Zabezpečovali sme dopravu na pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní Jasná 2024 (+ fotogaléria)

Takmer 100 autobusov spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s. sa podieľalo na hladkom priebehu pretekov Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní 2023/2024, ktorý sa konal 20. a 21. januára v Jasnej.

Slovenské lyžiarske stredisko Jasná hostilo v dňoch 20. a 21. januára 2024 podujatie Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Ťahákom boli, samozrejme, Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová. No na štartovnej listine sa objavilo množstvo zvučných mien. Medzi nimi aj „naša“ zvolenčanka Rebeka Jančová.

Doprava

Pripraviť podujatie tak veľkého rozsahu si vyžaduje skvelú organizáciu nielen na svahu, ale aj v iných sférach. Sme hrdí na to, že sme sa podieľali dopravnými službami v logistickej štruktúre pretekov. A to naozaj s veľmi pozitívnymi ohlasmi. Jedným z najdôležitejších aspektov podujatia totiž bol spôsob dopravy. Fanúšikom, ktorí prichádzali z celého Slovenska, boli k dispozícii záchytné parkoviská s kapacitou 7500 vozidiel v okolí Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Od záchytných parkovísk bola pripravená bezplatná kyvadlová doprava našimi autobusmi.

92 autobusov spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s. premávalo počas obidvoch dní smerom k dejisku súťaží Svetového pohára, teda po lokalitu s názvom Biela Púť a to od 4:30 do 21:00 h. Naše autobusy pritom premávali v menej ako 20-minútových intervaloch, aby sa fanúšikovia mohli dostať do strediska načas s medzi zastávkami na železničnej stanici v Liptovskom Mikuláši i na záchytných a platených parkoviskách v Demänovskej doline.

Enormný záujem

Po troch rokoch sa vrátil na Slovensko Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní. Podujatie, ktoré nielen pred televízne obrazovky, ale aj do Nízkych Tatier prilákalo tisíce fanúšikov. A práve to bol zásadný rozdiel v porovnaní s marcom 2021. Kým vtedy v čase celosvetovej pandémie bolo v areáli Jasná iba zopár desiatok fanúšikov, v roku 2024 sa pod Chopkom očakávala elektrizujúca atmosféra a obrovský počet návštevníkov. O záujme veľa napovedal už október 2023. Za prvý deň predaja sa vtedy minula viac ako polovica lístkov. Čoskoro na to organizátori pretekov Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej informovali o vypredaní vstupeniek. Je však potrebné poznamenať, že do hlavnej fanzóny na Bielej Púti sa dostali aj diváci bez vstupeniek, aby si mohli užiť atmosféru, aj keď sa cez vstupné brány nedostanú. To znamená, že odhad návštevníkov pred pretekmi sa zastavil okolo čísla 12 000…

Organizácia

Zvládnuť takýto záujem nie je práca pre jednotlivcov. Čísla hovoria za všetko. V organizačnom tíme pozostávajúcom z ôsmich komisií bolo približne 900 ľudí. Do veľkej miery to boli nadšenci, ktorí milujú tento šport a dobrovoľníci, ktorí sa starali o prípravu trate, sťahovanie snehu či vykonávali rôzne práce v infraštruktúre. V deň, kedy to všetko v Jasnej „vypuklo“ k nim pribudla takmer stovka vodičov a autobusov našej spoločnosti, ktorých úlohou bolo zabezpečiť bezproblémový chod kyvadlovej dopravy z Liptovského Mikuláša do Jasnej. Podarilo sa!

Čísla, ktoré hovoria za všetko

Priamy prenos z pretekov v Jasnej bol vysielaný do 160 krajín, odhaduje sa, že ho videlo viac ako 100 miliónov divákov. Do najväčšieho lyžiarskeho strediska na Slovensku prišlo každý deň Svetového pohára 12 000 návštevníkov. Drvivú väčšinu z nich priviezli naše autobusy. Slovenskí fanúšikovia ukázali, že sú najlepší. Napriek smolnému dňu Peti Vlhovej, povzbudzovali všetky ostatné – do poslednej pretekárky a dodali im tak potrebnú podporu a sebavedomie.

Poďakovanie

V mene spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s. by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii a prípravách vozidiel, určených na dopravu obrovského množstva fanúšikov lyžovania do areálu v Jasnej. Špeciálne však ďakujeme našim vodičom, bez ktorých by to jednoducho nešlo. Ako trefne poznamenal jeden zo starších účastníkov podujatia v Jasnej: „Naposledy som videl robiť kyvadlovku v takomto rozsahu v roku 1985 na Spartakiáde v Prahe. Klobúk dolu. Za volantom máte skvelých ľudí.“ Máme. A ešte raz ďakujeme.

Dôvod na úsmev (zľava): Michal Mališ (Vedúci oddelenia dopravnej informatiky SAD ZV), Rastislav Devečka (Vedúci logistiky Tatry mountain resorts), Michal Bartošík (zástupca vedúceho Odboru dopravy SAD ZV) a Peter Iľanovský (riaditeľ dopravy SP Jasná)

Ohlasy

Veľmi príjemne nás prekvapili komentáre na našom facebookovom profile. Pribúdali počas obidvoch víkendových dní. Za všetky naozaj veľmi pekne ďakujeme. Tu sú niektoré z nich:

Foto: Michal Mališ, Dušan Mrena, Martin Mazúch, Erik Búda, Tomáš Chlebovec

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest