„Pařezová“ autobusová zastávka je najfotografovanejšoiu zastávkou v Čechách. Prenesie vás do rozprávky

Pařezová chaloupka je netradičná čakáreň autobusovej zastávky na okraji obce Němčovice na Rokycansku. Zastávka je inšpirovaná chalúpkou z rozprávkového animovaného seriálu „Pohádky z mechu a kapradí“. Alebo ak chcete po slovensky „Kremienok a Chocholúšik“.

Zastávka, ako spomaľovač dopravy

Pri rekonštrukcii cesty v úseku Břasy – Liblín v roku 2017 bola posunutá a nanovo upravená miestna autobusová zastávka, aby obsahovala zálivy a chodník.  Doterajšia vyslúžilá plechová čakáreň bola odstránená. Obec Němčovice mala byť investorom výstavby čakárne na novom mieste.

V danom úseku cesty jazdia autá rýchlo, podľa odhadov niektoré aj 120 km / h. Niektorí motorkári jazdia na zadnom kolese. A navyše v tomto úseku za hodinu prejde aj 90 kamiónov.

Na priľahlej križovatke došlo k sérii dopravných nehôd. Starosta obce Karel Ferschmann preto prišiel s nápadom postaviť namiesto obvyklej autobusovej čakárne Pňovú chalúpku z rozprávok Václava Čtvrtka . Do čakárne v atraktívnej podobe vkladala obec nádej, že bude slúžiť ako spomaľovač dopravy, čo sa splnilo už v priebehu jej výstavby. Obyvatelia obce myšlienku netradičnej zastávky privítali.

Návrh podľa Večerníčka

Vzorom pre podobu čakárne sa stali kresby výtvarníka Zdeňka Smetanu, ktorý bol autorom výtvarnej podoby známeho večerníčku o Kremienkovi a Chocholúšikovi. Obec pri výstavbe dbala na zachovanie pomerov, ďalším kritériom bolo, aby všetko bolo nakrivo.

Pňová chalúpka je vybudovaná z pórobetónových tvárnic, ktoré sú zbrúsené do tvaru obrieho pňa stromu. Chalúpka vyrástla do výšky 5,2 m pri základni s rozmermi približne 4 × 5 metrov. V prízemí je jeden vchod s oblúkom bez dverí a niekoľko drobných zasklených okien, na prvom poschodí je malé okienko s výhľadom na priľahlé futbalové ihrisko. Na priečelí je umiestnený znak obce a drobné svetlo. Strecha je rozložitá a po stranách významne presahuje základňu čakárne. Strechu podopierajú veľké dubové vetvy vybiehajúci z bočných stien čakárne. Na ľavej strane strechou prechádza krivý komín. Interiér je vymaľovaný na modro podľa rozprávkovej predlohy aj so šmuhami. Na stene sú namaľované hodiny kukučky, pod ktorými je drevená lavica. Betónová fasáda má povrch upravený do podoby popraskanej kôry a je natretá na tmavo hnedo. Pňovú chalúpku dopĺňajú dubové postavičky škriatkov Kremienka a Chocholúšika od jičínskeho rezbára Ivana Šmída s ručne pletenými šálmi. Pri múroch sú zvonku vysadené skalničky a papradie, nechýba ani mach.

Spoločné dielo

Na stavbe pracovali obyvatelia obce brigádnicky, na konci októbra 2018 bola dokončená hrubá stavba so strechou. V marci 2019 dostala chalúpka finálnu podobu. Časť materiálu získala obec darom, niektorí remeselníci sa vzdali honorára. Náklady na výstavbu mali podľa odhadu na jeseň 2018 presahovať sto tisíc českých korún. Pri slávnostnom otvorení boli odhadnuté v rozmedzí 100-120 tisíc korún. Na porovnanie náklady na umiestnenie unifikovanej búdky by presiahli podľa starostu Ferschmanna 150 tisíc korún.

Slávnostné otvorenie

Rozprávková čakáreň bola slávnostne otvorená pri príležitosti miestnej oslavy Dňa detí 2. júna 2019 za účasti niekoľkých stoviek ľudí. Podľa slov starostu Ferschmanna stavbu a otvorenie viac prežívali dospelí než deti, čo si vysvetľuje vekom seriálu, na ktorom dnešní dospelí vyrastali. Médiá ju v deň otvorenia pasovali na najfotografovanejšiu a možno aj najfotogenickejšiu autobusovú zastávku v Česku, Zastávka sa po svojom otvorení stala turistickou atrakciou a cieľom rodinných výletov.

Nakoniec aj tie autá jazdia okolo pomalšie.

Zdroj & foto: Wikipedia, Malin, Adam Hauner

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest