Autobus Mercedes-Benz z roku 1938 sa dočkal nádherného znovuzrodenia

Mohutný autobus Mercedes Benz z roku 1938 pracoval pre rakúsku poštu až do 70. rokov 20. storočia! Dnes ho môžete obdivovať v múzeu Mercedes-Benz Museum Stuttgart.

Diaľkový autobus v službách pošty

Poštová schránka s lesklým lešteným kovovým vekom, priehradky pre zákazníkov, ktorí si chcú kúpiť známky alebo poslať balíky. A tiež možnosť posielať telegramy. Tento autobus Mercedes-Benz O 10000 bol v prevádzke rakúskej pošty až do 70. rokov 20. storočia. Pôvodne bol vyrobený v roku 1938 ako diaľkový autobus. Pri jeho neskoršom používaní ako pojazdnej pošty umožnili početné individuálne riešenia dočasne ponúkať celý rozsah služieb rakúskeho štátneho poskytovateľa poštových a komunikačných služieb na jednom mieste.

Toto pôsobivé vozidlo s výkonným chladičom a tromi nápravami sa používalo napríklad na kultúrnych podujatiach, ako bol Salzburský festival. So svojím jemným lakovaním a lesklým erbom sa na takýchto podujatiach stalo hviezdou podujatia. Menej očarujúce bolo jeho používanie ako provizórnej pošty na niektorých skôr všednejších miestach, ktoré ho čakalo po skončení 2. svetovej vojny.

História

O 10000 bol najväčší autobus vyrobený spoločnosťou Mercedes-Benz v 30. rokoch 20. storočia. Spoločnosť Mercedes-Benz predstavila jeho podvozok na Medzinárodnej výstave automobilov a motocyklov v Berlíne (IAMA) od 15. februára do 1. marca 1936. Mercedes-Benz dodával oceľové karosérie, niektoré aj v odľahčenej konštrukcii, ako mestské alebo diaľkové autobusy. závody v Gaggenau a Sindelfingene.

V Nemecku a Rakúsku autobusy, ktoré mohli dosiahnuť rýchlosť až 65 km/h a boli dlhé približne 14 metrov, využívala pošta aj na pravidelnú diaľkovú dopravu. Po druhej svetovej vojne rakúska pošta prvýkrát prestavala tento autobus. Odhaduje sa, že autobus O 10000 potom premával ako prepravca balíkov na trase medzi Viedňou a Salzburgom. V 60. rokoch 20. storočia bol opäť upravený, aby dostal funkciu pojazdnej pošty. Svoje priehradky otváral znovu a znovu na rôznych miestach až do konca 70. rokov. Autobus sa teda naďalej používal a to na tri rôzne funkcie počas štyroch desaťročí.

Mohutný

Model O 10000 bol vďaka svojim veľkým rozmerom vhodný na neskoršie použitie ako balíková pošta a neskôr ako pošta na kolesách. Ako autobus ponúkal koncom 30. rokov 20. storočia priestor až pre 60 cestujúcich. Šesťvalcový vznetový motor OM 57 s objemom 11 197 cm3 dosahuje výkon 110 kW (150 k). Pohonná jednotka je umiestnená pod predĺženou kapotou vozidla. Na prednom nárazníku sú dve vodiace tyče s okrúhlymi spätnými zrkadlami. To uľahčilo manévrovanie s dlhým a ťažkým autobusom, čo je dôležitý aspekt pri jazde v úzkych miestach.

Ako telefónna búdka

Rýchly telefonát domov, aby ste sa porozprávali o návšteve opery alebo o tohtoročnom predstavení „Jedermann“ v Salzburgu? Dnes jednoducho vytiahnete svoj smartfón. Naopak, pred 50 rokmi bolo mobilné telefonovanie v každodennom živote ešte len víziou budúcnosti. Vtedy prišla vhod služba mobilnej pošty: ponúkala tri „telefónne búdky“. Búdky sa nachádzali na ľavej strane autobusu za masívne vyzerajúcimi dverami zabudovanými v jednej rovine s karosériou. V každej z pomerne prozaických búdok bol na malom stolíku pripevnenom skrutkami k stene čierny telefón s otočným číselníkom. Káble spájajúce telefóny nebolo na stene vidieť. Na diaľkové medzinárodné hovory v tom čase slúžila búdka s číslom 3.

Ako poštové oddelenie

Pripomína ho vnútorná polička s príslušnými priehradkami. Na neskoršiu prepravu boli k dispozícii poštové tašky. Autobus bol vybavený snehovými reťazami, náradím a hasiacimi prístrojmi vzhľadom na dlhé vzdialenosti, ktoré prekonával.

Vychytávky

Nápadná je rozdielna poloha vysokých okien telefónnych búdok a oveľa nižších okien poštových priehradiek. Táto konfigurácia bola pohodlnejšia pre zákazníkov pošty, ktorí pravdepodobne stáli na plošine. Umožnil to trik v interiérovom dizajne: úradníci pri priehradkách, ktorí prijímali listy, telegramy a balíky, nesedeli na bežnom kancelárskom nábytku. Namiesto toho sú k podlahe interiéru pripevnené posuvné sedadlá s výklenkami pre nohy zamestnancov pred nimi. Výzva poskytnúť zákazníkom miesto na písanie bola tiež vyriešená šikovným spôsobom: na tento účel sa dá sklopiť chlopňa stola na jednej bočnej stene. Mimoriadne praktické bolo integrované osvetlenie s tromi malými lampami.

Malý rozkladací pult s osvetlením
Poštová schránka

Komfort

Pre personál na palube bola okrem iného k dispozícii chladnička a umývadlo. Pošta nebola klimatizovaná. Počas prevádzky v horúcom počasí sa však chladný vzduch privádzal cez sieťované dvere v zadnej časti. To slúžilo aj na zabránenie prístupu nepovolaných osôb.

Tradícia

O 10000 v žltej a čiernej farbe odkazuje na históriu európskej pošty: ide o cisárske farby. Koncom 15. storočia ich Maximilián I., člen habsburskej dynastie, daroval rodu Thurn und Taxis ako jeho znak. Šľachtický rod Thurn und Taxis mal prevziať poštové služby v ríši. V roku 1615 boli vymenovaní za generálnych poštmajstrov cisárskej pošty. Dodnes sú poštové vozidlá vo viacerých európskych krajinách natreté v odtieňoch žltej farby a často majú na prednej strane hviezdu Mercedes.

Via: Fanbus

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest