Experimentálny poschodový autobus Ludewig Aero Strassenzepp Doubledecker na podvozku Büssing-NAG predbehol dobu

Experimentálny poschodový autobus Ludewig Aero Strassenzepp Doubledecker bol zostrojený na podvozku Büssing-NAG Typ 300 s motorom s výkonom 90 k (podľa niektorých zdrojov V8 od Fordu) a karosériou vyrobenou spoločnosťou Essen Karosseriefabrik Gebr. Ludewig GmbH v Nemecku v roku 1934.

Autobus bol predstavený na medzinárodnom autosalóne „Berlin Motor Show“ v roku 1934. Tu sa stal jeho hviezdou a jedným z najvýraznejších exponátov. Neskôr ho používala spoločnosť „Omnibus-Reise-Dienst G.m.b.H“. Bol súčasťou propagačného výletu: „Jeder einmal in Berlin für 25.- Reichsmark hin und zurück“ (Výlet pre každého: do Berlína a späť za 25 ríšskych mariek). Kapacita na dvoch poschodiach bola 45 osôb. Osobitnú pochvalu si zaslúžili pohodlné sedadlá a výkonné kúrenie.

Z dobovej tlače

V roku 1934 sa o tomto autobuse písalo v článku v časopise Commercial Motor:
Snáď najpozoruhodnejším autobusom výstavy bol Ludewig Aero. Ide o neobvyklú koncepciu dvojpodlažného autobusu, ktorého podpery vychádzajú zo štyroch rohov karosérie v tvare kríža. Na nich je umiestnené horné poschodie, pričom medzi jeho bokmi a bokmi samotnej karosérie zostáva priestor. Takmer všetky sedadlá majú tvar rybej kosti: dolné sedadlá sú orientované smerom von, horné sedadlá sú orientované smerom dovnútra. Prístup na horné sedadlá je cez niekoľko schodíkov v zadnej časti autobusu. Z týchto schodíkov sa dá vysunúť ďalšie sedadlo, v rohoch sú tiež ďalšie sedadlá a nad podbehmi kolies sú dve sedadlá smerujúce dopredu. Batožinu možno prepravovať v priestore medzi dolnými radmi sedadiel. Karoséria je vyrobená z duralu, na 4,1 metrovom rázvore pojme 45 osôb, čo umožňuje použitie vo Švajčiarsku atď.; váži len 3600 kg, čiže 89 kg v priemere na osobu. Väčšina osobných áut váži 350 kg na osobu, takže úspory sú zrejmé. 

Aj pružinové sedlá sú vyrobené z duralu a všetky tesnenia sú odnímateľné. Nasávanie vzduchu pod chladičom privádza vzduch do strednej časti autobusu a odvádza ho cez odsávače umiestnené po stranách hore a dole. Medzi Bernom a Essenom premávajú štyri takéto autobusy a 500-600 km trvá 10 hodín. Sedadlo vodiča je umiestnené v strede medzi dolným a horným podlažím; má dostatočnú viditeľnosť a je nad normálnou zónou oslnenia. Ďalší autobus s karosériou Ludewig bol vyrobený na podvozku Opel Blitz. Išlo o autobus s patentovanou rampou spustenou na jednej strane pod rám podvozku.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest