Autobusová zastávka Salajka – alebo ako ľudia zobrali veci do svojich rúk

Viete, kde sa nachádza Salajka? Keď sme s touto otázkou oslovili Zvolenčanov, tak všetci krútili hlavou, že nie. Chceli sme si pomôcť Wikipédiou, no dozvedeli sme sa, že Salajkou sa nazýva takzvaná „jelenia soľ“, respektíve  „amonium“ alebo „cukrárske droždie“ a v skutočnosti to je hydrogenuhličitan amónny (NH4HCO3), čiže substancia veľmi podobná prášku do pečiva. Teplom sa rozkladá na oxid uhličitý, amoniak a vodu, čím vytvára bublinky v ceste. Ale Salajka ako miesto na mape Slovenska? Veru áno. Existuje. Poďme však po poriadku.

Pred dvoma rokmi sa na našom facebookovom profile začali objavovať komentáre o tom, aké sú niektoré autobusové zastávky v našom kraji zúbožené, zhrdzavené, zničené.

Zastávky neodmysliteľne patria k autobusom a tak si ich všetci podvedome spájajú len s autobusovou dopravou a žiadajú nápravu v prípade, že už nie sú v top stave od našej dopravnej spoločnosti. Väčšina ľudí však nevie, že autobusové zastávky zriaďuje obec alebo mesto. Znamená to, že určuje, kde budú umiestnené a taktiež to, ako budú vybavené. A v prípade ničenia, poškodzovania či iného negatívneho stavu by to mali byť práve mestá a obce, ktoré by mali zaistiť nápravu. Skôr, než sme to stihli komentujúcim vysvetliť, predbehol nás v diskusii jeden pán z Brezna, ktorý napísal: „Choďte na exkurziu do Salajky a zistíte, že keď sa chce, všetko sa dá. Ak namiesto vypisovania po internete priložíte ruku k dielu, svet bude oveľa krajší.“ Tento status nás tak veľmi zaujal, že sme s dotyčným pánom spojili a prvá otázka znela – kde je Salajka?

A dozvedeli sme sa: Salajka je časť obce Utekáč. Aj tam sa dlhé roky nik nestaral o autobusovú zastávku. Až si jedného dňa obyvatelia tejto obce povedali dosť a vyriešili situáciu sami.

Toto bol pre nás skvelý tip, ktorý v nás vyvolal nutkanie ísť sa do Salajky pozrieť. A tak sa aj stalo.

 

V Utekáči žijú milí ľudia, ktorí doslova dýchajú s prírodou. Každý, kto tadiaľ prechádza si nemôže nevšimnúť, že majú upravené záhradky, okolia domov a tiež autobusovú zastávku. Je pravda, že keď sa spoja tí správni ľudia, výsledok sa dostaví a tak v protiklade s mnohými posprejovanými a zničenými zastávkami po celom Slovensku majú v obci Utekáč – časť Salajka takú, ktorú sa oplatí vidieť. Nájdete v nej dokonca fungujúce hodiny. O kvetinovú výzdobu sa domáci príkladne starajú a od nás ešte palec hore za retro tabuľu s nápisom ČSAD na jej boku.

Od našej prvej návštevy uplynuli takmer dva roky a tak sme sa pred pár dňami boli v Utekáči ešte raz. „Je sucho,“ posťažovali si obyvatelia, ale ináč všetko v poriadku, ak si teda odmyslíme „koronu“ a obmedzenia, vyplývajúce z nariadení krízového štábu. Tento rok prevládajú na zastávke ako kvetinová výzdoba surfínie a tie treba polievať častejšie. Pri pohľade na utešené fialovoružové kvety však vidno, že zastávka má „svojho pána“. Držíme palce, nech je tomu tak i naďalej.

Foto : Štefan Pišta Németh

Zobraziť na Facebooku

Pin It on Pinterest