Autobusy budúcnosti z minulosti

V prvej polovici minulého storočia existovalo množstvo štúdií na tému: „Ako budú vyzerať autobusy o 50 a viac rokov?“ Dokonca sa mnohé prototypy aj vyrobili. Pozývame vás na prechádzku do histórie, v ktorej môžeme nájsť tie najsmelšie a najneobvyklejšie autobusy. Mnohé z nich by mohli jazdiť aj dnes, no bohužiaľ pre určité dôvody zapadli prachom histórie.

Citroen U55 CITYRAMA Currus

Parížska rarita v 50. rokoch minulého storočia vyvolala rozruch v uliciach hlavného mesta Francúzska. Vozidlo bolo futuristické, sklolaminátové a… trápne. Aspoň podľa Parížanov, ktorí ho nikdy neprijali a tvrdili, že by z neho bolo skvelé akvárium. Podľa dnešných meradiel však šlo o veľmi „cool“ autobus. Ostatne .. Parížania sa aj s Eiffelovkou mýlili.

GM Futurliner

Tento model bol zostrojený s cieľom predviesť nové technológie General Motors. Celkovo bolo vyrobených 12 týchto autobusov v rôznych prevedeniach. Všetky v období od roku 1940 do roku 1941 a od roku 1953 do roku 1956 vyrazili na turné po USA ako súčasť prehliadky Progress. Rozmery stroja sú impozantné: 3,5 metra vysoký, 2,4 m široký, 10 metrov dlhý o hmotnosti 13 ton. Jeden z nich bol predaný v aukcii v roku 2006 na 4.000.000 $.

Golden Dolphin

Golden Dolphin z Turína bol zostrojený konštrukčnou spoločnosťou VIBERTI. V roku 1956 človek ešte neletel do vesmíru, ale v dizajne tohto vozidla jednoznačne vidno vesmírnu tému. Dnes si ho už ako „čudo“ obiehajúce okolo Zeme nevieme predstaviť, no možno by sa tento autobus hodil do filmov o Batmanovi. Ktovie?

Mercedes-Benz Lo 3100 Stromlinien

Tento klenot z dielne Daimler – Benz z roku 1939 sa dnes uvádza pod typovým označením Mercedes-Benz Lo 3100 Stromlinien. Na svoju dobu mal priekopnícky systém rolovania strechy a tiež odklápania horných okien podľa požiadaviek cestujúcich. Bohužiaľ nástup fašizmu zhatil smelé plány výrobcov umiestniť tento model na zájazdové a výletné trasy po Nemecku.

Trojpodlažný GMC Greyhound Scenicruiser

Americká odpoveď na štýl divokých päťdesiatych rokov. Trojpodlažný autobus skonštruovaný na báze GMC Greyhound Scenicruiser.

Bedford SB Plaxton

Bedford SB Plaxton ’67 bol naprojektovaný ako vyhliadkový autobus s presklenou nadstavbou. Dnes slúži jeden zo zachovaných exemplárov ako pojazdné kino.

Zeppelin Belém do Pará

José Miguel Abrahão Filho bol prvý a posledný majiteľ autobusov Zeppelin Belém do Pará, ktoré boli predávané do São Luís do Maranhão. Z celej futuristickej výroby zostalo 5 „Zeppelinov“ , štyri boli predané a jeden zostal v Beléme. Ten bol kompletne rozobratý a neskôr jeho diely použité pri výrobe iných typov.

RV Western Flyer 

RV Western Flyer patrí jednoznačne k skvelej dizajnérskej práci prvej polovice dvadsiateho storočia. Tento minibus je údajne počinom, ktorý v roku 1941 vytvoril známy americký priemyselný dizajnér Brooks Stevens.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest