Autobus Tesla? aké plány má v tomto smere spoločnosť Elona Muska?

Vieme, že pri vyslovení slova Tesla sa nám okamžite vynorí odpoveď „auto“ alebo „cybertruck“. Ale už nejaký čas sa špekuluje o tom, že spoločnosť bude vyrábať autobusy, čo je vzhľadom na jej rast prirodzené. V apríli roku 2023 Tesla predstavila svoj hlavný plán číslo 3, v ktorom uvádza podrobnosti o tom, ako dosiahnuť udržateľné globálne energetické hospodárstvo poháňané elektrickými vozidlami.

Súčasný hlavný plán navrhuje výrobu osobných automobilov, dodávok, nákladných vozidiel a autobusov. Patrí sem aj cenovo dostupné kompaktné vozidlo, o ktorom sa špekuluje, že bude stáť približne 25 000 USD. S 53 kWh batériou na báze lítium-železitého fosfátu (LFP) s názvom Model 2 alebo Model Q s plánovanou výrobou 4 milióny kusov ročne.

Kedy príde na rad autobus?

Tesla Bus je zatiaľ koncepčné vozidlo, o ktorom sa Elon Musk zmienil už pred niekoľkými rokmi. Ale až v „hlavnom pláne 3“ sa spomínajú niektoré jeho vlastnosti, ako napríklad 300 kWh batéria LFP (lithium iron phosphate). Musíme si uvedomiť, že koncepčné vozidlo zvyčajne prechádza rôznymi štádiami vylepšovania a štúdia, takže vlastnosti tohto budúceho autobusu sa môžu zmeniť.

Neexistuje žiadny konkrétny dátum jeho uvedenia na trh a zatiaľ nie sú známe ani testovacie aktivity. To, čo je momentálne k dispozícii, sú len prognózy toho, ako bude nakoniec vyzerať. Na základe konceptu sa dá veľa špekulovať. Možno bude predstavený ako mestský tranzitný autobus alebo naopak pre rozsiahlejšie služby. To logicky vyvoláva záujem o krajiny, kde by sa mohol predávať. Respektíve o dopravcov, ktorí ho budú chcieť vyskúšať. To jednoznačne vyvoláva očakávania v rôznych odvetviach osobnej dopravy.

Skôr, ako v roku 2025 to určite nebude.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest