Autobusová zastávka Salajka opäť udivuje!

Mnohí z nás ešte pred troma rokmi nevedeli, kde je Salajka. A potom stačilo pár fotografií jej autobusovej zastávky, aby sa táto časť Utekáča stala slávnou.

A vy viete, kde sa nachádza Salajka? Keď sme pre rokmi s touto otázkou oslovili Zvolenčanov, tak všetci krútili hlavou, že nie. Chceli sme si pomôcť Wikipédiou, no dozvedeli sme sa, že Salajkou sa nazýva takzvaná „jelenia soľ“, respektíve  „amonium“ alebo „cukrárske droždie“ a v skutočnosti to je hydrogenuhličitan amónny (NH4HCO3), čiže substancia veľmi podobná prášku do pečiva. Teplom sa rozkladá na oxid uhličitý, amoniak a vodu, čím vytvára bublinky v ceste. Ale Salajka ako miesto na mape Slovenska? 

Tam, kde líšky dávajú dobrú noc

Salajka je časť obce Utekáč. Aj tam sa dlhé roky nik nestaral o autobusovú zastávku. Až si jedného dňa obyvatelia tejto obce povedali dosť a vyriešili situáciu sami a vzhľad zastávky dramaticky zmenili. Dnes v nej nájdete fungujúce hodiny, kvetinovú výzdobu aj nádhernú retro tabuľu ČSAD. Obnove zastávky sme sa venovali v tomto článku.

A keďže sa priblížil sviatok, známy ako halloween, zastávka sa opäť zmenila. Poďme však po poriadku.

Takto vyzerala autobusová zastávka v Salajke ešte pred nedávnom
„Halloweenska“ zmena

Fotograf Pišta

Štefan Pišta Németh je známy slovenský fotograf, ktorého snímky sú známe nielen na Slovensku, ale vystavované prakticky po celom svete. Takže to „fanúšikovstvo“ je vzájomné, nakoľko my jeho diela naozaj obdivujeme. Tentokrát nafotil naozaj exkluzívne fotografie, hoci jeho objektom bola obyčajná – neobyčajná autobusová zastávka. Sám k svojim fotkám napísal: „Pár rokov naspäť prechádzajúc cez obec Utekáč – Salajka, som ostal očarený upravenosťou a výzdobou miestnej autobusovej zastávky. Teraz ma dostala opäť. Zastávka autobusu a jej okolie. Pre mňa, mestského človeka nič zaujímavé a nevšedné. Do chvíle, keď dôjde ku konfrontácii dvoch odlišných svetov a je nutné zauvažovať čo je a čo by mohlo byť, keby…Manželský pár bývajúci neďaleko, na svoje vlastné náklady a vo svojom voľnom čase tematicky upravuje zastávku podľa ročných období. Pán občas donesie zo sveta niečo zaujímavé a pani, kreatívna dušička, kúpi v našich obchodoch doplnky a dotvára kompozície do konečnej podoby. Všetko bez očakávania zisku či uznania. Len pre radosť svoju a ako som mal možnosť vidieť, aj okoloidúcich.Títo ľudia si získali môj obdiv a úctu. Autobusová zastávka Salajka je nezabudnuteľná. Ďakujem.“

Štefan, aj my ďakujeme.

©️ Štefan Pišta Németh

P.S.: Manželský pár tematicky vyzdobil aj okolie samotnej zastávky a svojho domu, ktorý stojí hneď vedľa. Takmer 50 fotografií nájdete v albume k článku.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest