Autobus Škoda 706 RTO v nemeckej mutácií historickej brožúry Motokovu

Motokov bol podnik zahraničného obchodu, ktorý sa špecializoval na predaj automobilov mimo Československa. Jeho vývozné reklamné brožúry dodes poskytujú dobové svedectvo aj o propagácií našich autobusov v zahraničí. Dnes vám ponúkame v preklade jednu z nich.

ŠKODA – ZNAČKA TRADÍCIE, KVALITY A SPOĽAHLIVOSTI

Prvý automobil bol svetu predstavený pred viac ako 60 rokmi. Výskum prvého automobilu vyrobeného na území dnešného Česko-Slovenska nás zavedie do dielne zručných remeselníkov Laurina a Klementa v Mladej Boleslavi v roku 1895. Tu boli položené základy slávneho československého automobilizmu. Tradícia automobilov ŠKODA vznikla spojením so známymi závodmi ŠKODA, ktoré vyrábajú široký sortiment strojárskych produktov a tešia sa vynikajúcej povesti na svetovom trhu. Československé motorové vozidlá značky ŠKODA si medzi dvoma svetovými vojnami dokázali nájsť cestu na cestách po celom svete a presadiť sa tu. Spoľahlivosť, výkon, hospodárna prevádzka, to boli a sú najcennejšie kvalitatívne argumenty týchto produktov. Druhá svetová vojna však vyústila do zastavenia výroby svetoznámych vozidiel ŠKODA. No experimenty a konštrukcia pokračovali v duchu najmodernejších technických smerov. Ďalšia výroba sa rozbehla hneď po roku 1945. Znárodnenie fabrík, výstavba nových, rozsiahlych výrobných priestorov, progresívny spôsob výroby a orientácia na špecifické typy priniesli najmä od roku 1948 do automobilového priemyslu nečakaný rozmach. Ten bol sprevádzaný neustálym nárastom exportu. A tak dnes čoraz populárnejšie vozidlá so značkou ŠKODA na kapote. Šíria dobré meno tejto tradičnej československej výroby po celom svete.

Konštrukcia

Pri konštrukcii podvozku Š 706 RTO bol použitý pravouhlý rám z pozdĺžnych nosníkov U-profilu, ktorý je nitovaný a vyrobený z lisovaného plechu. Podbehy na zadnej náprave a odpruženie zospodu umožňujú podlahu autobusu znížiť na minimum. Predné a zadné pružiny sú vybavené kvapalinovými tlmičmi. Riadenie je vykonávané priamo šnekom so šnekovým segmentom, prevodový pomer 1:21 Sila z radiacej páky sa prenáša do stredu prevodovky. Zadná náprava cez dva kardanové hriadele s tromi kardanovými kĺbmi, ktoré sú vybavené ihličkovými ložiskami.

CESTUJETE RADI V POHODLI?

Interiér luxusného autokaru ŠKODA 706 RTO Lux je vybavený všetkým komfortom a cestu vám spríjemňujú luxusne vybavené sedadlá s možnosťou sklopenia operadiel.

ŠKODA 706 RTO MEX

Vedľa zadných dverí určených na nástup je pokladňa sprievodcu, ktorý uľahčuje manipuláciu s vyberaním cestovného a poskytuje prehľad o celom autobuse.

Mestský autobus ponúka pre MHD 29 miest na sedenie a 52 miest na státie. Na pravej strane sú dvoje elektropneumaticky ovládané dvere pre nastupovanie a vystupovanie cestujúcich. Autobus je v letných mesiacoch vetraný a v zimných výborne vykurovaný.

RTO LUX

Luxusne vybavený autobus na diaľkové a spoločné cestovanie. Má príjemnú, moderne vyzerajúcu karosériu, ktorá je pripevnená k podvozku ŠKODA 706 RTO. Vodič a cestujúci majú z auta dobrý výhľad na všetky strany. Interiér auta je vybavený 35 sedadlami, ktoré sú vybavené výklopným zariadením. Autobus je výborne vykurovaný a vetraný. Na želanie zákazníka je možné do palubnej dosky osadiť rádio.

RTO CAR

Tento autobus je určený na pravidelnú dopravu na stredné vzdialenosti, najmä na cesty do miesta zamestnania. Je vybavený 41 miestami na sedenie. Inštaláciou núdzových sedadiel je možné prepraviť sediacich 48 pasažierov. Autobus má na pravej strane elektropneumaticky ovládané dvierka pre nastupovanie a vystupovanie. K autobusu ŠKODA 706 RTO je možné pripojiť autobusový príves s celkovou hmotnosťou 5600 kg.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest