Jedinečná cisterna BP Auto Tanker bola vyrobená na autobusovom podvozku Leyland Dromedary

Začiatky autobusovej histórie boli úzko spojené s podvozkami nákladných automobilov. Na ne sa totiž montovali autobusové kabíny. Existujú však prípady, kedy tomu bolo naopak. Toto je jeden z nich.

O tomto vozidle sa dochovali len strohé informácie. Napriek tomu sme „dali dohromady“ čo sa dalo a vznikol kratší, no zaujímavý článok. Nech sa páči:

Spojené kráľovstvo, rok 1958. Ropná a plynárenská spoločnosť BP (British Petroleum) s viac ako 100-ročnou históriou si koncom 50. rokov 20. storočia objednala na propagačné účely u spoločnosti Thompson Brothers (Bliston) Ltd. jedinečnú cisternu na prepravu paliva. Výrobca sa totiž špecializoval na cisternové vozidlá, ktoré boli známe po celom Anglicku.

Vozidlo bolo postavené v roku 1958 na podvozku typu autobusu Leyland Dromedary. Hlavným konštruktérom projektu bol Reginald Coombs.

Zvonka bolo vozidlo vyzdobené v charakteristických žltých a zelených farbách spoločnosti BP. Palivové nádrže (6 priehradiek z hliníkovej zliatiny) ukryté za panelmi karosérie mohli pojať až 40 000 galónov paliva, čo zodpovedá 15 000 litrom. Prístup do kabíny bol neobvyklý – cez malé predné dvojkrídlové dvere. Tento unikátny automobil sa však nedostal do výroby, bol vyrobený špeciálne na výstavné účely. Na sériovú výrobu by bol príliš komplikovaný a drahý.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest