Autobus Citroёn U55 Cityrama Currus nazývali „Vesmírny jednorožec“

Mnohých z vás v našom článku „Autobusy budúcnosti z minulosti“ zaujal futuristický autobus Cityrama. Informácií o ňom je poskromne, no viacerí ste nám písali, či nemáme možnosť zohnať niečo naviac. Zapátrali sme. A dokonca sme objavili jeden preživší kus! Takže nech sa páči – tu je výsledok.

Ako z inej planéty

Koncom päťdesiatych a začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia mohli obyvatelia Paríža na uliciach svojho mesta pozorovať také zariadenie, ako keby pochádzalo zo stránok sci -fi románu:

Nebola to však hviezdna loď núdzového pristátia, ale vyhliadkový autobus, ktorý v roku 1959 postavil staviteľ autobusov Currus pre cestovnú kanceláriu Groupe Cityrama. Táto autobusová rarita vyvolala rozruch v uliciach hlavného mesta Francúzska. Vozidlo bolo futuristické, sklolaminátové a… trápne. Aspoň podľa Parížanov, ktorí ho nikdy neprijali a tvrdili, že by z neho bolo skvelé akvárium. Podľa dnešných meradiel však šlo o veľmi „cool“ autobus. Ostatne .. Parížania sa aj s Eiffelovkou mýlili.

Pojazdné akvárium či vesmírny jednorožec?

Základom autobusu bol nákladný automobil Citroёn U55. 45 pasažierov sediacich na mäkkých sedadlách s vysokými operadlami a vstavanými slúchadlami dostalo príležitosť premýšľať o kráse francúzskeho hlavného mesta prostredníctvom takmer kruhového zasklenia karosérie-dokonca aj strechu tvorili panely z matného skla. Za dobrého počasia by sa dala odstrániť časť strechy druhého poschodia.

O tomto autobuse bohužiaľ nie je zatiaľ nič známe. Napriek tomu to prežilo dodnes – jeho súčasný stav je jasne vidieť na týchto fotografiách:

Autobus Citroёn U55 Cityrama Currus môžete vidieť aj vo filme „Zazie dans le métro“ režiséra Louisa Malleho takmer v hlavnej úlohe. My sme z neho vystrihli tie najlepšie autobusové scény.  

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest