založené Prvé západopomorské družstvo automechanikov, ktoré opravovalo nákladné autá. No v roku 1957 bol v dielni družstva automechanikov (SMS) vyrobený autobus s názvom „Bałtyk“. Vozidlo konštrukčne vychádzalo z podvozku poľského nákladného auta Star, taktiež využívajúceho jeho motor. Autobus pripomínal starý prototyp Star N-50 z roku 1948. Od roku 1959 aj vďaka továrni Jelcz (poľský špecialista na úžitkové vozidlá), prešli na podvozok autobusu Škoda 706 RTO, ktorý sa rovnako využíval na výrobu licenčných autobusov RTO s názvom Jelcz 043. Karoséria „Bałtyku“ bola navrhnutá samostatne.

Poľský autobus pôsobil v istom zmysle ako karikatúra autobusov Škoda 706 RTO (alebo Jelcz). Bol podobný, ale aj silnejší, pretože bol máličko vyšší. Jeho črty boli hrubšie v porovnaní s finesami autobusov Škoda, ale pobaltské vozidlo bolo originálne a urobilo skvelý dojem.

Krátke dejiny autobusu Bałtyk

Hlavnými príjemcami autobusov „Bałtyk“ boli družstvá a armáda. Autobusy „Bałtyk“ jazdili okrem iného v Národnom komunikačnom družstve v Poznani, ktoré ich malo najviac, a v MPK v Lubline.

Tieto autobusy slúžili tiež na prepravu zamestnancov a turistov v Nowej Hute, Továrne na výrobu vlny v meste Bielsko-Biała, KWK „Michał“ Siemianowice Śląskie a v mnohých  ďalších sliezskych baniach.

Pravdepodobne bolo vyrobených okolo 200 autobusov Bałtyk a niekoľko luxusných verzií. Bohužiaľ nie sú k dispozícii žiadne zreštaurované kusy tohto autobusu a ani dokumentácia. Dá sa len predpokladať, že model na podvozku Škoda 706 RTO bol prvou generáciou, nie však prvým autobusom tejto značky.

Vznikli dve generácie tohto autobusu. V roku 1962 sa družstvo zlúčilo do Zväzu stavebného priemyslu a jeho názov sa zmenil na Fabryka Urządzeń Budowlanych (dnes Bumar Koszalin). To znamenalo koniec výroby autobusov.

Jedno je isté: Toto je pravdepodobne najzáhadnejšia poľská autobusová štruktúra.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest